MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W nowym roku rewolucja w egzaminach na prawo jazdy

Agnieszka Jasińska
Egzaminy na prawo jazdy czeka prawdziwa rewolucja.
Egzaminy na prawo jazdy czeka prawdziwa rewolucja. Krzysztof Szymczak
Specjalny nadzór nad młodymi kierowcami, obowiązkowa karta rowerowa w szkole podstawowej, zielony listek na samochodzie dla świeżo upieczonych kierowców, prawo jazdy na motocykl dopiero po skończeniu 24 lat... Nowy rok przyniesie sporo istotnych zmian dotyczących zdobywania praw jazdy. Niektóre z nich są rewolucyjne.

Zmiany dosięgną już uczniów szkół podstawowych. Zostanie dla nich wprowadzone obowiązkowe szkolenie na kartę rowerową. Zwolnione z tego będą tylko dzieci, które przedstawią zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach zdrowotnych.

- To bardzo dobry pomysł. Na pewno poprawi bezpieczeństwo na drodze. Wszyscy uczniowie poznają znaki i zasady ruchu drogowego - cieszy się Krzysztof Durnaś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi.

Kolejnym obowiązkiem, jaki wejdzie w życie po Nowym Roku, będzie naklejanie zielonego listka na samochodzie prowadzonym przez młodego niedoświadczonego kierowcę. Do tej pory taki listek można było przyczepić, ale nie było to obowiązkowe. Teraz każdy świeżo upieczony kierowca przez dwa lata nie ma prawa wyjechać na drogę bez takiego oznaczenia.

To zalecenie budzi kontrowersje.
- Nie podoba mi się to - denerwuje się pan Maciej, który przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy. - Inni kierowcy, jak zobaczą zielony listek, pewnie będą na nas trąbić tylko dlatego, że mamy prawo jazdy od niedawna.

Młodzi kierowcy będą również zobowiązani pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po otrzymaniu dokumentu zgłosić się na obowiązkowe szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym. Ma ono odbywać się dwustopniowo. Teorię trzeba będzie zaliczyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, a praktykę w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

- To tylko zaświadczenie. Nie potrzeba będzie żadnego egzaminu, żeby je dostać. Dlatego nic ono nie da - oceniają zgodnie właściciele szkół jazdy.

Po Nowym Roku znikną kursy redukujące punkty karne. Kierowca, który zarobił 24 punkty, będzie kierowany na odpłatny kurs reedukacyjny o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Po nim punkty zostaną anulowane i kierowca nie straci prawa jazdy, tak jak obecnie. Dokument straci, dopiero gdy po raz drugi w ciągu 5 lat zarobi 24 punkty.

Podwyższona ma być - z 18 na 24 lata - granica wiekowa dla zdających na kategorię A, uprawniającą do prowadzenia motocykli.

***

Zmian będzie sporo, ale większość to zmiany na lepsze

Ze Zbigniewem Popławskim, wiceprezesem Okręgowej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców, który pracował nad ustawą o kierujących pojazdami, rozmawia Agnieszka Jasińska.
Kiedy możemy spodziewać się, że zmiany w egzaminach na prawo jazdy wejdą w życie?

Poprawki Senatu już wróciły do Sejmu. Myślę, że w tym tygodniu zostaną zatwierdzone. Zmiany wejdą w życie, jeśli nie 1 stycznia 2011 roku, to na pewno na początku roku.

Niektóre zmiany budzą kontrowersje...

Większość to zmiany na lepsze. Na przykład specjalny nadzór nad wykroczeniami młodych kierowców. Przez pierwsze 2 lata za kierownicą wykształca się pewne nawyki i przyzwyczajenia. Dlatego tak ważny jest ten nadzór.

A co Pan myśli o podwyższeniu granicy wieku przy prawie jazdy kategorii A?

To dobry pomysł. Żeby zdać egzamin na motocykl, trzeba będzie skończyć 24 lata, a nie 18, jak dzisiaj. Dzięki temu na drogach może być bezpieczniej.

Co w nowych przepisach nie jest sensowne?

Kierowcy pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po otrzymaniu prawa jazdy będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie. Wyliczyliśmy, że może ono kosztować nawet 500 zł. Szkolenie nie kończy się egzaminem, po jego ukończeniu kursant dostanie zaświadczenie. Według mnie, będą to bezsensownie wydane pieniądze.
Rozm. Agnieszka Jasińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki