Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem spada liczba małżeństw zawieranych przez bardzo młode osoby

Joanna Barczykowska
W Łódzkiem prawie połowa nowożeńców jest w wieku od 25 do 29 lat
W Łódzkiem prawie połowa nowożeńców jest w wieku od 25 do 29 lat 123RF
Mieszkańcy Łódzkiego na małżeństwo decydują się najczęściej między 25. a 29. rokiem życia. W tym wieku na ślubnym kobiercu stanęła połowa narzeczonych w zeszłym roku. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Nadal zdarzają się jednak nowożeńcy w bardzo młodym wieku, choć liczba takich związków spada.

Z najnowszego raportu opracowanego przez socjologów z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że spada liczba małżeństw zawieranych przez bardzo młode osoby. Z drugiej strony, na pewnych terenach województwa łódzkiego nie są rzadkością. Najczęstszym powodem zawierania małżeństw przez osoby młode jest oczywiście ciąża kobiety.

Okazuje się jednak, że w niektórych rejonach regionu, a zwłaszcza w Łodzi, ciąża u nastolatki częściej jest przeszkodą do zamążpójścia niż zachętą.

- Nasz system opieki społecznej zdecydowanie premiuje samotne matki. Jeśli mierzymy płodność nastolatek, to większość z nich pochodzi z rodzin niewydolnych społecznie i słabiej wykształconych. Urodzenie dziecka jest dla nich często wejściem w dorosłość, argumentem na przerwanie nielubianej nauki i ostatecznie sposobem na tzw. ustawienie się. W tym ostatnim przypadku kobieta samotnie wychowująca dzieci jest lepiej traktowana przez system opieki społecznej i może liczyć na większe profity. Z tego względu u młodych dziewczyn często pojawia się niechęć do zawarcia związku małżeńskiego, z jednoczesną chęcią dalszego posiadania partnera. Z badań wynika, że nastolatki z Łodzi charakteryzują się zdecydowanie większą płodnością niż np. nastolatki z Warszawy czy Krakowa. To z kolei wiąże się z niższym wykształceniem rodzin i świadomością społeczną - mówi dr Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego i autor raportu.

W Łodzi w zeszłym roku dzieci urodziły 192 nieletnie matki. Na ślub zdecydowało się zaledwie 38, czyli niecałe 20 proc. Zdecydowanie inne decyzje podejmują kobiety w regionie. W 2013 roku w województwie łódzkim dzieci urodziło 891 nieletnich matek. 319 z nich stanęło na ślubnym kobiercu, czyli aż 35 proc.

Dr Szukalski wziął pod lupę kobiety w wieku 16 i 17 lat oraz mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat.

- W Polsce prawo do zamążpójścia mają kobiety od 16. roku życia. Zgodę na to musi wyrazić jednak sąd i rodzice. Jest to związane z uznaniem ich za pełnoletnie ze względu na ważne względy społeczne. W przypadku mężczyzn dolną granicą wieku jest 18 lat. Z badań wynika, że najczęstszym powodem ślubu jest ciąża partnerki. Finał w postaci zawarcia małżeństwa jest zależny od przekonań - mówi dr Szukalski.

Województwo łódzkie jest bardzo zróżnicowane pod względem rodzinnych wartości i przekonań. W większych miastach w 2012 roku tylko 1,5 proc. młodych panien stanowiły kobiety nieletnie. Na wsiach ten odsetek jest ponad dwa razy wyższy i dochodzi do 4 proc. Liczba nieletnich panien młodych jest też zależna od regionu w województwie łódzkim, z którego pochodzą młodzi.

- Mieszkańcy Łodzi nie przywiązują zbyt dużej wagi do tradycyjnych wartości, stąd odsetek ślubów wśród ciężarnych nastolatek jest niski. Inaczej sytuacja wygląda na terenach sąsiadujących z województwem świętokrzyskim, na przykład w powiecie radomszczańskim większość nastoletnich przyszłych mam zawiera małżeństwo. Podobnie jest w powiecie skierniewickim i na terenach dawnego księstwa łowickiego. Tam najwyższą wartością jest rodzina. Z tego względu liczba małżeństw zawieranych przez nieletnie kobiety i bardzo młodych mężczyzn jest tam znacznie wyższa niż w innych rejonach województwa - mówi dr Piotr Szukalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki