Na tak zaplanowane przedsięwzięcie potrzeba co najmniej 160 mln złotych. Jeśli uda się pozyskać fundusze, to i tak pierwsze urządzenia mogą pojawić się przy drogach i ulicach dopiero za kilka lat. W pierwszej kolejności bowiem zdecydowana większość nowych urządzeń sukcesywnie zastępowałaby najstarsze fotoradary, a cały projekt będzie realizowany przez sześć lat.
Tysiąc fotoradarów
Wcale nie jest więc przesądzone, że sieć fotoradarów w Polsce wkrótce będzie składać się z tysiąca urządzeń; 600 nowych fotoradarów uzupełniłoby 400 już funkcjonujących gdyby w pierwszej kolejności nie była planowana wymiana najbardziej przestarzałych fotoradarów.
Obecnie automatyczny nadzór nad ruchem drogowym w Polsce funkcjonuje w oparciu o wspomniane 400 fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości oraz 30 zestawów do rejestracji przejazdów na czerwonym świetle. W lipcu system ten rejestrował w ciagu jednej doby średnio aż 5 tys. przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego.
Fotoradar zwiększa bezpieczeństwo?
W tej kwestii eksperci są mocno podzieleni i wzajemnie przerzucają się statystykami. Eksperci, którzy twierdzą, iż obecność fotoradarów nie poprawia bezpieczeństwa na drogach i ulicach wskazują, iż w wojewóztwach, w których jest najwięcej tych urządzeń notowanych jest też najwięcej wypadków i wykroczeń. Szef Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podkreśla jednak, że fotoradary są w pierwszej kolejności lokalizowane w miejscach w któych dochodzi najczęściej do wypadków i kolizji drogowych. - Tam gdzie mieszkańcy czują się najbardziej zagrożeni, gdzie społeczność lokalna wręcz żąda ustawienia takich urządzeń - wyjaśniał Marek Konkolewski.
O tym, że między statystykami nie ma sprzeczności przekonuje też Alan Gajadhur. Fotoradar zainstalowany przy "zakopiance" w ciągu pół roku zarejestrował rekordową ilość - ok. 3,8 tys. naruszeń prawa drogowego, a jednocześnie w miejscu gdzie go zlikalizowano dwa lata temu w tym okresie nikt nie zginął. Lokalizacje fotoradarów nie są ponadto dla nikogo niespodzianką. Ich obecność zawsze odpowiednio wcześnie sygnalizuje kierowcom specjalny znak drogowy (D-51).
Obejrzyj wideo
60sekundBIZNESU - Dlaczego w Polsce tak ciężko prowadzić firmę?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?