MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W naszym województwie grypa zabiła już 6 osób. To chorzy w wieku 65 plus, którzy nie byli zaszczepieni na grypę

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zmarli w Polsce z powodu powikłań to również w większości niezaszczepieni seniorzy. Ale powikłania zabiły w woj. warmińsko-mazurskim także dziecko w wieku przedszkolnym, a w wielkopolskim dwoje chorych w wieku od 15 do 64 lat. W naszym województwie pięcioro zmarłych z powodu powikłań pogrypowych było zakażonych wirusem grypy typu A. Kolejny chory zakaził się wirusem grypy typu B.

W ostatnim tygodniu lekarze u pacjentów w naszym województwie zdiagnozowali blisko 7300 zachorowań na grypę i infekcje paragrypowe. To o 17 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Od początku sezonu grypowego, czyli od 1 września ubiegłego roku, wirusy położyły do łóżek blisko 137 tys. mieszkańców naszego województwa. Dla porównania rok temu w analogicznym okresie takich zachorowań było 82 tys. 62 chorych lekarze skierowali do szpitali. Głównie z powodu powikłań ze strony układu oddechowego.

Wzmożonej fali zachorowań lekarze spodziewają się za kilka dni, bo dzieci wróciły z ferii. Tak mówią doświadczenia i statystyki epidemiologiczne z lat ubiegłych. Zwykle też główna fala zachorowań grypowych była w drugiej połowie lutego. Czy tak będzie w tym roku? W naszym województwie (podobnie jak w całej Polsce) w grudniu ubiegłego roku mieliśmy bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na grypę - oddziały szpitalne były zatłoczone. Zdaniem niektórych epidemiologów i specjalistów od chorób zakaźnych mogła to być przyspieszona główna fala zachorowań.
Jak zwracają uwagę lekarze chorujemy częściej niż przed rokiem, bo przestaliśmy przestrzegać zaleceń sanitarnych. Maseczek nie nosimy nawet gdy kichamy i kaszlemy, nie dezynfekujemy rąk i nie przestrzegamy dystansu społecznego.

Zapobieganie grypie:
• coroczne szczepienia przeciw grypie
• Przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk
• Zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania
• W okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi
• Unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi
* Wysypianie się
* Właściwe odżywianie się
* Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Szczepienia przeciw grypie
Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: - kobietom w ciąży na każdym etapie trwania ciąży - dzieciom poniżej 5 roku życia - osobom w wieku powyżej 65 lat - osobom z przewlekłymi schorzeniami, np. HIV/AIDS, astma, choroby serca i płuc oraz cukrzyca - osobom o zwiększonym ryzyku narażenia na grypę, m.in. pracownikom ochrony zdrowia.
Szczepiąc się przeciwko grypie odporność nabywamy po 5-7 dniach. Warto więc jeszcze się zaszczepić, bo w Polsce obecność wirusów grypy w środowisku obserwuje się jeszcze w kwietniu. Szczepienie nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy. Jeśli jednak dopadną nas wirusy, to unikniemy hospitalizacji i ciężkich powikłań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W naszym województwie grypa zabiła już 6 osób. To chorzy w wieku 65 plus, którzy nie byli zaszczepieni na grypę - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki