Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstanie poradnia dla chorych na Parkinsona

Joanna Barczykowska
Od stycznia profesor Bogucki (w środku) rozpocznie tworzenie wyspecjalizowanej poradni dla osób z chorobą Parkinsona w szpitalu przy ul. Pomorskiej
Od stycznia profesor Bogucki (w środku) rozpocznie tworzenie wyspecjalizowanej poradni dla osób z chorobą Parkinsona w szpitalu przy ul. Pomorskiej Grzegorz Gałasiński
W Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Pomorskiej w Łodzi w styczniu ma powstać pierwsza w regionie poradnia dla pacjentów z chorobą Parkinsona. To grupa pacjentów, która wymaga stałej opieki lekarskiej i to jak najbliżej domu. Warunkiem otwarcia poradni jest zawarcie kontraktu z NFZ.

- Na początek mamy nadzieję choć na mały kontrakt z NFZ, żeby klinika mogła objąć opieką pacjentów z chorobą Parkinsona. Od stycznia chcemy utworzyć w szpitalu specjalistyczną poradnię, pierwszą tego typu w regionie - mówi dr Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi.

W styczniu do kompleksu CKD przenosi się jedna z klinik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która do tej pory mieściła się w Miejskim Szpitalu im. Jonschera. Jej szef, prof. Andrzej Bogucki, był w "Jonscherze" ordynatorem oddziału udarowego. Od stycznia profesor rozpocznie tworzenie wyspecjalizowanej poradni dla osób z chorobą Parkinsona w szpitalu przy ul. Pomorskiej. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w województwie. W przyszłości przy poradni ma powstać oddział szpitalny.

- Mamy w klinice świetnych specjalistów w tej dziedzinie, dlatego chcemy wykorzystać ich wyjątkową wiedzę. Cieszymy się, że w Polsce jest dostępna głęboka stymulacja mózgu, ale wiemy też, że nawet po wszczepieniu stymulatorów chorzy na parkinsona nadal potrzebują stałej opieki lekarskiej. Choroby mózgu w starzejącym się społeczeństwie dotykają coraz większą grupę pacjentów - mówi prof. Andrzej Bogucki, kierownik kliniki chorób układu pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego.

Otworzenie tego typu poradni byłoby szczególnie uzasadnione w Łodzi, która należy do najstarszych miast Europy.

- Mając chorobę Parkinsona staramy się samodzielnie żyć. Jest to możliwe po wszczepieniu stymulatora, ale wymagamy stałej opieki lekarskiej - mówi Anna Maleńska, 55-latka, od piętnastu lat chorująca na parkinsona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki