W tak nowoczesny sposób przerabia się wszystkie nasze śmieci

Materiał informacyjny EKO-REGION
Segregowane śmieci trafiają najpierw do hali
W tak nowoczesny sposób przerabia się wszystkie nasze śmieci

Minęło 20 lat od chwili, gdy przedstawiciele kilkunastu samorządów województwa łódzkiego postanowili zawiązać spółkę, która zająć miałaby się odbiorem od mieszkańców odpadów. Przez ten czas EKO-REGION Sp. z.o.o. wyrosła na prawdziwą potęgę na śmieciowym rynku i dziś dysponuje już trzema nowoczesnymi zakładami, do których trafiają wszystkie odbierane z naszych domostw śmieci.

Firma z tradycjami

Był marzec 2000 roku, kiedy to przedstawiciele 11 powiatów województwa łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podpisali akt notarialny, na mocy którego do życia powołano spółkę EKO-REGION. Był to czas, w którym na rynek śmieciowy przebojem wchodziły firmy zachodnie, dochodziło do zmian w systemach odbioru odpadów. Dlatego też samorządy postanowiły działać, przejmując inicjatywę i przede wszystkim inwestując w całą infrastrukturę, starając się zagospodarować stare wysypiska śmieci, które zakładane były jeszcze w poprzednim systemie politycznym.

Zainwestowali w nowoczesność

- Postawiliśmy sobie za cel zainwestowanie w infrastrukturę i dostosowanie się jak najszybciej do zmieniających się warunków, aby nie dać się pokonać konkurencji - informują w spółce.

Do tego jednak potrzebny był niebagatelny wkład finansowy. Firma mogła co prawda sięgać po kolejne kredyty, czy szukać zagranicznego wsparcia, ale jednym z pierwszych założeń było, aby nie rezygnować z narodowego charakteru firmy. Dalszy rozwój nie byłby możliwy bez znacznego zaangażowania się najbogatszej gminy, czyli Kleszczowa. To właśnie ten samorząd w kluczowym okresie rozwoju inwestycyjnego Spółki zainwestował w udziały 20 milionów złotych, co pomogło zaplanować kolejne duże inwestycje infrastrukturalne. Jedną z nich jest Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Julkowie pod Skierniewicami, którą do użytku oddano w 2016 roku.

Odwiedziliśmy ten zakład, aby sprawdzić, co dzieje się z naszymi śmieciami, które segregujemy w domach. Wydawać by się mogło, że posegregowane przez nas odpady są już gotowe do dalszej sprzedaży, jednak nic bardziej mylnego.

Ze śmieciarek trafiają one do hali, w której następuje dalszy proces selekcji. Odbywa się ona przy zastosowaniu najnowszej techniki, a w hali działa aż 8 separatorów optycznych, działających na zasadzie podczerwieni. To właśnie te urządzenia rozpoznają poruszające się po taśmach śmieci i dalej je segregują. Osobno folie, osobno plastiki białe i kolorowe - wszystko musi być jak najdokładniej podzielone. Na końcu zaś ostatecznej selekcji dokonują ludzie, bowiem maszyna potrafi być omylna.
- Faktem jest, że chociaż instalacja zamontowana w Julkowie jest najnowocześniejsza w regionie, to właśnie ludzie muszą wszystkiego pilnować i dokonywać ostatecznego sortowania odpadów - słyszymy.

Nic też dziwnego, że w samym RIPOK w Julkowie Spółka zatrudnia blisko 100 osób, głównie okolicznych mieszkańców. W obecnych czasach ich praca nie należy do łatwych, gdyż z powodu epidemii musiano zastosować wszelkie środki bezpieczeństwa.
Do zakładu w Julkowie trafiają nie tylko śmieci posegregowane, ale wszystkie, jakie produkują mieszkańcy okolicznych gmin. Część z odpadów, których nie da się zamienić na surowce wtórne, przekazywana jest do zagospodarowania w wielkich kompostowniach, również odpowiednio zabezpieczonych, wszystko zaś po to, by uciążliwość dla okolicznych mieszkańców była jak najmniejsza. Zainstalowano także sondy, dzięki którym proces kompostowania może być prowadzony w sposób automatyczny. Przy ich pomocy można też określić czy proces kompostowania dobiegł końca.

Cyfry robią wrażenie

Wyrzucając codziennie śmieci nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z tego, jak ogromne ich ilości trafiają każdego roku do takich punktów, jak Julków. Podskierniewicki zakład jest w stanie w miesiącu przyjąć około 3 tysięcy ton odpadów komunalnych i do tego przerobić 1,5 tysiąca ton odpadów selektywnie segregowanych.

Spółka odbiera odpady komunalne z terenu 55 gmin. Z całego strumienia tych odpadów wydziela się około 30 ton surowca ( czyli 8 tirów dziennie), który przekazuje się do ponownego przetworzenia - recyklingu.I stąd tak ważne jest, aby proces segregacji odpadów zaczynać już na samym początku, czyli jeszcze w naszych domach.

Milionowe inwestycje

Spółka EKO-REGION w ostatnich latach inwestowała nie tylko w podskierniewicki Julków, ale także w podobną do niego instalację w Gotartowie, a obecnie jest na etapie kończenia zakładu w Dylowie (powiat pajęczanski).
Skala inwestycji ostatnich lat daje do myślenia, bowiem tylko na infrastrukturę i sprzęt EKO-REGION wydał około 150 milionów złotych. To jednak nie koniec, a w historii spółki można wyróżnić jeszcze takie większe inwestycje jak:

  • wybudowanie od podstaw składowiska odpadów w Dylowie A gm. Pajęczno,
  • adaptacja terenów przy ul. Przemysłowej w Bełchatowie z przeznaczeniem na zaplecze socjalne,
  • przejęcie terenów przy ul. Czerwonej w Skierniewicach wraz z naniesieniami z przeznaczeniem na bazę administracyjno-techniczną
  • przejęcie składowiska odpadów w Julkowie gm. Skierniewice,
  • przyjęcie w zarządzanie składowiska odpadów w Gotartowie gm. Kluczbork,
  • wybudowanie od podstaw Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Julkowie gm. Skierniewice,
  • wybudowanie od podstaw Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gotartowie gm. Kluczbork,
  • wybudowanie kompostowni odpadów w cyklu zamkniętym na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Dylowie A gm. Pajęczno.

Zarząd Spółki w osobie Prezesa Zarządu Mariusza Pękali jest nadal nastawiony na rozwój Spółki mając na uwadze, że zainwestowane środki w nowoczesne technologie zagospodarowania odpadów przynoszą efekty oraz pozwalają wypełnić ustawowe obowiązki.

Celem będzie zagospodarowanie frakcji kalorycznej nienadającej się do recyklingu oraz zakup nowych środków transportu i sprzętu. Strategią Zarządu jest też zagospodarowywanie w pierwszej kolejności odpadów z najbliższego rejonu nie patrząc na znacznie bardziej intratne finansowo dostawy z zewnątrz. Wszystkie działania mają na celu dobrą obsługę klienta i zagospodarowania odpadów za jak najniższą cenę będąc nadal Spółką samorządową.

https://pl-pl.facebook.com/ekoregionbelchatow/

Wojciech Kubik
w.kubik@dzienniklodzki.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3