Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi trwa Międzynarodowe Triennale Tkaniny - jedno z najważniejszych na świecie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczęła się 17. edycja prestiżowego Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Wystawę główną wydarzenia można oglądać do 15 kwietnia.

Inauguracji przedsięwzięcia towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu triennale. Złoty medal zdobyła Moumita Basak z Indii za pracę Bez tytułu, 2021. Srebrny medal otrzymała Zhanna Petrenko z Ukrainy za Całun niepewności, 2021. A brązowy medal - Katja Felle ze Słowenii, Stop-Szyj-Reset, 2021.

Międzynarodowe jury w składzie: Marta Kowalewska - główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Ana Paula Cohen - niezależna kuratorka i pisarka, Brazylia, Ann Coxon - kuratorka sztuki międzynarodowej w londyńskiej galerii Tate Modern, Wielka Brytania, Mizuki Takahashi - kuratorka Centre for Heritage, Arts and Textile, Hongkong i Alex Younger - artystka multidyscyplinarna, laureatka Złotego Medalu 16. MTT oceniało 54 prace wyłonione spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata.

Jak podkreślają jurorki, prace rozpatrywane były pod kątem formalnym, merytorycznym oraz pod względem odwołania się do hasła przewodniego, którym jest „Stan splątany”. Zwrot ten został zapożyczony z fizyki kwantowej - dotyczy jednak również wielu zjawisk i problemów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Oznacza sytuację, kiedy dwie cząstki elementarne są połączone tak, że niezależnie od dzielących ich odległości zmiana w jednej natychmiast wywołuje zmianę w drugiej.

Żyjemy w sieci globalnych powiązań, ekosystemów, jesteśmy splątani wieloma zależnościami na wielu poziomach - zauważa Marta Kowalewska, kuratorka triennale. - To także pewien charakter tkaniny, która czerpiąc z przeszłości, reinterpretuje ją i jest platformą wielopokoleniowego porozumienia, związanego z przekazywaniem sobie tajników warsztatowych, pewnych tradycji. Tkanina również może być metaforycznym stanem splątania. Poza tym to dziedzina sztuki, która pokazuje nam, że możemy działać w pewnej wspólnocie

.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń, ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To zarazem, jak zaznaczają organizatorzy, przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Odbywa się cyklicznie co trzy lata.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, 17.

MTT towarzyszą prezentacje tkaniny artystycznej poza wystawą główną. Wydarzeniem od lat związanym z triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, prezentuje około trzydziestu prac 19 artystów.

W ramach tegorocznego triennale odbywa się także 4. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT - przygotowana we współpracy z łódzką Akademią Sztuk Pięknych prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą można oglądać w Ośrodku Propagandy Sztuki, zaplanowano także międzynarodową konferencję poświęconą medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki