Przypomnijmy, zgoda na odwołanie dotychczasowego dyrektora łódzkiego Muzeum Sztuki, Andrzeja Biernackiego - na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - była pierwszą decyzją nowej marszałek województwa łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej. Odwołanie - jak uzasadniał Urząd Marszałkowski w Łodzi - związane było m.in. z niezrealizowaniem przez dyrektora planu wystaw zawartego w umowie z resortem kultury po wygranej w konkursie. Niedawno na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi powołany został Daniel Muzyczuk, dotychczasowy kierownik Działu Sztuki Nowoczesnej i kustosz w łódzkiej placówce, związany z nią od 2011 roku. Swą funkcję będzie on pełnił do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Muzeum Sztuki - ten zaś ma być rozpisany w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- W ostatnich latach reputacja Muzeum Sztuki w Łodzi, instytucji wyjątkowej w skali światowej, została mocno nadszarpnięta - podkreśla Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. - Dziś otwieramy nowy rozdział, z nowym dyrektorem. Wierzę, że razem będziemy w stanie zszyć to, co w ostatnich latach zostało rozprute i stworzymy w muzeum wspaniałą atmosferę, która będzie przyciągać nie tylko artystów, ale również mieszkańców naszego województwa.
Jedną z pierwszych nowości, po zmianie dyrekcji, będzie powrót do Muzeum Sztuki Nagrody im. Katarzyny Kobro, której pomysłodawcą jest Józef Robakowski. To unikalna inicjatywa, w ramach której artyści przyznają nagrodę innym artystom w uznaniu ich dorobku. W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz 21. Placówka zamierza z tej okazji zorganizować wystawę prac wszystkich laureatów i laureatek tego wyróżnienia. To grupa wybitnych artystów i artystek, wśród których są: Krzysztof Wodiczko, Teresa Murak, czy Zbigniew Rybczyński.
- Mam nadzieję, że będzie to wydarzenie nie tylko artystyczne, ale także społeczne; sprawiające, że wiele osób, które w ostatnich latach nie przekraczało progu tej instytucji, powróci do nas - dodaje nowy dyrektor Muzeum Sztuki.
Daniel Muzyczuk jest absolwentem historii sztuki, prawa i ekonomii społecznej. W latach 2008-2011 pełnił funkcję kuratora w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, następnie podjął pracę w łódzkim Muzeum Sztuki. W latach 2015-2020 był zastępcą przewodniczącego zarządu sekcji polskiej Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Od 2020 roku jest wykładowcą w szkole doktorskiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
- Cieszę się z tej iście łódzkiej metafory o zszywaniu tego, co rozdarte, ponieważ niezwykle zależy mi, by odbudować wspólnotę czy społeczność, która wokół Muzeum Sztuki funkcjonowała - zauważa Daniel Muzyczuk. - Istotnym tegorocznym projektem będzie wspomniany powrót do naszej instytucji Nagrody im. Katarzyny Kobro oraz związanej z nią dużej wystawy, ale planujemy już kolejne działania. Wśród nich jest promocja świeżej publikacji dotyczącej naszej kolekcji, która przedstawia piękną historię międzynarodowych kontaktów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Dyrektor łódzkiej instytucji nie kryje, że nowa funkcja to zarazem zmiana perspektywy postrzegania muzeum.
- Mogę z większą dokładnością przyjrzeć się temu, jak zaniedbane zostały potrzeby i inicjatywy pracowników naszego muzeum. Odbudowanie relacji w instytucji to kolejne ważne zadanie - zapewnia.
Daniel Muzyczuk zwraca uwagę na działalność łódzkiego muzeum w różnych zakresach: od wystawienniczego po naukowy i edukacyjny. - Pragnę, abyśmy ponownie byli dumni z naszej instytucji - mówi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?