Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski zawita do Zgierza z koncertem „Kameralistyka znad Wisły”

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Festiwal odbywa się już o raz 23.

Od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko kończy się sezon koncertowy, artyści pakują instrumenty i wyruszają na jedyne w swoim rodzaju tournée.

W najbliższą niedzielę o godz. 19.00 w zgierskim kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy przy pl. Jana Pawła II 11/13 rozpocznie się koncert „Kameralistyka znad Wisły”.

Wystąpią Marcin Masecki – fortepian; Equilibrium String Quartet w składzie: Sulamita Ślubowska – skrzypce, Małgorzata Malke – skrzypce, Anna NowakPokrzywińska – altówka, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela. W repertuarze: W.A. Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415, K. Kurpiński – Fantazja Cdur na kwartet smyczkowy, F. Lessel – Fantazja na kwartet smyczkowy, R. Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 (fragment).

Kameralistyka epoki klasycyzmu kojarzy się przede wszystkim z klasykami wiedeńskimi, miłośnicy muzyki XIX wieku słuchają głównie twórców niemieckich: Schumanna, Mendelssohna, Brahmsa. Czy w Polsce w tym obszarze nic się nie działo? Do niedawna polska muzyka kameralna nie była niemal w ogóle wykonywana albo, w najlepszym razie, traktowana jako historyczna ciekawostka. O tym, jak krzywdząca jest taka postawa, przekonują muzycy Equilibrium Quartet. Na koncercie w Zgierzu kompozycje Karola Kurpińskiego i Franciszka Lessla zestawią z arcydziełami mistrzów kręgu niemieckojęzycznego.
Budowa zgierskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym będzie rozbrzmiewała muzyka, ukończona została w latach 20. ubiegłego wieku, choć sama parafia jest znacznie starsza: powstała już w XII stuleciu. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni reprezentującej tzw. gotyk nadwiślański jest strzelista wieża o wysokości 60 metrów. W ostrołukowych oknach znajdują się piękne kolorowe witraże.

Koncerty w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski odbywają się zazwyczaj w zabytkowych kościołach i klasztorach województwa łódzkiego oraz w plenerze. Przy okazji wydarzeń muzycznych zwiedzamy najciekawsze miejsca naszego regionu, który znajduje się w samym sercu Polski. To wyjątkowa okazja, by połączyć wycieczki krajoznawcze z doznaniami muzycznymi. Na festiwalu można również poznać wspaniałych ludzi – mieszkańców miasteczek i wsi, ale też melomanów, którzy przyjeżdżają specjalnie na koncerty festiwalowe z Łodzi i odleglejszych miejsc Polski. Tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że każdy z koncertów zapada głęboko w pamięć

Jeśli chcą Państwo sprawdzić, co dzieje się na polskiej scenie muzycznej, wystarczy przyjść na koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej. Nazwa zobowiązuje, dlatego repertuar jest bardzo szeroki i niezwykle kolorowy: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej.

Już jutro Festiwal odwiedzi Gidle. Kolejny koncert (po zgierskim) odbędzie się 20 sierpnia w Korczewie. 27 sierpnia w Łodzi w budynku Filharmonii Łódzkiej odbędzie się pożegnanie lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki