W Łodzi powstaną szpitale-spółki. Leczyć będą tak samo

  W Łodzi powstaną szpitale-spółki. Leczyć będą tak samo

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  I Szpital Miejski im. Sonnenberga
  Władze miasta chcą przekształcić szpital im. Sonnenberga w placówkę zachowawczą. W "Sonnenbergu" do tej pory oprócz interny była dość
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Łódź, mimo że jest jednym z największych w Polsce ośrodków medycznych, była do tej pory białą plamą jeśli chodzi o komercjalizację publicznej służby zdrowia. Rządowym planom przekształceń szpitali w spółki minister Kopacz oparły się wszystkie placówki. Nie na długo.
  W woj. łódzkim trend do komercjalizacji, zwłaszcza publicznych szpitali, był widoczny już od dawna. W ten sposób przekształcono wiele powiatowych szpitali. Warto wspomnieć choćby Pabianickie Centrum Zdrowia czy Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Wszystkie mają dobre wyniki finansowe, a widmo rychłej prywatyzacji czy też zamknięcia nie sprawdziło się. Gdyby szpitala w Pabianicach nie przekształcono w spółkę w ramach rządowego Planu B, pabianiczanie najprawdopodobniej musieliby dziś leczyć się w łódzkich szpitalach.

  W Łodzi do tej pory nie skomercjalizowano żadnej publicznej placówki służby zdrowia. To wkrótce ma się zmienić. Władze Łodzi jako pierwsze w mieście planują przekształcić swe przychodnie i szpitale w spółki. Na taki krok nie zdecydował się np. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który w regionie ma kilka bankrutujących szpitali.

  Plan restrukturyzacji miejskiej służby zdrowia ma zostać wdrożony w życie w ciągu najbliższych dwóch lat. Wydział Zdrowia UMŁ przygotował już dokładny harmonogram prac. Pierwsze spółki powstaną w drugiej połowie tego roku. Kolejne w następnym.

  Będą to pierwsze próby komercjalizacji publicznej służby zdrowia w Łodzi. Do tej pory na ten krok nie zdecydowała się w Łodzi żadna władza. Głównie ze względów politycznych. Czy teraz na takie decyzje jest bardziej podatny grunt?

  W przyszłym roku w Narodowym Funduszu Zdrowia odbędą się konkursy na leczenie mieszkańców Łodzi przez kolejne trzy lata. Dziś większość publicznych, ale również prywatnych szpitali i przychodni, przygotowuje się do konkursu, by zgarnąć jak najwięcej. Największym przegranym poprzednich konkursów w 2011 roku były miejskie przychodnie. Te potraciły nawet jedną trzecią dotychczasowych kontraktów. Dlaczego? Bo były źle przygotowane do konkursów. Okazało się, że przymiotnik "miejski" przed nazwą przychodni, to zdecydowanie za mało by dostać kontrakt. Wobec prawa wszyscy są równi, dlatego kontrakty zgarnęła prywatna, lepiej przygotowana i wyposażona konkurencja. Teraz walka zaczyna się na nowo. Miejskie placówki znów chcą sięgnąć po łódzkich pacjentów, a władze Łodzi w końcu mają pomysł, jak to zrobić.

  Przygotowano strategię rozwoju miejskiej służby zdrowia. Hasła przewodnie to łączenie i komercjalizacja. Zdaniem wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego, który nową strategię firmuje, połączonym przychodniom łatwiej będzie zdobyć kontrakty, bo dostaną punkty za kompleksowość i dostępność. A skomercjalizowane placówki będą bardziej konkurencyjne i lepiej będą radziły sobie finansowo.

  Plan miasta na przyszłość miejskich placówek też jest kompleksowy. Czy dobry? To się okaże pod koniec 2014 roku, kiedy rozstrzygną się konkursy w NFZ. Pewne jest jednak, że każdy plan jest lepszy niż brak planu i myślenie, że jakoś to będzie. Tak niestety bywało w poprzednich latach.

  Pierwszy szpital Sp. z o.o.

  O komercjalizacji Szpitala Miejskiego im. Rydygiera mówi się w Łodzi od dwóch lat. Wtedy to komisja zdrowia Rady Miejskiej w Łodzi po raz pierwszy zaopiniowała ten projekt. Zmiany na stanowisku dyrektora placówki odsuwały przekształcenie w czasie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lody, lody ?

  Beata S. z PO-niewinna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

  "lody będą robione na służbie zdrowia"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy o tym nie informowała AGENTA TOMKA posłanka PO p. SAWICKA, że będzie można zrobić na

  vikometooooooo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 19

  komercjalizacji szpitali "INTERESIK" i co teraz planują władze Łodzi z PO?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sonneberg

  łodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  nie buduje się nowego bloku w Jonscherze, tylko zamyka 2 bloki w Sonnebergu, w Sonnebergu nie otwiera się nic, szpital do sprzedania to restrukturyzacja służby zdrowia po łodzku.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »