Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczyna się rok akademicki: przed nowymi władzami szkół wyższych stoją nowe wyzwania

Paweł Patora
Już po raz 72. rozpoczyna się w Łodzi rok akademicki. W piątek jego uroczysta inauguracja odbyła się w Uniwersytecie Medycznym, w poniedziałek odbędzie się w Uniwersytecie Łódzkim, we wtorek - w Politechnice Łódzkiej.

Oczywiście nowy rok pracy rozpoczynają także pozostałe łódzkie szkoły wyższe, jednak w wymienionych trzech - największych w regionie - rok 2016/2017 będzie szczególnym; pierwszym w czteroletniej kadencji nowych władz. Na uroczystościach inauguracyjnych odchodzący po ośmiu latach sprawowania swych funkcji rektorzy przekażą insygnia władzy rektorskiej swoim następcom: prof. Włodzimierz Nykiel prof. Antoniemu Różalskiemu w UŁ, prof. Stanisław Bielecki prof. Sławomirowi Wiakowi w PŁ i prof. Paweł Górski prof. Radzisławowi Kordkowi w UM.

Przed jakimi wyzwaniami stoją nowe władze trzech największych łódzkich uczelni publicznych na początku swej pierwszej (zgodnie z prawem, możliwa jest też druga) kadencji? Najważniejszym będzie nie tylko utrzymanie, ale też wzmocnienie rangi UŁ, PŁ i UM w kraju i na świecie, poprzez podniesienie efektywności naukowej i poziomu kształcenia.

Jak to zrobić? Każdy z nowych rektorów przedstawił swój program działań podczas kampanii wyborczej, wiosną tego roku. Wszyscy mają doświadczenie w zarządzaniu uczelnią, gdyż byli prorektorami w poprzednich ekipach. Przejmują władzę w uczelniach zreformowanych - silnych organizacyjnie i finansowo. Wszystkie przeszły już reorganizację, polegającą na zdecentralizowaniu zarządzania poprzez zwiększenie uprawnień dziekanów i rad wydziałów, wszystkie mają dodatni bilans finansowy.

Powstały już najpotrzebniejsze inwestycje akademickie, takie jak Fabryka Inżynierów XXI wieku czy Centrum Technologii Informatycznych na politechnice, gmachy Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Filologicznego na uniwersytecie. Co prawda dokończenia wymagają Centrum Sportowo-Dydaktyczne PŁ i Centrum Kliniczno-Dydaktyczne UM; potrzebne są też pewne mniejsze inwestycje, a także wyposażenie niektórych pracowni i laboratoriów w nowocześniejszą aparaturę, ale ogólny poziom infrastruktury Łodzi akademickiej jest już zadowalający, a warunki studiowania i pracy naukowej na niektórych wydziałach nie odbiegają od najwyższych standardów światowych.

Mimo wymienionych tu dotychczasowych osiągnięć łódzkich uczelni, najbliższe lata wcale nie muszą być dla nich łatwe, a dalsze sukcesy z góry zagwarantowane.

Po pierwsze - wiele zależy od otoczenia, w którym uczelnie się znajdują, a więc od społeczno-gospodarczej i politycznej sytuacji w kraju i na świecie. Jak rozwinie się ona w ciągu najbliższych czterech, a tym bardziej ośmiu lat, trudno dziś przewidzieć.

Po drugie - niż demograficzny, już silnie odczuwany we wszystkich uczelniach, w najbliższych latach będzie się jeszcze pogłębiał. Jego negatywne skutki to malejąca liczba maturzystów, co musi spowodować spadek liczby studentów, zmniejszenie dochodów uzyskiwanych z opłat za studia niestacjonarne, mniej godzin dydaktycznych, a więc i zagrożenie dla nauczycieli akademickich zmniejszeniem zarobków lub utratą pracy.

Po trzecie - wzrasta konkurencja między uczelniami. Wobec niżu demograficznego, walka o przyciągnięcie jak największej liczby kandydatów na studia będzie priorytetem dla każdej szkoły wyższej. Dla wielu uczelni niepublicznych stanie się wręcz warunkiem przetrwania. Zadaniem niezwykłej wagi będzie dla nowych władz łódzkich uczelni spowodowanie, że właśnie w Łodzi, a nie w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie zdecydują się studiować absolwenci liceów i techników nie tylko z województwa łódzkiego, ale też świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego i innych.

Sprostać wymienionym, a także innym, nowym wyzwaniom, które z pewnością pojawią się w kolejnych latach, łódzkie uczelnie będą mogły, jeśli zintensyfikują kontakty z otoczeniem administracyjno-biznesowym (co spowoduje m. in. rozszerzenie oferty dydaktycznej o kierunki i specjalności poszukiwane na rynku pracy), jeszcze bardziej rozwiną współpracę z zagranicą, poprzez rozszerzenie wymiany studentów i pracowników oraz udział w międzynarodowych zespołach badawczych, wreszcie - jeśli zintegrują się tak, by na zewnątrz głos Łodzi akademickiej był jednolity i donośny.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 19-25 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki