Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "Nowym" boją się cięć budżetu teatru

Łukasz Kaczyński
W "Nowym" boją się cięć budżetu teatru
W "Nowym" boją się cięć budżetu teatru Janusz Szymański/materiały teatru
We wtorek na Komisji Kultury Rady Miasta Łodzi zjawił się Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego, by wyjaśnić kwestie radykalnego zmniejszenia dotacji dla sceny.

- Doszło do nieporozumienia, jeżeli chodzi o punkt wyjścia zmian. Pan dyrektor założył, że jest to budżet planowany na 2011 rok. W naszych założeniach była to propozycja na 2012 rok - mówił Jakub Wiewiórski, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

- Cieszy mnie, że dyrektor Wydziału Kultury mówi o nieporozumieniu. Istotnie, dogadywaliśmy się z trudnością, co do tego, by obciąć budżet teatru. Prezydent Nowak poprosiła o przygotowanie programu redukcji do 500 tysięcy. I taki przedstawiłem. Natomiast wzrost tego cięcia o dodatkowe 300 tysięcy może spowodować paraliż teatru. Zwolnienia będą musiały być głębsze. Nie widzę możliwość redukcji zatrudnienia poniżej 80 etatów w tak dużym teatrze, bo wtedy przestanie on normalnie funkcjonować - mówił Jaskuła. - Dotacje celowe w ciągu roku cieszą, ale nie dotyczą głównej działalności teatru.

- To nieprawda lub półprawda, że "Nowy" jako jedyny ma mniejszy budżet. Prawda jeśli porównać budżety planowane. Jeśli wziąć pod uwagę zwiększanie budżetów w ciągu roku, to praktycznie każdy teatr ma tego typy problemy - tłumaczył Wiewiórski. - "Muzyczny" ma budżet o milion złotych mniejszy niż z końcem 2011 roku. "Powszechny" nie dostanie pieniędzy na "Komediopisanie". W ramach naszych możliwości zwiększania budżetów w ciągu roku będziemy robić tak, by Teatrowi Nowemu nie zaszkodzić.

Wraz ze zmniejszeniem budżetu odżywają obawy o reakcje związków zawodowych i pracowników. Nie wiadomo też czy uda się zrealizować ważne spektakle o tematyce łódzkiej: "Hotel Savoy" Rotha w reż. Michała Zadary i "Ballada o ślepym Maksie" Jacka Głomba.

W środę na sesji Rady Miejskiej głosowana będzie uchwała określająca wysokość dotacji dla miejskich instytucji kultury. Budżety 15 instytucji mają być niższe niż w 2011 roku, dla dziewięciu środki będą nieznacznie zwiększone.

Na komisji zjawił się też Marek Żydowicz. Przedstawił stanowisko Fundacji Sztuki Świata, która nie godzi się na zmianę statutu Instytucji Kultury EC-1 Miasto Kultury. Żydowicz uważa, że bez tej zgody zmiana nie jest możliwa. Z tą opinią zgodził się przewodniczący RM Tomasz Kacprzak. Ale opinia prawna zamówiona przez UMŁ w warszawskiej kancelarii mówi co innego. Radni pytali o cenę zamówienia opinii i powody, dla których opinia miejskiego biura prawnego nie była wystarczająca. Na skutek wątpliwości, wiceprezydent Agnieszka Nowak wycofała ze środowych obrad projekt uchwały. Radni z Komisji Kultury i Komisji ds. Nowego Centrum Łodzi mają spotkać się z warszawskimi mecenasami.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki