Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Miasta Łodzi powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Od lewej: Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Tomasz Zalewski i Barbara Kurowska w przestrzeniach przyszłej wystawy
Od lewej: Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Tomasz Zalewski i Barbara Kurowska w przestrzeniach przyszłej wystawy Krzysztof Szymczak
W podziemiach Muzeum Miasta Łodzi powstaje wyjątkowa multimedialna wystawa zatytułowana „Ziemia Obiecana”. Ekspozycja ma przedstawić historię Łodzi od średniowiecza do 1989 roku.

Wystawa, jest częścią kończącego się w czerwcu ponad dwuletniego remontu Pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Jak zapowiadają pomysłodawcy, ekspozycja „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi” będzie opowieścią o mieście i jego mieszkańcach zaprezentowaną w pięciu blokach tematycznych. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum.

- Wystawa powstaje w nowej przestrzeni ekspozycyjnej, w podziemiach pałacu - wyjaśnia Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Najwięcej miejsca zajmie ostatnie dwieście lat dziejów miasta.

Organizatorzy przedsięwzięcia wyjaśniają, że pierwsza część wystawy to Prolog i Ludzie, czyli wstęp do dziejów miasta. Kolejny obszar to Postęp - ma to być prezentacja najważniejszych dokonań w takich dziedzinach jak: polityka, edukacja, czy gospodarka. Kolejna część to Sukces, czyli jak powstawały

łódzkie fortuny Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów. Metropolia to obszar, w którym mamy znaleźć atrybuty wielkiego miasta: komunikacja i media. Uzupełnieniem wystawy będzie strefa Biblioteki, czyli zupełnie nowe miejsce w łódzkim muzeum.

Ekspozycja obejmie ponad 300 m. kw. powierzchni, zaprezentowana zostanie w językach polskim i angielskim. Będzie też w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niesłyszących.

Twórcy ekspozycji podkreślają, że stawiają na multimedialność prezentacji. - Na wystawie znajdą się między innymi wirtualna przejażdżka po dawnej Łodzi, interaktywna makieta miasta, historia fortun Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów. Nie zabraknie również gier edukacyjnych dla najmłodszych - dodaje Tomasz Zalewski, projektant wystawy. - Wiele wysiłku włożyliśmy w przygotowanie wystawy dla osób z niepełnosprawnościami. Zachowaliśmy przestrzeń do swobodnego przemieszczania się i dostępu do wszystkich eksponatów dla osób na wózkach inwalidzkich. Istotnym elementem jest pętla indukcyjna, która pokrywa całą przestrzeń wystawienniczą łącznie z biblioteką i jest przeznaczona dla osób z wadą słuchu, które używają aparatów słuchowych. Będzie też tłumaczenie tekstów na język Braille’a, czyli opisy wypukłe, które niedowidzący może dotknąć i przeczytać.

Otwarcie wystawy planowane jest we wrześniu 2020 roku i zainauguruje sezon kulturalny w Muzeum Miasta Łodzi.

Remont Pałacu Poznańskiego objął: naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- To jeden z tych projektów w Zarządzie Inwestycji Miejskich, który kończy się nie tylko oddaniem do użytkowania wyremontowanego budynku, ale pokazuje, co w odnowionych przestrzeniach można zrobić - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Koszt wystawy „Ziemia Obiecana” to ponad 2 mln 800 tys. zł. Rewitalizacja pałacu pochłonie zaś przeszło 40 mln. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki