Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi trwają egzaminy specjalizacyjne lekarzy w sesji jesiennej 2020 - w Atlas Arenie zwiększony reżim sanitarny w związku z koronawirusem

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W łódzkiej Atlas Arenie trwają egzaminy specjalizacyjne lekarzy, zwanych rezydentami, w ramach ich sesji jesiennej 2020 - w zaostrzonych warunkach sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że świetnie poszły ubiegającym się o dyplom chirurga dziecięcego - gorzej z ginekologią. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
W łódzkiej Atlas Arenie trwają egzaminy specjalizacyjne lekarzy, zwanych rezydentami, w ramach ich sesji jesiennej 2020 - w zaostrzonych warunkach sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że świetnie poszły ubiegającym się o dyplom chirurga dziecięcego - gorzej z ginekologią. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak / DŁ (jesienna sesja egzaminów w Atlas Arenie)
W łódzkiej Atlas Arenie trwają egzaminy specjalizacyjne lekarzy, zwanych rezydentami, w ramach ich sesji jesiennej 2020 - w zaostrzonych warunkach sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa. Wiadomo już, że świetnie poszły ubiegającym się o dyplom chirurga dziecięcego - gorzej z ginekologią.

Październik i listopad 2020 to miesiące jesiennej sesji egzaminów specjalizacyjnych lekarzy, zwanych rezydentami (jest także wiosenna). Bieżący tydzień to czas największych z nich - przeprowadzanych w Atlas Arenie - m.in. w czwartek (22 października) do testu dla ubiegających się o dyplom kardiologa podejdzie w niej ok. 170 osób.

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny 2020 - lekarze z całej Polski przyjeżdżają do Łodzi

Ogółem w czasie trwającej sesji Łódź odwiedza ponad 3 tys. lekarzy - bo w tym mieście znajduje się Centrum Egzaminów Medycznych, które podlega Ministerstwu Zdrowia. Centrum wynajmuje miejską Atlas Arenę, ale do końca listopada testy na mniej popularne specjalizacje będą organizowane m.in. w salach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W jesiennym kalendarzu Centrum Egzaminów Medycznych są terminy dla 83 specjalizacji - od alergologii do zdrowia publicznego. Test dla każdej z nich polega na rozwiązaniu 120 pytań, zawierających pięć wariantów odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy. Zalicza zdobycie co najmniej 60 proc. z możliwej do uzyskania liczby punktów.

Koronawirus przyczyną dodatkowych środków bezpieczeństwa

Dla potrzeb testów przeprowadzanych w Atlas Arenie jej płyta podzielona jest obecnie na dwa sektory. Pojawia się jedna grupa rezydentów, pisze swój egzamin, a po jego zakończeniu kolejna zajmuje miejsca w drugim z sektorów. Plan dnia kończy dezynfekowanie obu sektorów. Podczas testów zdających obowiązują m.in. zakrycia nosa i ust, stoliki są ustawione w dwumetrowej odległości.

We wtorek (19 października) Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłosił, iż rezydenci będą zwolnieni z konieczności zdawania egzaminu ustnego, który następował po teście w Łodzi.

- Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii - uzasadnił minister.

Identyczną decyzję podjął wiosną Łukasz Szumowski, poprzedni minister.

Decyzja Adama Niedzielskiego to spełnienie postulatu m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej. We wrześniu Andrzej Matyja, jej prezes, zwrócił uwagę Ministerstwa Zdrowia na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem oraz nadchodzący sezon grypowy.

Są już wyniki dla części specjalizacji

Centrum Egzaminów Medycznych publikuje już wyniki dla niektórych specjalizacji. Np. 20 lekarzy (przystępujących do testu po raz pierwszy) uzyskało dyplom chirurga dziecięcego - z ocenami co najmniej dobrymi - a tylko jeden "oblał".

Gorzej wypadł egzamin z chorób płuc. Na 26 zdających lekarzy test "oblało" dziewięciu.

Natomiast na 189 chętnych do uzyskania dyplomu z położnictwa i ginekologii "oblało" 27 zdających.

Z Łodzi jest również koordynowany egzamin dla absolwentów medycyny - warunek wykonywania zawodu lekarza

Państwowa instytucja z siedzibą w Łodzi ogólnopolsko koordynuje również Lekarski Egzamin Końcowy (choć do tego testu można podchodzić też w innych miastach).

Zaliczenie tzw. LEKu to warunek uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza (który jeszcze nie jest specjalistą) zaraz po studiach, ten sprawdzian ma też ogromne znaczenie dla szkół wyższych – poegzaminacyjne rankingi są wykorzystywane do porównywania jakości kształcenia w uczelniach.

19 września 5,7 tys. absolwentów uczelni medycznych podeszło do jesiennego LEKu. W skali kraju ostatniego nie zaliczyło go ponad 20 proc. absolwentów studiów lekarskich z ostatnich dwóch lat. Zbliżony wskaźnik osiągnęła grupa 775 zdających po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki