Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu Biegańskiego w Łodzi operacje jak z Gwiezdnych Wojen. Lekarze operowali w okularach holograficznych [ZDJĘCIA]

Redakcja
W szpitalu Biegańskiego w Łodzi operują w goglach 3D
W szpitalu Biegańskiego w Łodzi operują w goglach 3D Agnieszka Jędrzejczak
Okulary holograficzne z wbudowaną kamerą to nowoczesna technologia wykorzystywana w medycynie do lepszego zobrazowania pola operacyjnego. Testowali ją kardiolodzy ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

W trakcie dwóch operacji wad serca specjaliści mieli na głowie okulary, które przetwarzały obraz z tomografii i echokardiografii wprost przed ich oczy. Oglądali serce w trójwymiarowej przestrzeni, mogli je obracać czy uzupełniać o elementy potrzebne do prawidłowego wprowadzenia cewników czy balonu do poszerzenia zastawki mitralnej.

– Mieliśmy możliwość zobrazowania w trzecim wymiarze tego, co robiliśmy bezpośrednio u pacjenta. Do tej pory bazowaliśmy na obrazach płaskich w jednym wymiarze – mówi dr Jan Zbigniew Peruga z kliniki kardiologii w szpitalu Biegańskiego w Łodzi. - Pierwszy zabieg polegał na zamknięciu połączenia między aortą a tętnicą płucną. To zabieg, który wykonujemy standardowo, ale wykorzystana w nim technologia była nowością. Przy drugim, walwuloplastyce zastawki mitralnej, po raz pierwszy na świecie udało się wyprowadzić na żywo obraz i w czasie rzeczywistym pokazywać go w okularach. Dzięki tej technologii mieliśmy większą precyzję, dokładność i wygodę jeśli chodzi o dostęp do danych bez nieustannego obracania głową na ekrany.

Takie okulary holograficzne to koszt ok. 11 tys. zł. Szpital mógł je przetestować dzięki współpracy z firmami, m.in. MedApp, która jest partnerem Microsoft.

W szpitalu Biegańskiego w Łodzi operują w goglach 3D
W szpitalu Biegańskiego w Łodzi operują w goglach 3D Agnieszka Jędrzejczak

- Mogliśmy zobaczyć przestrzennie aortę i tętnicę płucną, ustawić je pod potrzebnym kątem, by ułatwił wprowadzenie narzędzi. Trochę tak, jakbym miał tomograf albo rezonans na głowie. Przetworzyliśmy do okularów zapis tomografii, którą wykonano pacjentce przed zabiegiem, z tego wyizolowaliśmy dwa krytyczne naczynia. Podczas tego zabiegu chodziło o zamknięcie dziurki wielkości 5 milimetrów, w którą lekarz musi trafić po omacku wewnątrz pacjenta, właśnie dlatego precyzja i możliwość obejrzenia naczynia w innym wymiarze jest niezwykle przydatna - mówi Jarosław D. Kasprzak, kierownik kliniki kardiologii w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

Jak wyjaśnia Jakub Kamiński z krakowskiej firmy Medapp, to okulary rzeczywistości rozszerzonej, przezierne, które nie zamykają pola widzenia. Mają możliwość wykorzystania komend głosowych i gestów, które służą do powiększania obiektu czy przecinania go. Ten sam przetworzony obraz można odczytać w kilku okularach. Lekarze z Biegańskiego podczas jednego zabiegu korzystali z dwóch okularów holograficznych jednocześnie.

Zobacz też: Wydrukowany w 3D implant połowy miednicy pomógł pacjentowi choremu na raka. Nowatorska operacja w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki