MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku przekażemy 1,5 proc. podatku. Fundacje z Łodzi i województwa łódzkiego już przygotowują kampanie informacyjne

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na co fundacje i stowarzyszenia przeznaczają pieniądze?
Na co fundacje i stowarzyszenia przeznaczają pieniądze? Arkadiusz Wojtasiewicz
Dobre wieści dla fundacji i stowarzyszeń, które otrzymują wpływy z 1 procenta podatku. W przyszłym roku łodzianie i mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli przekazać więcej - 1,5 procenta. W fundacjach trwają już przygotowania do akcji informacyjnej, która ma sprawić, że to właśnie one otrzymają pieniądze.

Jest o co walczyć: jak wynika z danych Izby Administracji Skarbowej w Łodzi za ubiegły rok w naszym województwie 1 procent podatku przekazało nieco ponad milion mieszkańców regionu.

- Łącznie zadeklarowali w zeznaniach rocznych za 2021 rok ponad 65,5 mln zł na ten cel - mówi Agnieszka Majchrzak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Kto dostał najwięcej z 1 procenta podatku?

Najwięcej zebrała fundacja Zdążyć z pomocą z Warszawy, której łodzianie i mieszkańcy województwa przekazali ponad 10,3 mln zł. Na drugim miejscu znalazła się fundacja Avalon, również z Warszawy, z kwotą 3,5 mln zł. Pierwsza organizacja z województwa łódzkiego w tym zestawieniu znalazła się na piątym miejscu i jest fundacja JiM z Łodzi, która od mieszkańców naszego regionu zebrała ponad 1,9 mln zł. Ponad 1,5 mln zł trafiło natomiast na konto łódzkiej fundacji Gajusz, a ponad 1,3 mln zł na konto kolejnej łódzkiej fundacji - Krwinka.

Na co fundacje wydają pieniądze z 1 procenta podatku?

Aleksandra Marciniak z Gajusza podkreśla, że wpłaty z 1 procenta stanowią 20 proc. wszystkich wpływów fundacji i są przeznaczane m.in. na pomoc medyczną w trzech hospicjach, które prowadzi fundacja, a także na centrum terapii Cukinia oraz opiekę preadopcyjną dla opuszczonych dzieci.

- Te pieniądze mają olbrzymie znaczenie, w przyszłym roku 1 procent podatku zamieni się w 1,5 proc., stad nasze przygotowania do kampanii informacyjnej, którą chcemy prowadzić głównie w internecie - mówi Aleksandra Marciniak. - Zależy nam na pozyskaniu jak najwyższego wsparcia, tym bardziej, że zbieramy pieniądze na konto ogólne, a nie na subkonta, jak wiele fundacji. Nie otrzymujemy wpłat na konkretne dziecko, ale na naszą działalność.

Podobne przygotowania trwają w fundacji Krwinka, która za pieniądze z 1 procenta organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci chorych na nowotwory, doroczne zjazdy dla wyleczonych i chorych, zapewnia pomoc psychologa na oddziale szpitalnym, pomaga finansowo najuboższym pacjentom.

- Realizowanie kampanii społecznych ma na celu zwiększanie świadomości dziecięcych chorób nowotworowych w kręgach szerokiej społeczności – mówi Elżbieta Budny, prezes Krwinki. - Tylko wspólnymi siłami możemy stale pomagać rodzinom, które bez ostrzeżenia są zmuszone walczyć o zdrowie i życie ukochanych dzieci.

Zeznania podatkowe za ten rok będzie można składać od początku stycznia 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki