Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem nikt nie chce wyznaczyć stref picia alkoholu. A w Warszawie i Poznaniu można już pić pod chmurką

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Łódzkiem nikt nie chce wyznaczyć stref picia alkoholu. A w Warszawie i Poznaniu można już pić pod chmurką
W Łódzkiem nikt nie chce wyznaczyć stref picia alkoholu. A w Warszawie i Poznaniu można już pić pod chmurką Malgorzata Genca
W regionie łódzkim nie ma planów tworzenia miejsc do legalnego, publicznego picia alkoholu pod chmurką. Takie strefy właśnie udostępniono mieszkańcom Warszawy i Poznania.

Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o wychowaniu w trzeźwości pozwala samorządom na większą swobodę w ograniczaniu lub zwiększaniu dostępu do alkoholu. Ale w regionie raczej się myśli o ograniczaniu.

Od piątku, 20 kwietnia, legalnie można wypić piwo ze sklepu na warszawskich bulwarach nadwiślanych. Strefa legalnego picia alkoholu pod chmurką działa od kilku dni w Poznaniu nad Wartą. Wkrótce może też powstać też we Wrocławiu na wyspie Słodowej i w innych miastach.

Horoskop na piątek

Ustawa pozwala wyznaczyć takie strefy, jednak w regionie łódzkim na razie one nie powstaną. Bo jak tłumaczą urzędnicy... nikt ich nie potrzebuje.

- Do tej pory nikt nie wystąpił z projektem utworzenia takiej strefy - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. - W Łodzi nie ma też takich miejsc jak bulwary w których zwyczajowo pije się alkohol - dodaje.

Jednak możliwość ich utworzenia jest. - Jeśli pojawi się taki pomysł, to jestem jak najbardziej za - mówi Tomasz Kacprzak (PO), przewodniczący łódzkiej rady miejskiej. - Uważam, że powinny być miejsca w których w ciepły dzień można się napić piwa, wina i posiedzieć na kocyku - wyjaśnia. Jego zdaniem takimi strefami mogłyby być wyznaczone przez miasto miejsca do grillowania w parkach.

Wyniki Lotto. Kto wygrał 17 mln?

Kilka lat temu z pomysłem legalizacji spożycia alkoholu na tzw. murku na placu Komuny Paryskiej wystąpił radny Bartosz Domaszewicz (PO). Wtedy zbierała się tam młodzież, ale straż miejska zlikwidowała to miejsce imprez.

Chęci do tworzenia stref legalnego picia nie ma też w innych miastach regionu. Władze Radomska też nie planują utworzenia strefy picia pod chmurką. Jak powiedział prezydent Jarosław Ferenc, mieszkańcy nie zgłaszali takiej potrzeby, więc temat nie był podejmowany. Podobnie jest w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej uwagi urzędnicy poświęcają ograniczaniu dostępu do alkoholu, który też umożliwia ustawa. Piotrkowscy radni w przyszłym tygodniu zajmą się rozważanym zamknięciem nocnych sklepów monopolowych.

W Łodzi magistrat zapytał o to mieszkańców na platformie Vox Populi. Prawie 64 proc. łodzian jest przeciw zamykaniu takich sklepów na noc w centrum miasta. Uważają, że nie zwiększy to ich bezpieczeństwa.

Opinia łodzian nie jest wiążąca. Ostateczną decyzję podejmie rada miejska. W przyszłym tygodniu mają też być znane wyniki sondażu.

Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki