Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pałacu Goldfedera, czyli "Pod Siódemkami", odkryto cenne polichromie

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Cenne, stylowe polichromie odkryto podczas renowacji zabytkowego pałacu znanego bankiera Maksymiliana Golfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi znanego z kultowego klubu studenckiego „Pod Siódemkami”. Malowidła przedstawiają motywy kwiatowe i znajdują się na sufitach pięciu pomieszczeń I i II piętra oficyny. Były ukryte pod 13 warstwami przemalowań. Wszystkie polichromie zostaną starannie odtworzone.

- Ozdobą tych pomieszczeń są sztukaterie. Dlatego można było się spodziewać, że w ich sąsiedztwie znajdowały się polichromie. I tak faktycznie było. Odkryte malowidła na razie częściowo odsłoniliśmy w ramach tzw. odkrywek – mówi konserwator zabytków Anna Połomka sprawująca nadzór konserwatorski nad remontem rezydencji.

Fachowcy zajmą się wspomnianą oficyną, poddaszem i podwórkiem. Zarówno oficyna, jak i poddasze są w złym stanie technicznym, dlatego nie mogą by zagospodarowane i wynajmowane. Po remoncie kapitalnym to się zmieni. Plan jest taki, że dzięki remontowi przybędzie miastu 16 lokali biurowych pod wynajem.

Zmieni się także podwórko, które uzyska nową nawierzchnię – kostkę granitową. Stoi tam też drewniana przybudówka, która jest w kiepskim stanie, bowiem drewno spróchniało. Dlatego zostanie ona rozebrana i pojawi się tam nowa przybudówka. Ponadto na dziedzińcu zostanie wybudowany piętrowy, a więc dwupoziomowy ogródek gastronomiczny. Zarówno ogródek, jak i przybudówka zostaną wykonane z metalu i szkła. Podwórko wzbogaci się też o kwiaty, krzewy i drzewa oraz pnące rośliny umocowane na specjalnych stelażach.

Prace remontowe potrwają do wiosny 2019 roku i pochłoną 9 mln zł. W tym czasie słynne lokale w pałacu Goldfedera – Klub 77, Irish Pub i restauracja Klub Spadkobierców – będą pracowały normalnie.

Rezydencja powstała w 1892 roku w stylu neorenesansowym, którego gwarantem był znany architekt Hilary Majewski, autor projektu. W pałacu od strony ulicy mieścił się kantor bankowy (parter) i luksusowe salony (piętro), natomiast w oficynie od strony podwórka znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, użytkowe i zapewne pokoje dla służby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki