W Łódzkiem jest najwięcej cukrzyków w Polsce

  W Łódzkiem jest najwięcej cukrzyków w Polsce

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Łódzkiem na cukrzycę choruje aż 5,6 proc. mieszkańców. To najgorszy wynik w Polsce

  W Łódzkiem na cukrzycę choruje aż 5,6 proc. mieszkańców. To najgorszy wynik w Polsce ©Marcin Królak/Polskapresse

  Na cukrzycę w województwie łódzkim choruje już 5,6 proc. mieszkańców. Liczba chorych wzrasta z roku na rok. Kolejne kilka procent populacji nawet nie wie, że ma tę chorobę. To najgorszy wynik w Polsce.
  W Łódzkiem na cukrzycę choruje aż 5,6 proc. mieszkańców. To najgorszy wynik w Polsce

  W Łódzkiem na cukrzycę choruje aż 5,6 proc. mieszkańców. To najgorszy wynik w Polsce ©Marcin Królak/Polskapresse

  Na cukrzycę w województwie łódzkim choruje już ponad 113 tysięcy dorosłych mieszkańców. Jeszcze w 2009 roku, według danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łódzkiem, z powodu cukrzycy pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pozostawało 99 tysięcy pacjentów. Prawie połowa z nich była leczona insuliną.

  W ciągu czterech lat liczba chorych wzrosła aż o 15 tysięcy osób. Wielu pacjentów ma cukrzycę jeszcze niezdiagnozowaną.
  Według twórców raportu "Cukrzyca - ukryta pandemia", przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i firmę Novo Nordisc, o chorobie nie wie nawet 30 procent zaatakowanych przez nią pacjentów.

  - Największy w Polsce odsetek pacjentów chorych na cukrzycę w Łódzkiem wynika przede wszystkim z demografii. Choć cukrzyca typu II dotyka dziś pacjentów w każdym wieku, to jednak najbardziej zagrożoną grupą są osoby po 65. roku życia. Łódzkie jest jednym z "najstarszych" województw, stąd tak duża liczba chorych w naszym regionie - tłumaczy prof. Jerzy Loba, wojewódzki konsultant ds. diabetologii w Łodzi i ordynator oddziału diabetologii w szpitalu im. Barlickiego. - Te liczby będą, niestety, jeszcze rosnąć, ponieważ województwo łódzkie wciąż się starzeje, dlatego konieczne są programy przesiewowe, które pozwolą nam z chorobą walczyć.

  Cukrzyca stanowi dziś poważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny zarówno ze względu na jej rozpowszechnienie, konieczność wieloletniego kosztownego leczenia, jak i liczne powikłania, które powoduje. W województwie łódzkim ta choroba należy do najczęstszych dolegliwości, zgłaszanych przez pacjentów w poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

  Według Międzynarodowej Federacji Cukrzycy łączna liczba chorych w Polsce może sięgać nawet trzech milionów osób. Niestety aż jedna trzecia z nich to osoby wciąż niezdiagnozowane.

  - Cukrzyca nie bez kozery nazywana jest cichym zabójcą. Przez wiele lat potrafi się rozwijać w organizmie niezauważona. Często diagnoza nadchodzi dopiero wtedy, gdy pojawiają się groźne powikłania. Jako najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, także w naszym regionie, podaje się choroby układu krążenia. Często jednak przyczyną zatrzymania akcji serca są właśnie powikłania po cukrzycy - tłumaczy prof. Loba.

  Diabetolodzy uważają, że cukrzyca jest przez władze niedostrzegana.

  - Mamy świetne standardy leczenia kardiologicznego. Władze skupiają się także na leczeniu nowotworów. I bardzo dobrze. Do tego zestawu należałoby jednak dodać programy zapobiegania i zwalczania cukrzycy, która staje się epidemią i atakuje coraz młodszych - mówi prof. Loba. - Potrzebujemy programów przesiewowych, które pozwolą na wczesne wykrycie. Jeśli wystarczająco wcześnie rozpoczniemy leczenie, mamy możliwość ustabilizowania choroby i zahamowania powikłań.

  Diabetolodzy zwracają szczególną uwagę na problem cukrzycy u dzieci.

  - Cukrzyca często jest skutkiem otyłości, a dziś z nadwagą zmaga się jedna trzecia dzieci. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na dietę dzieci, żeby nie zrobić im krzywdy - radzi prof. Loba.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanko

  nie intelektualista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A skąd ona się bierze u ludzi młodych aby tego problemu nie było w przyszłości.
  Jak zwykle brak wiedzy w przeszłości i mamy chaos w teraźniejszości.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo