Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem spada ilość przestępstw, ale nasz garnizon policji ma coraz poważniejsze problemy kadrowe

Marcin Darda
Marcin Darda
W 2022 r. policja w całym województwie łódzkim zanotowała 48 tys. 975 przestępstw, z tego postępowań wszczęła ponad 44 tys. 941, a wykrywalność wyniosła 67 proc.
W 2022 r. policja w całym województwie łódzkim zanotowała 48 tys. 975 przestępstw, z tego postępowań wszczęła ponad 44 tys. 941, a wykrywalność wyniosła 67 proc. Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Nieznacznie spadła liczba przestępstw dokonanych w 2022 r. na terenie województwa łódzkiego - wynika z danych przedstawionych przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi na sesji sejmiku. Łódzki garnizon boryka się jednak ze sporymi problemami kadrowymi.

ILU PRZESTĘPSTW DOKONANO W ŁÓDZKIEM W 2022 ROKU

Ogólnie w 2022 r. policja w całym województwie łódzkim zanotowała 48 tys. 975 przestępstw, z tego postępowań wszczęła ponad 44 tys. 941, a wykrywalność wyniosła 67 proc. Rok wcześniej przestępstw odnotowano więcej, bo 56 tys. 293, wszczęto zaś zaś 44 tys. 994, jednakże wykrywalność była wyższa, bo na poziomie ponad 70, 6 proc. Jak się okazuje, to również najwyższy poziom w ostatnich latach.

ILE KRADZIEŻY, ZABÓJSTW, BÓJEK I ROZBOJÓW?

Przestępstw kryminalnych w województwie łódzkim przed rokiem było ponad 29 tys. Wykrywalność? Na nieco niższym poziomie niż średnia wszystkich przestępstw dla 2022 roku - 60,2 proc., przy czym jest to najwyższy wynik od 2013 r. Wśród statystyk dotyczących siedmiu przestępstw, czyli kradzieży mienia, kradzieży pojazdów, zabójstw, rozbojów, uszkodzeń ciała, odnajdziemy informację, że zanotowano ich ponad 16,5 tys., natomiast wykrywalność to poziom 46,5 proc. Rok wcześniej wykrywalność w tych kategoriach wyniosła blisko 2 proc. mniej przy niemal identycznej liczbie przestępstw.

Ktoś powie, że 46 proc. to nie jest dużo, natomiast są to przestępstwa ciężkie gatunkowo, a jeśli chodzi o proces ich wykrywania, są bardzo złożone - tłumaczył radnym podinspektor Dariusz Kurek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Poza tym wykrywalność na przestrzeni ostatnich lat stale rośnie.

ILE NARKOTYKÓW SPOCZYWA W MAGAZYNIE ŁÓDZKIEJ POLICJI?

Według statystyk jeszcze w 2014 r. w kategorii tych siedmiu przestępstw wykrywalność nie przekraczała 30 proc., natomiast w 2020 r. przekroczyła 42 proc. Jeśli idzie o przestępstwa narkotykowe, było ich blisko 500, ale z roku na rok ich liczba spada. Wykrywalność przekroczyła 23 proc., ale także - według interpretacji policji - trudne do rozwikłania sprawy, ze względu na to, że niewielu przyznaje się do zażywania i kupowania zakazanych substancji. W magazynach łódzkiego garnizonu spoczywa obecnie 700 kg zarekwirowanych narkotyków.

PROBLEMY KADROWE ŁÓDZKIEGO GARNIZONU POLICJI

Na sesji sejmiku podinspektor Dariusz Kurek ocenił poziom wykrywalności przestępstw w 2022 r. jako utrzymujący trend z lat poprzednich, bo uzyskany niższymi siłami. Łódzki garnizon boryka się bowiem z poważnymi kłopotami kadrowymi. W 2022 r. na stanie garnizonu było 6,5 tys. funkcjonariuszy, ale liczba wakatów na koniec roku wyniosła 407. Udało się zatrudnić 420 nowych nowych funkcjonariuszy, jednakże w każdym z tych przypadków istotny jest fakt, iż pełnowartościowym policjantem adept staje się po roku doszkalania. Już w kwietniu 2023 r. liczba wakatów sięgnęła jednak ponad 800. Nieoficjalnie wiadomo, że powodem odejść od początku roku były najkorzystniejsze warunki emerytalne dla większości funkcjonariusz starszych stażem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki