Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi zielone światło świeci się tak krótko, że piesi nie mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Skrzyżowanie Kościuszki z Struga jest wskazywane przez mieszkańców jako niebezpieczne. Zielone światło świeci się za krótko, więc mieszkańcy biegną do tramwaju na czerwonym.Na kolejnych slajdach: lista miejsc, gdzie zdaniem internautów zbyt krótko świeci się zielone dla pieszych, oraz lista sygnalizatorów uruchamianych przyciskiem, które powinny zostać zlikwidowane według stowarzyszenia "Tak dla Łodzi".
Skrzyżowanie Kościuszki z Struga jest wskazywane przez mieszkańców jako niebezpieczne. Zielone światło świeci się za krótko, więc mieszkańcy biegną do tramwaju na czerwonym.Na kolejnych slajdach: lista miejsc, gdzie zdaniem internautów zbyt krótko świeci się zielone dla pieszych, oraz lista sygnalizatorów uruchamianych przyciskiem, które powinny zostać zlikwidowane według stowarzyszenia "Tak dla Łodzi". Krzysztof Szymczak
Radny Marcin Hencz (KO) zbiera od mieszkańców informacje, gdzie są przejścia dla pieszych ze zbyt krótką fazą zielonych świateł. Pierwszy efekt już przyszedł. Drogowcy wydłużyli czas zielonych świateł dla pieszych na skrzyżowaniu Rzgowskiej i Kurczaki.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ, GDZIE - ZDANIEM INTERNAUTÓW - ZA KRÓTKO ŚWIECI SIĘ ZIELONE

Mieszkańcy Rzgowskiej napisali do radnego, że nie są w stanie przejść przez ulicę w trakcie jednego cyklu zielonych świateł. Schodzili z jezdni, gdy świeciło się czerwone lub czekali między jezdniami na kolejne zielone . Cykl dla trwał 20 sekund.

- Drogowcy obiecali wydłużyć cykl zielonych świateł o 4-5 sekund i zwiększyć tzw. czas ewakuacji, gdy wszyscy mają czerwone światło, samochody jeszcze nie jadą, więc piesi mogą bezpiecznie zejść z zebry - powiedział Marcin Hencz dodając, że w ten weekend sprawdzi, czy wszystko tam sprawnie działa.

Radny postanowił pójść za ciosem z za pośrednictwem Facebooka zwrócił sie do łodzian, aby wskazywali podobne miejsca. Zachęca ich słowami: „Inne zebry potrzebują interwencji? Piszcie!”.

- Akcja dopiero się zaczęła. Poczekam dwa tygodnie, spiszę wskazane miejsca i na komisji ds transportu przekażę listę Zarządowi Dróg i Transportu, aby ją zweryfikował.Część wskazań może być nieuzasadniona. Na koniec powinienem dostać raport z działań ZDiT - powiedział Marcin Hencz.

Wczoraj w południe pod postami radnego zamieszczonych było 43 skrzyżowań, gdzie łodzianie narzekali na zbyt krótki cykl świateł. Zgłoszenia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze dotyczą szerokich arterii, które mają dwie wielopasmowe jezdnie. Zazwyczaj piesi na zielonym świetle są w stanie przejść tylko jedną jezdnię. Drugi rodzaj to skrzyżowania uruchamiane przyciskiem. Tam trzeba czekać wiele minut na zielone światło.

Sygnalizację uruchamianą przyciskami chciało rok temu zlikwidować stowarzyszenie „Tak dla Łodzi”. Zebrało listę 55 takich miejsc, ale ich likwidacji nie było.

Czas zielonych świateł zależy od długości przejścia. Przyjęto, że prędkość pieszego to 1,4 m/s. Jeśli przejście ma 10 metrów, to zielone świeci przez 7 sekund. Można ten czas przedłużyć.

- Gdzie widzimy potrzebę, to wydłużamy zielone światła - mówi Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora ZDiT. - Gdy zielone trwa ponad miarę, to inni długo czekają na czerwonym. Są miejsca, gdzie pojedynczy piesi mają problem, żeby zdążyć. Trzeba rozważyć, czy dać im dłuższe zielone kosztem innych, czekających na czerwonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki