W miejskim szpitalu Rydygiera w Łodzi zabraknie ginekologów?

  W miejskim szpitalu Rydygiera w Łodzi zabraknie ginekologów?

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera w Łodzi

  Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera w Łodzi ©Grzegorz Gałasiński

  Ginekolodzy z miejskiego szpitala im. Rydygiera w Łodzi umowy mają tylko do końca grudnia. Dyrekcja ani ich nie przedłużyła, ani nie ogłosiła nowego konkursu na świadczenia ginekologiczne w szpitalu i poradni.
  Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera w Łodzi

  Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera w Łodzi ©Grzegorz Gałasiński

  Od stycznia zabraknie ginekologów w miejskim szpitalu im. Rydygiera w Łodzi? To czarny scenariusz tego, co od kilku tygodni dzieje się w placówce. Lekarze, kiedy z nimi rozmawialiśmy, nie wiedzieli czy będą dalej pracować w szpitalu. Niepewność, jak mówią, potęgowały pogłoski o planach zatrudnienia w ich miejsce grupy lekarzy z prywatnego szpitala w Łodzi.

  Podobny scenariusz rozegrał się już w lutym, kiedy miejsce neonatologów po konkursie ofert zajęła spółka związana m.in. z tym samym prywatnym szpitalem. I wtedy również jeszcze przed konkursem mówiło się o takich zamiarach.

  Czytaj więcej: W szpitalu im. Rydygiera w Łodzi zwolniono cały zespół neonatologów

  – „Rydygier” to dla nas podstawowe miejsce pracy. Wielu z nas jest tu ponad 20 lat, budowaliśmy markę tego szpitala. Nawet wtedy, gdy sytuacja finansowa placówki była trudna, zgodziliśmy się na obniżenie pensji, by móc dalej tu pracować – mówi dr Barbara Jankowska, pełniąca obowiązki ordynatora oddziału ginekologii w szpitalu Rydygiera w Łodzi.

  Umowy kończą się 9 lekarzom na kontraktach. Pracują oni nie tylko w szpitalu, ale i w poradniach przyszpitalnych. Konkurs na udzielanie świadczeń ginekologicznych "Rydygier" ogłosił w listopadzie, ale go unieważnił. Zaniepokojeni swoim dalszym losem specjaliści napisali pismo do dyrekcji szpitala. O tym, co się dzieje, powiadomili też izbę lekarską, NFZ i związek zawodowy lekarzy.

  Czytaj też: Neonatolodzy z Pro Familii i szpitala w Sieradzu będą leczyć w szpitalu Rydygiera w Łodzi

  – Przesłaliśmy do prezes szpitala pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i tego, czy obawy lekarzy są słuszne. Poprosiliśmy też o podanie planów dotyczących tego oddziału – mówi Joanna Barczykowska, rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

  Dyrekcja początkowo zaproponowała lekarzom aneksowanie umów na trzy miesiące. Dla ginekologów to jednak żadna gwarancja stałej pracy, chcą przedłużenia umowy minimum na rok.

  – Wszyscy wiedzieli, że trzeba ogłosić konkurs, a my chcemy do niego przystąpić. Prezes tłumaczyła, że nie może dokładnie przedstawić oferty, ponieważ nie wiadomo, jaka część ryczałtu przypada na poradnię, a jaka na oddział. Podobno poprosiła NFZ o te dane. Ale wszystkie dane mamy systemie i jesteśmy w stanie dokładnie określić nasze wykonanie. Teraz na konkurs jest już za późno, bo mamy połowę grudnia – dodaje dr Barbara Jankowska.

  Prezes szpitala, Janina Sąsiadek, odmówiła w czwartek skomentowania sprawy i odesłała nas do rzecznika urzędu miasta. Na nasze pytania odpowiedział szef miejskiego wydziału zdrowia.

  Czytaj też: Łódzkie szpitale wstrzymają przyjęcia?

  – Sytuacja szpitala jest średnia, dlatego z ogłoszeniem konkursu czekamy do lutego, gdy zostanie przeliczony ryczałt dla szpitala. Będziemy wiedzieli czy on nam się zwiększy czy nie. Nasza obecna propozycja dla lekarzy to aneksowanie umów na pół roku, a po lutym zgodnie z ustawą rozpiszemy konkurs – mówi Robert Kowalik p.o. dyrektora wydziału zdrowia łódzkiego urzędu miasta. – Do konkursu będą mogli przystąpić wszyscy chętni, a wybrana zostanie najlepsza oferta.

  Łódzki NFZ tłumaczy, że dyrekcja szpitala poznała pod koniec listopada i zaakceptowała w grudniu warunki finansowe na kolejny okres rozliczeniowy.

  – Wartość ryczałtu na pierwsze półrocze (obejmuje oddziały ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny oraz poradnie ginekologiczno-położnicze) jest zatem znana. Dyrektor sam elastyczne zarządza takim globalnym ryczałtowym budżetem. To jedna z idei sieci szpitali. Odrębnie finansowane są świadczenia nielimitowane - porody i opieka nad noworodkiem – mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ. – Po zamknięciu czwartego kwartału ryczałt zostanie przeliczony i w lutym 2018 r. może nastąpić jego ewentualna korekta, np. jego zwiększenie, w zależności od aktywności szpitala i struktury wykonanych świadczeń – dodaje.

  Ginekolodzy ze szpitala Rydygiera mają w piątek odpowiedzieć na nową propozycję ze strony miasta.

  Zobacz też: 20 najlepszych zdjęć porodów 2018. Kontrowersyjne i piękne zdjęcia porodów. Jak wygląda poród? Te zdjęcia porodów przełamują tabu [ZDJĘCIA]  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Riverdale s02e08| Riverdale 2 online|Riverdale 2 odcinek 8|Riverdale CDA|Riverdale Zalukaj

  Życzenia bożonarodzeniowe. Życzenia SMS na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Najlepsze życzenia świąteczne

  Egzorcysta s01e08. Egzorcysta online. Egzorcysta odcinek 8 online. Egzorcysta Showmax. Egzorcysta 8

  Bitcoin: kurs. Ile kosztuje Bitcoin? [KURS BITCOIN 2017, BTC KURS, BTC - PLN]

  BOŻE NARODZENIE 2017| KARP CENA 2017 | CENA KARPIA 2017| KARP NA WIGILIĘ | Sprawdź ceny karpia 2017

  Meandry uczuć, odcinek 7. Serial turecki Meandry uczuć - streszczenia odcinków. Nowy turecki serial w TVP 2

  Potrawy wigilijne. Przepisy na najsmaczniejsze potrawy wigilijne [LISTA - WIGILIA 2017]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poród

  marjola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Z tego co słyszałam to porody w https://salve.pl/szpital/oferta-szpitala/ są ponoć w sensownych cenach, zwłaszcza w stosunku do jakości jaką oferuje ta klinika. Czy ktoś mógłby potwierdzić tę...rozwiń całość

  Z tego co słyszałam to porody w https://salve.pl/szpital/oferta-szpitala/ są ponoć w sensownych cenach, zwłaszcza w stosunku do jakości jaką oferuje ta klinika. Czy ktoś mógłby potwierdzić tę informację najlepiej na podstawie własnych doświadczeń? Bylabym bardzo wdzięczna.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandal

  ANONIMOWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Nie rozumiem dlaczego odremontowany częściowo za pieniądze państwowe szpital ma teraz przejąć ekipa z prywatnego szpitala .....????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten szpital już tyle przeszedł.....

  Nostalgia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Może teraz miasto po prostu nie daje rady z jego prowadzeniem. A był czas wiele lat temu że świetnie się rozwijał i był popularny wśród pacjentek. Jak śpiewał Młynarski „co by tu jeszcze spieprzyć...rozwiń całość

  Może teraz miasto po prostu nie daje rady z jego prowadzeniem. A był czas wiele lat temu że świetnie się rozwijał i był popularny wśród pacjentek. Jak śpiewał Młynarski „co by tu jeszcze spieprzyć panowie?”
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cóż...

  Pacjentka ciążowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dr Jankowska cudowna kobieta jedyna w tym szpitalu normalna. ...szczerze pozostałej bandzie lekarzy należy się bruk, chamstwo, wielka łaska o wszytko, nawet recepty ciężko wypisać bo nie przyjemnie...rozwiń całość

  Dr Jankowska cudowna kobieta jedyna w tym szpitalu normalna. ...szczerze pozostałej bandzie lekarzy należy się bruk, chamstwo, wielka łaska o wszytko, nawet recepty ciężko wypisać bo nie przyjemnie bo nie.Moze się ogarnąć i zaczną być dla ludzi a nie tylko się wywyzszac...oby jak najdalej od tego szpitala i poradni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szanowna Pani Redaktor

  Kazimierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Pytanie proszę zadać największemu specjaliście od ochrony zdrowia, Adamowi Wieczorkowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SUPER SKLEP ŻAPKA!

  stary kawaler WACEK!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ja mogę cipki leczyć!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak fajna du... to ja moge jej w cipke zajrzeć.

  Kochanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Warto zobaczyć

  Diety