Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę Wielki Test Języka Angielskiego

Maciej Kałach
Jakub Pokora / archiwum
Mieszkańcy 49 polskich miast, w tym Łodzi, Aleksandrowa oraz Zgierza, wezmą udział w Wielkim Teście Języka Angielskiego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. W czwartek organizatorzy testu zdradzili kilka kolejnych szczegółów wydarzenia i przedstawili ambasadora imprezy - podróżnika Tomasza Grzywaczewskiego, który m.in. przemierzył Syberię w drodze do Indii kierując się trasą przemierzoną w 1941 roku przez polskich uciekinierów z łagru.

Test to darmowa okazja do sprawdzenia swojego zaawansowania w angielskim, a wyniki przedstawiane są w skali CEFR, czyli w jednolitym Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. W tym roku ogólnopolski sprawdzian odbywa się po raz drugi, a w pierwszej edycji w 2012 roku testowało się około 70 zgierzan.

- Po teście przedstawiane są nie tylko wyniki indywidualnych uczestników, ale i poziom miast. Mam nadzieję, że w tym porównaniu Łódź, Aleksandrów i Zgierz wypadną najlepiej - mówiła na konferencji Bożena Ziemniewicz ze Szkoły Języków Obcych British Centre, która nadzoruje test w Łodzi. I zdradziła, że sprawdzian ma zamiar napisać Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, który intensywnie uczy się angielskiego.

British Center prowadzi zapisy na sprawdzian przez stronę www.lodz.znaangielski.pl. Organizatorzy rozdadzą arkusze w kategoriach osób do 13. roku życia oraz dla starszych uczestników.

W Łodzi test odbędzie się o godz. 10 w Wyższej Szkole Pedagogicznej przy ulicy Piotrkowskiej 243. Mieszkańcy Aleksandrowa sprawdzą się o godz. 11 w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica przy ulicy Łęczyckiej 1. Zgierzanie zaczną pisanie w samo południe w siedzibie urzędu miasta na placu Jana Pawła II 16.

Niezależnie od uzyskanych na teście wyników warto kontynuować albo wrócić do nauki języków. Organizatorzy akcji zaprezentowali rezultaty badań z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu, według których znajomość co najmniej czterech języków zmniejsza ryzyko problemów z pamięcią aż pięciokrotnie. Ponadto u poliglotów demencja występuje przeciętnie pięć lat później od osób posługujących się tylko mową ojczystą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki