Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi w blokach i kamienicach możliwa będzie uprawa warzyw i hodowli owadów jadalnych! To będzie można uprawiać w domu!

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Na klatkach schodowych bloków i kamienic, na balkonach i tarasach łodzianie będą mogli uprawiać fasolę i inne warzywa, np. sałatę, jarmuż, pomidory. A osoby poszukujące nowych smaków założyć "robaczkarium" i hodować jadalne owady.

Taką zabawę w producentów żywności proponuje Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia realizująca program "SmartFood Urban Living Lab". Zakłada on dostarczenie instalacji - tzw. kabin hydroponicznych - do uprawy warzyw wykorzystującej wodę deszczową oraz urządzenia fotowoltaiczne. Jest też druga opcja - hodowla robaków jadalnych. Przypomnijmy, że Unia Europejska uznała ostatnio, że konsumpcja owadów takich jak świerszcz domowy, żółty mącznik i wędrowny pasikonik jest bezpieczna dla zdrowia i zostały zatwierdzone jako „nowa żywność” na rynku Unii Europejskiej.

Z tej propozycji mogą skorzystać właściciele budynków, m.in. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, ale także uczelnie. Program jest finansowany z Funduszy Norweskich i budżetu państwa. Jego celem jest propagowanie zdrowej diety, ochrona środowiska naturalnego, zacieśnianie więzi sąsiedzkich. Nabór trwa do 30 stycznia. W lutym powstanie projekt instalacji, w marcu zostanie ona zamontowana, a w kwietniu rozpoczną się hodowla i uprawa z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej oraz pozyskiwanie deszczówki. Szczegóły na stronie: www.smartfood.city.

Łodzianie mają okazję przyczynić się do zwiększaniu różnorodności biologicznej upraw jadalnych roślin strączkowych, biorąc udział w eksperymencie w ramach międzynarodowego projektu INCREASE (Horyzont 2020). Polega na wysianiu, uprawie i obserwacji kilku odmian fasoli zwyczajnej. Później zebraną fasolę można skonsumować, podzielić się opiniami, przepisami i wyprodukowanymi nasionami z innymi entuzjastami uprawianych własnoręcznie warzyw. Fasola może być uprawiana w ogrodzie, na działce, tarasie czy balkonie. Chętni, którzy chcą rozpocząć przygodę z uprawą fasoli w tym roku, powinni zainstalować aplikację INCREASE CSA App (do pobrania bezpłatnie w AppStore lub GooglePlay). Swój udział należy zarejestrować do 1 lutego tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi w blokach i kamienicach możliwa będzie uprawa warzyw i hodowli owadów jadalnych! To będzie można uprawiać w domu! - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki