Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek rozpoczyna się IX Festiwal i Konkurs Tansman 2012

Dariusz Pawłowski
Aleksander Tansman należy do najważniejszych twórców kultury związanych z Łodzią
Aleksander Tansman należy do najważniejszych twórców kultury związanych z Łodzią materiały promocyjne
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012 w Łodzi rozpoczyna się już w piątek. Zasługi tej imprezy dla przypominania Aleksandra Tansmana, wybitnego kompozytora urodzonego w Łodzi, a i po prostu promocji dobrej muzyki, są nieocenione.

Aleksander Tansman urodził się w Łodzi w 1897 roku. W naszym mieście rozpoczął edukację muzyczną (studiował też w stolicy), występował w Łódzkiej Orkiestrze Symfonicznej pod dyrekcją Tadeusza Mazurkiewicza. W Polsce jego twórczość spotkała się z krytyką, wyjechał więc do Francji. W Paryżu pokazał swoje utwory Maurice'owi Ravelowi, który je docenił. Od tego momentu kariera Tansmana zaczęła się szybko rozwijać.

Stał się kompozytorem popularnym w Europie i Ameryce, jego utwory kameralne grały najsławniejsze kwartety smyczkowe, utwory solowe wprowadzali na estrady wyśmienici pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści. W sezonie sezon 1932-33 odbył gigantyczne tournée dookoła świata począwszy od Warszawy przez USA, Japonię, Chiny, Honkong, Filipiny, Singapur, Indonezję, Malaje, Cejlon, Indie, Egipt. W Tokio przyjął go cesarz Hirohito, w Bombaju był prywatnym gościem Mahatmy Gandhiego.

W latach II wojny światowej wylądował w Hollywood. był pierwszym polskim artystą nominowanym przez Akademię Filmową do Oscara za "muzykę oryginalną", napisaną do filmu Gregory'ego Ratoffa "Paris Underground".

Po wojnie ponownie osiadł w Paryżu, zdobył liczne odznaczenia, stał się klasykiem. W roku 1986 Akademia Muzyczna w Łodzi nadała mu doktorat honoris causa. W tym samym roku kompozytor zmarł w Paryżu.

Festiwal zainauguruje (piątek, godz. 19, Filharmonia Łódzka) oratorium symfoniczne Aleksandra Tansmana "Prorok Izajasz" oraz Psalmy. Łodzianin był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych (sam był agnostykiem). "Proroka Izajasza" dedykował pamięci Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Wykonawcami koncertu będą tenor Rafał Bartmiński oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Daniela Raiskina.

Podczas festiwalu pokazany zostanie także Tansman filmowy. 15 listopada w kinie Charlie (godz. 16.30, wstęp wolny) zaprezentowana zostanie hollywoodzka filmografia kompozytora. W Hollywood Tansman tworzył muzykę do filmów Juliena Duviviera, Fritza Langa, Gregory'ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa, współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem. Jego utwory wykonywano nawet w Hollywood Bowl dla 18 tys. słuchaczy. W dyplomie, który Tansman otrzymał od Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1945 roku, podkreślono jego wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji.

Koncerty Aleksandra Tansmana zabrzmią również 16 listopada (godz. 19, FŁ) podczas finału IX Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych. Grand Prix wynosi 12 tys. euro, pozostałe nagrody to w sumie 15 tys. euro oraz nagroda specjalna Les Amis d'Alexandre Tansman - tysiąc euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki