W przyszłym tygodniu rozpocznie się w Łodzi VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

Anna Gronczewska
VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji.
VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Już w najbliższy czwartek w Łodzi rozpocznie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Odbywa się pod hasłem „Miasto – rewitalizacja” . Jego częścią będzie spektakl modlitewno-ewangelizacyjny „Dekalog” w wykonaniu artystów z całego świata.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Miasto – rewitalizacja” jest próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego Ewangelii gaudium o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich.

– Miasto ewangelizuje się w ten sposób, że nie przynosi się Jezusa z zewnątrz, ale odkrywa Jezusa, który tu jest – twierdzi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. - Współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji. Miasto ewangelizuje się w ten sposób, że nie przynosi się Jezusa z zewnątrz, ale odkrywa Jezusa, który tu jest. Współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji

.

Kongres będzie trwał od 9 do 11 września. Poprzedzony zostanie siedmioma dniami intensywnej modlitwy tzw. Jerychem. Będzie to 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w sześciu kościołach archidiecezji Młodzież wymyśliła Jerycho rowerowe. Będą jeździć wokół Łodzi i modlić się. W tej niecodziennej wyprawie weźmie udział abp. Ryś.

Z tej „masowej” modlitwy będzie wyrastał kongres – tłumaczy metropolita łódzki. - Ewangelizacja nie może być jakimś tanim chwytem. Musi być to doświadczenie wiary, które wyrasta z Ewangelii

Kongres będzie trwał trzy dni. Pierwszy będzie ofertą głównie dla księży. O pastoralnym nawróceniu parafii będzie mówił abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, a abp Grzegorz Ryś poprowadzi panel dyskusyjny, w którym wezmą udział proboszcz ks. Jacek Socha (Gdańsk), wikary ks. Teodor Sawielewicz, zakonnik o. Remigiusz Recław SJ (Łódź), diakon stały Waldemar Rozynkowski (Toruń). Następnie będą dwa dni rekolekcji dla ewangelizatorów prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach o tematyce: Różnice pokoleniowe, Skazani, Bezdomni, Małżeństwa niesakramentalne, Homoseksualizm, Rozczarowani Kościołem, Kultura młodych, Przemoc wobec kobiet i dzieci, Ewangelizacja w sieci.

W piątek wykład wprowadzający na podstawie Ewangelii gaudium wygłosi kard. Lluís Martínez Sistach, a prelekcję zatytułowaną „O nowy paradygmat ewangelizacji: mówić czy słuchać?" poprowadzi dr Bogusław Jasiński. Dwugłos ukazujący realia peryferii miasta i Kościoła zaprezentują prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki) i ks. Tomáš Halík. W sobotę wykład „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury” wygłosi o. Marko Rupnik SJ, a o. Jacek Dubel CSsR poprowadzi panel dyskusyjny z udziałem prof. Jarosława Gajewskiego, prof. Ryszarda Długowskiego, aktora Adama Woronowicza, muzyka Joachima Mencela oraz abp. Grzegorza Rysia. Natomiast po południu w ramach Kongresu odbędzie duże wydarzenie ewangelizacyjne na stadionie łódzkiego „Orła”. Jego momentem spinającym będzie muzyczny projekt „Dekalog” skomponowany w 2017 r. przez Marcina Pospieszalskiego i artystów z całego świata. W niedziele na stadionie Orła zostania odprawiona msza św. dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie