Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem coraz więcej kobiet pracuje w policji, straży miejskiej i służbie więziennej

Agnieszka Jasińska
Z policjantkami i strażniczkami miejskimi nie ma dyskusji. Są nieustępliwe. Nie mogą jednak liczyć na specjalne traktowanie. Podobnie jest w więzieniu. Dla kobiet nie ma specjalnych stanowisk
Z policjantkami i strażniczkami miejskimi nie ma dyskusji. Są nieustępliwe. Nie mogą jednak liczyć na specjalne traktowanie. Podobnie jest w więzieniu. Dla kobiet nie ma specjalnych stanowisk Krzysztof Szymczak
Do pracy w policji, straży miejskiej i służbie więziennej w województwie łódzkim zgłasza się coraz więcej pań.

Są cenione za konsekwencję, stanowczość i rzetelność. Często radzą sobie w pracy lepiej od mężczyzn. Nie ma z nimi dyskusji. W woj. łódzkim przybywa kobiet w mundurach. Coraz więcej pań jest w policji, w Służbie Więziennej i straży miejskiej.

W garnizonie łódzkim zatrudnionych jest 1.028 policjantek. To 1/5 całej kadry. Podobnie jest w Służbie Więziennej i straży miejskiej.

- W więzieniach okręgu łódzkiego pracują 404 kobiety. Panie zajmują wszystkie stanowiska, poczynając od zastępcy dyrektora jednostki, a kończąc na strażniczce - opowiada kpt. Bartłomiej Turbiarz, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi. - Najwięcej kobiet pracuje w służbie zdrowia, są to przede wszystkim pielęgniarki, później jest dział penitencjarny, gdzie pracują wychowawczynie i psycholożki. 23 kobiety pracują również w działach ochrony.

Kpt. Turbiarz podkreśla, że praca w więzieniu to praca w stałym i bezpośrednim kontakcie z przestępcami. - W więzieniu nie ma jakiś specjalnych stanowisk przeznaczonych tylko dla kobiet lub tylko dla mężczyzn. Kobiety pracują także w więzieniach dla mężczyzn - mówi kpt. Turbiarz. - Jeżeli osoba, starająca się o przyjęcie do służby, spełnia wymagania na jakieś stanowisko, nie ma znaczenia, jaką ma płeć.

Psycholog, pracująca w więzieniu w Łodzi, przyznaje, że jak kilkanaście lat temu przychodziła do służby, starsi koledzy mówili jej, że nie da sobie rady. - Pomylili się. Ale trzeba pamiętać, że jest to raczej męski i specyficzny świat, więc nie każda kobieta może sobie w nim poradzić - mówi psycholog.

Z doświadczeń Służby Więziennej wynika, iż kobieta w więzieniu łagodzi obyczaje.

- Skazanemu mężczyźnie trudniej jest użyć słów wulgarnych w stosunku do kobiety, chociaż takie przypadki oczywiście się zdarzają i na nie pracujące u nas kobiety muszą być przygotowane - zmówi kpt. Turbiarz.

Leszek Wojtas, zastępca naczelnika wydziału dowodzenia łódzkiej straży miejskiej zaznacza, że z funkcjonariuszką nie ma dyskusji.
- Jeśli kobieta wypisuje mandat, jest nieustępliwa - zaznacza Wojtas. - Funkcjonariuszki dążą do celu. Jednak panie świetnie sprawdzają się nie tylko podczas interwencji. Bardzo cenimy je w wydziale profilaktyki.

Prawie 70 proc. policjantek ma wyższe studia. Są lepiej wykształcone od swoich kolegów, ale rzadziej zajmują stanowiska kierownicze.

Funkcjonariuszki są obecne we wszystkich rodzajach służb: kryminalnej, prewencyjnej i logistycznej. Policjantki zabezpieczają mecze oraz zatrzymują niebezpiecznych przestępców.

Policjantki pełnią służbę na każdym szczeblu i w każdym pionie. Najwięcej jest w stopniu sierżanta, starszego sierżanta i sierżanta sztabowego.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki