W Łódzkiem dzieci rodzą się latem i w środy

  W Łódzkiem dzieci rodzą się latem i w środy

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łódzkiem dzieci rodzą się latem i w środy

  ©MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE

  Najbliższe miesiące będą wyjątkowo pracowite dla położnych i lekarzy na porodówkach w naszym regionie. Od lat bowiem najwięcej dzieci w województwie łódzkim przychodzi na świat w czerwcu lub lipcu. Tak przynajmniej wynika z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
  W Łódzkiem dzieci rodzą się latem i w środy

  ©MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE

  W 2010 roku najwięcej dzieci w województwie łódzkim urodziło się w sierpniu. Dwa lata temu najwięcej porodów w regionie odebrano w lipcu, a w ubiegłym roku najpopularniejszym miesiącem na narodziny był czerwiec.

  Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, to liczby nie kłamią: zarówno w ubiegłym roku, jak i dwa lata temu w naszym województwie urodziło się tyle samo dzieci: dokładnie 23.952 maluchy.

  Od dłuższego czasu rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek.

  - W 2012 roku w województwie łódzkim urodziło się 12.281 chłopców i 11.671 dziewczynek - informuje Urząd Statystyczny w Łodzi. - W 2011 roku przyszło na świat 12.387 chłopców i 11.565 dziewczynek. W 2010 roku w województwie łódzkim urodziło się 13 tysięcy chłopców i 12,5 tys. dziewczynek.

  Na posiadanie dzieci w naszym regionie najczęściej decydują się małżonkowie. W sumie ponad 76 procent maluchów przyszło na świat ze związków małżeńskich. Większość dzieci z naszego regionu ma także rodziców z tego samego przedziału wiekowego, czyli 25-29 lat. Tylko w ubiegłym roku rodzicami zostały 4.523 pary w tym wieku.

  Statystyczna mieszkanka Łódzkiego pierwsze dziecko rodzi w wieku 27 lat i 3 miesięcy. Drugi maluszek przychodzi na świat, gdy mama ma 30 lat i 5 miesięcy, a trzeci - gdy mieszkanka regionu ma 32 lata i 8 miesięcy.

  Tatusiowie są nieco starsi. Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że w ubiegłym roku mężczyźni najczęściej zostawali z ojcami w wieku 30-34 lat.

  Województwo łódzkie nie znajduje się wśród tych regionów, w których na świat przychodzi najwięcej dzieci.

  W ubiegłym roku w Łódzkiem urodziło się 6,2 procent wszystkich dzieci w Polsce. Nie wszystkie dzieci mają jednak powody do zadowolenia. W naszym regionie bowiem wiele rodzin boryka się z biedą, a złe warunki życia - jak wynika z badań - zagrażają 15 procentom dzieci z Łodzi.

  Tylko w Łodzi ponad 9 procent uczniów mieszka w lokalach jednopokojowych. Nawet niespełna połowa - a dokładnie 46 procent - ma do dyspozycji własny pokój.

  Co czwarte ankietowane przez socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego dziecko nie ma nawet swojego biurka. W gorszej sytuacji od łódzkich dzieci w naszym regionie są jedynie maluchy z Tomaszowa Mazowiec-kiego i Piotrkowa Trybunals-kiego.

  Prawie 13 procent uczniów z Łodzi czuje zagrożenie w swoim miejscu zamieszkania. Ich zastrzeżenia dotyczą między innymi rekreacji. Co piąty uczeń z Łodzi nie widzi możliwości spędzenia wolnego czasu w okolicy, a niemal co czwarty najchętniej zmieniłby adres zamieszkania.

  Współpraca: Agnieszka Jasińska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo