Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek pogrzeb Aleksandra Bednarza

Dariusz Pawłowski
Aleksander Bednarz chowany jest w piątek na cmentarzu komunalnym na Dołach.
Aleksander Bednarz chowany jest w piątek na cmentarzu komunalnym na Dołach. Teatr Jaracza w Łodzi
Uroczystości pogrzebowe Aleksandra Bednarza odbędą się w piątek, 1 lutego 2013 r., o godzinie 14:00, na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi. Informację przekazał zespół Teatru Jaracza w Łodzi

Polski i łódzki teatr pożegnał aktora wybitnego i wyjątkowego. Po ciężkiej chorobie w Warszawie w wieku 72 lat zmarł Aleksander Bednarz.

Aleksander Bednarz urodził się w styczniu 1941 roku w Drohobyczu. W roku 1962 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Związany był także z Teatrem Śląskim w Katowicach, krakowskimi teatrami: Starym, Ludowym, Bagatela i im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Studio w Warszawie.

Od 1989 roku był aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W swoim dorobku artystycznym miał kilkaset znakomitych ról filmowych i teatralnych, wśród których wiele zagrał właśnie w łódzkim "Jaraczu", m.in. Lobkowitza w "Mein Kampf" G. Taboriego w reżyserii Tomasza Zygadły, Hrabiego Almawiwę w "Weselu Figara" P. Beaumarchais w reżyserii Anny Augustynowicz, Prospera w "Burzy" Szekspira w reżyserii Zigniewa Brzozy, tytułowego "Branda" w dramacie H. Ibsena w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza, Starego Aktora w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego oraz Starego w "Nad" M. Bielińskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, Reba Szymszona w "Dybuku" Anskiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Jego ostatnią kreacją był Beverly Weston w "Gorącym lecie w Oklahomie" T. Lettsa w reżyserii Artura Urbańskiego.

Był laureatem wielu aktorskich nagród, m.in. za rolę Kajetana Tarapatkiewicza w "Krewniakach" M. Bałuckiego na I Ogólnopolskim Festiwalu Komedii w Tarnowie, Grand Prix za rolę tytułową w "Panu Pawle" T. Dorsta na XXXVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W roku 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapisał się też cenionymi rolami filmowymi, np. profesor Jakubowski w "Ostatnim dzwonku", major Bień ("Psy" i "Psy 2"), ojciec Leon ("Kto nigdy nie żył"). Dysponował charyzmatyczną sceniczną osobowością, aktorską siłą i wielkim, głębokim głosem (wykorzystywanym w dubbingu).

- Odszedł Człowiek, dla którego Teatr był treścią życia. Pozostanie po Nim pamięć - podkreślają w pożegnalnym komunikacie dyrekcja i zespół Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki