MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę święcenia biskupie przyjmie ks. Krzysztof Nykiel z archidiecezji łódzkiej

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
W sobotę ks. Krzysztof Nykiel przyjmie święcenia biskupie
W sobotę ks. Krzysztof Nykiel przyjmie święcenia biskupie archidiecezja łódzka
W najbliższą sobotę święcenia biskupie przyjmie ks. Krzysztof Nykiel, kapłan archidiecezji łódzkiej. Uroczystość odbędzie się w Watykanie.

Szósty biskup

Pochodzący z Konopnicy koło Wielunia ksiądz Krzysztof Nykiel będzie szóstym biskupem archidiecezji łódzkiej. Decyzję o mianowaniu go biskupem ogłosił 1 maja papież Franciszek.

Ks. Krzysztof Nykiel urodził się 28 lutego 1965 roku w Osjakowie. Ma więc 59 lat. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Jako neoprezbiter pracował w parafii we Włodzimierzowie koło Sulejowa. Potem został skierowany na studia do Rzymu. W roku 2001 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 roku zaczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. 26 czerwca 2012 Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza prałata Krzysztofa Nykla Regensem Penitencjarii Apostolskiej. Jest zastępcą sekretarza międzynarodowej komisji badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie oraz konsultantem w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej i postulatorem etapu watykańskiego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Biskup nominat często odwiedzał archidiecezję łódzką, brał udział w ważnych uroczystościach.

Wybór papieża Franciszka

1 maja papież Franciszek ogłosił go biskupem tytularnym Velii. Co to oznacza? Jak wyjaśnia na stronie archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii, godnie ze zwyczajem, zainicjowanym przez Ojca Świętego Klemensa V w XIV wieku, biskupom pomocniczym wyznacza się także tzw. stolice tytularne, czyli związane z nieistniejącymi już diecezjami. Powstanie tego zwyczaju wiąże się z podbojami obszarów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Hiszpanii w VII i VIII.

- Gdy sięgniemy do definicji to dowiemy się, że biskupem tytularnym jest biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. - wyjaśnia ks. Paweł Kłys. - Tytuł nadawany jest przez Ojca Świętego wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

Święcenia w Watykanie

Lavellum jest stolicą historycznej diecezji w Italii erygowanej w X wieku, a skasowanej w roku 1818. Współcześnie miasto Lavello leży w prowincji Potenza we Włoszech. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne ustanowione w 1968 przez Ojca Świętego Pawła VI.
Obecnie z archidiecezją łódzką związanych jest sześciu biskupów. To kardynał Konrad Krajewski, kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup Władysław Ziółek, biskup Marek Marczak, biskup Ireneusz Pękalski oraz biskup nominat Krzysztof Nykiel.w sobotę 22 czerwca o godz. 16.00 w Bazylice Św. Piotra w Watykanie. We wrześniu ma odprawić w Łodzi mszę św. prymicyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki