18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W superlidze łódzki szpital im. Kopernika. Ale potem pustka

Joanna Barczykowska
W ośrodku onkologicznym przy szpitalu im. Kopernika prowadzi się m.in. teleradioterapię
W ośrodku onkologicznym przy szpitalu im. Kopernika prowadzi się m.in. teleradioterapię Grzegorz Gałasiński
Szykuje się rewolucja w polskiej onkologii. Najtrudniejsze terapie poprowadzą tylko wyspecjalizowane ośrodki. Diagnostyka i kontrolowanie pacjentów, którzy wygrali już walkę z rakiem, spadną na wojewódzkie lub powiatowe szpitale. Zmiana ma poprawić dostęp do lekarzy onkologów i najlepszego leczenia. Wstępna lista szpitali nie jest dobra dla mieszkańców Łódzkiego.

- W leczeniu nowotworów liczą się najlepsza jakość i dobre pokierowanie pacjentów, by wykorzystać w ich leczeniu wszystkie możliwe terapie. Teraz ponad połowa pacjentów onkologicznych w Polsce jest leczona tak, że nie są wykorzystywane wszystkie dostępne rodzaje terapii. Dlaczego? Bo np. w ośrodku, który zajmuje się tym pacjentem, nie ma radioterapii, więc pacjent z niej nie korzysta. Gdyby doszło do stworzenia sieci szpitali i podziału ośrodków na bardziej specjalistyczne i te o mniejszym potencjale, będziemy mogli szybciej zdiagnozować pacjenta i od razu skierować go do odpowiednio wyposażonego ośrodka - twierdzi dr Janusz Meder z Polskiej Unii Onkologii, współtwórca listy szpitali.

Eksperci z całej Polski podzielili szpitale i oddziały onkologiczne na trzy grupy, w zależności od tego, jak zaawansowane leczenie można tam prowadzić.

Pacjenci z województwa łódzkiego mają na swoim terenie ośrodek, w którym - zdaniem Ministerstwa Zdrowia - leczy się nowotwory na najwyższym poziomie. Jest nim Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika. To jedyny ośrodek w Łódzkiem, gdzie przeprowadza się np. teleradioterapię i brachyterapię, czyli procedury bardzo specjalistyczne. Wkrótce szpital będzie miał także PET - aparaturę do wczesnej diagnostyki obrazowej. Według ekspertów, łódzki ośrodek to placówka o najwyższym potencjale, w której pacjenci mogą skorzystać z wszystkich dostępnych terapii.

Niestety, w województwie łódzkim na liście placówek znalazł się tylko jeden szpital. Dla porównania - na Pomorzu są trzy szpitale o najwyższym potencjale i aż osiem ośrodków o niższym potencjale, w których miałaby się odbywać diagnostyka i kontynuacja leczenia nowotworu.

- Lista jest bardzo wstępna i na pewno pojawią się na niej inne ośrodki z województwa łódzkiego. Zespół roboczy pracuje teraz nad oceną potencjału konkretnych szpitali i określeniem potrzeb mieszkańców każdego województwa z osobna. To pierwsze kroki do posegregowania szpitali onkologicznych w zależności od tego, czy wykorzystują najnowsze technologie w leczeniu, czy też nie - przekonuje dr Meder.

Eksperci są przekonani, że pacjenci skorzystają na nowej organizacji.

- Dostęp do leczenia onkologicznego jest ograniczony, a potrzeby pacjentów coraz większe. Do szpitali najniższego stopnia referencyjności trafialiby pacjenci, którzy przeszli już operację oraz leczenie i teraz wymagają kontroli przez wiele kolejnych lat. Ci pacjenci mogliby przychodzić na kontrolę do szpitali wojewódzkich lub dobrych szpitali powiatowych, a nie do ośrodków o najwyższym potencjale. To rozładowałoby kolejki - tłumaczy Meder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki