Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę będzie wyświęconych dziesięciu nowych księży

Anna Gronczewska
Przed święceniami przyszli kapłani odbyli rekolekcje
Przed święceniami przyszli kapłani odbyli rekolekcje archidiecezja łódzka
W najbliższą sobotę w bazylice archikatedralnej w Łodzi dziesięciu diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Ośmiu studiowało w łódzkim seminarium duchownym, a jeden w neokatechumenalnym Redemptoris Mater.

To największa od kilku lat liczba diakonów, którzy przyjmą w Łodzi święcenia kapłańskie. Będą pracować na terenie archidiecezji łódzkiej. Przez pięć lat będzie tu też posługiwać Hieronim Wróblewski, pierwszy wyświęcony kapłan z działającego w Łodzi przy parafii św. Alberta seminarium Redemptoris Mater. Przed przyjęciem święceń kapłańskich z rąk abp Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego przyszli księża odbyli kilkudniowe rekolekcje. Trzech nowych kapłanów wyświęciła diecezja łowicka. To ks. Piotr Ornafa z parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie, ks. Bartłomiej Jaska z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu oraz ks. Krzysztof Żądło z parafii pw. św. Michała Archanioła w Inowłodzu. A wiele wskazuje, że w przyszłym roku w diecezji łowickiej nie będzie święceń kapłańskim.

Na obecnym piątym roku nie studiuje nikt. Żaden z kleryków nie przyjął więc święceń diakonatu. Żadnego kleryka nie ma także na pierwszym roku. Mówi się, że łowickie seminarium ma być przeniesione do Warszawy. Tam uczyliby się jego słuchacze. Klerycy byliby jednak wyświęcani dla diecezji łowickiej.. W całym seminarium studiowało 12 alumnów!

W ubiegłym roku do łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpiło 11 młodych ludzi. To dało czwarty wynik w kraju. W sumie studiuje tu 43 kleryków, łącznie z tymi, którzy w sobotę przyjmą święcenia kapłańskie. Starsi księża pamiętają, że w łódzkim seminarium mieszkało 120 – 130 kleryków, a co roku było wyświęcanych na księży było po 20.

Przy czym kryzys powołań dotyczy nie tylko Łodzi czy Łowicza, ale całej Polski. We dług danych Katolickiej Agencji Informacyjnej we wszystkich seminariach duchownych w kraju przyjęto 356 kandydatów na osoby duchowne. To o 85 mniej niż w 2020 roku. Jeśli chodzi o seminaria zakonne to największą popularnością cieszą się te prowadzone przez franciszkanów OMF(Zakon Braci Mniejszych). Zgłosiło się tam 18 kandydatów. . Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie – 14 kandydatów. Na trzecim są franciszkanie konwentualni – 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie – 4 i w Łodzi – 6. Ale aż do 19 seminariów zakonnych nie przyjęło żadnego kandydata.

Z obserwacji ks. Pawła Kłysa, rzecznika prasowego archidiecezji łódzkiej, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat do łódzkiego seminarium decyduje się wstąpić średnio około 10 młodych ludzi. Na przykład w 2020 roku przyjęto 9 alumnów, rok wcześniej – 10, w 2018 roku – 13, a w 2016 – 12.

W ubiegłą sobotę w archidiecezji łódzkiej wyświęcono 16 diakonów stałych. To jedna z form radzenia sobie z coraz mniejszą ilością powołań. Diakoni stali mogą wykonywać niemal te same posługi co ksiądz. Nie mogą odprawiać mszy św., spowiadać i udzielać ostatniego namaszczenia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki