Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W maju 2019 roku upadłość ogłosiły 44 firmy. To drugi najlepszy wynik od września 2018 roku

Tomasz Ślagórski/ AIP
Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE.
Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE. KUKE
W maju 2019 roku upadłość ogłosiły 44 firmy, choć jest to wartość wyższa o 16,7 proc. w porównaniu z kwietniem, to jednocześnie jest to drugi najlepszy wynik od września 2018 roku, gdy upadły 33 przedsiębiorstwa, wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego zebranych przez KUKE. W porównaniu z majem 2018 roku liczba upadłości zmniejszyła się o 4,5 proc. Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 34, a więc o 3 więcej niż miesiąc wcześniej, lecz o 11 mniej niż w marcu 2019 roku. W porównaniu z majem 2018 roku liczba restrukturyzacji zmalała o 10,5 proc.

Wszczęcie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych nastąpiło łącznie wobec 76 podmiotów. Na tle ostatnich dwunastu miesięcy – kiedy to średnio w tym okresie odnotowywano ok. 87 zdarzeń o charakterze niewypłacalności – ostatni miesiąc był dla przedsiębiorców łaskawy.

Szczególnie wyraźnie spadła liczba ogłaszanych upadłości w przemyśle, która ukształtowała się na najniższym poziomie od lutego 2018 roku. Natomiast wyraźny jest trend wzrostowy w upadłościach przedsiębiorstw budowlanych. Zjawisko to związane jest z silną konkurencją pomiędzy podmiotami, których liczba jest relatywnie wysoka. Wszystko to następuje w warunkach dynamicznego wzrostu wynagrodzeń oraz ograniczonej podaży fachowej siły roboczej. Jednocześnie rentowną realizację podpisanych kontraktów utrudniają trwające wzrosty cen materiałów budowlanych.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy obniżyła się w maju do 1046 – najniższego poziomu od września 2018 roku. Aktualnemu ograniczeniu ryzyka działalności gospodarczej w Polsce sprzyja silny popyt konsumpcyjny oraz zwiększająca się dynamika inwestycji przedsiębiorstw. Wymienione czynniki pobudzają koniunkturę w kraju, co powoduje, że jest ona zdecydowanie korzystniejsza, niż można było się spodziewać na początku roku. Jednak wciąż dla wielu przedsiębiorców problemem jest silna presja na wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnej niskiej dostępności pracowników. Od kilku miesięcy zwracamy również uwagę, by nie zapominać o niepewności i ryzyku związanym z rozwojem sytuacji w globalnej gospodarce i u najważniejszych partnerów handlowych, jak: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja.

Upadłości w branżach

Utrzymuje się pozytywna sytuacja w sektorze wydobywczym. Od ośmiu miesięcy nie ogłoszono upadłości ani jednej spółki prowadzącej działalność w tym sektorze. W efekcie indeks natężenia upadłości obniżył się do 0,36 proc. w maju wobec 1,74 notowanego rok wcześniej.

Mimo tego, że w branży meblarskiej upadłości oraz restrukturyzacje przestały dynamicznie rosnąć, należy wciąż pamiętać o możliwości występowania kłopotów z płynnością. Związane jest to z dużą konkurencją w warunkach zwiększających się płac i braku wykwalifikowanych pracowników. Do tego dochodzą ewentualne problemy na  rynkach eksportowych, które są głównym źródłem popytu dla tej branży. Co prawda wzrost wydatków konsumpcyjnych w Polsce w połączeniu z bumem budowlanym przeciwdziałają temu zjawisku, lecz może to być za mało, by wszystkie firmy z tego sektora mogły być spokojne o swój rynkowy byt.

W maju upadło sześć przedsiębiorstw budowlanych, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Częstotliwość upadłości w budownictwie utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Na tle branży budowlanej bardzo dobrze prezentuje się kondycja producentów materiałów budowlanych. Indeks natężenia upadłości w tej branży spadł do zaledwie 0,3 proc., czyli najniższego poziomu od co najmniej 10 lat. To skutek dobrej koniunktury w budownictwie połączonej ze wzrostem cen materiałów budowlanych.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Cena jest ważna, ale coraz częściej inwestujemy w urlop jakościowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W maju 2019 roku upadłość ogłosiły 44 firmy. To drugi najlepszy wynik od września 2018 roku - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki