Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te miejsca wyglądają jak z horroru. Tutaj natura przejęła kontrolę. Oto zachwycające zdjęcia miejsc opuszczonych przez człowieka

Justyna Madan
Justyna Madan
Dziś wyspa Okunoshima na japońskim Morzu Wewnętrznym Seto jest lepiej znana jako Usagi Jima, czyli „Wyspa Królików”. Ta mała wyspa jest domem dla setek dzikich królików, które zamieszkują zarośnięte budynki. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiły tam pierwsze króliki – jedna z teorii sugeruje, że grupa odwiedzających uczniów wypuściła je na początku lat 70. XX wieku.
Dziś wyspa Okunoshima na japońskim Morzu Wewnętrznym Seto jest lepiej znana jako Usagi Jima, czyli „Wyspa Królików”. Ta mała wyspa jest domem dla setek dzikich królików, które zamieszkują zarośnięte budynki. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiły tam pierwsze króliki – jedna z teorii sugeruje, że grupa odwiedzających uczniów wypuściła je na początku lat 70. XX wieku. By Tak H. - https://www.flickr.com/photos/130229276@N07/47464176221/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82823441
Czarnobyl to nie jedyne miejsce, które opuszczone przez człowieka, zaczęło tętnić nowym życiem. Natura pokazuje swoją potęgę w wielu miastach na całym świecie. Od wraków statków po opuszczone antyczne budowle. Im mniejszy wpływ człowieka, tym większa szansa, że to przyroda przejmie władzę w swoje „dłonie”. Drzewa, bogactwo roślin, dzikie zwierzęta – to one przejęły tutaj kontrolę i mają się dobrze. Natura pokazuje nam, że potrafi się odbudować, potrzebuje na to czasu i spokoju.

Na przestrzeni wieków niezliczone, dobrze prosperujące miasta zostały utracone, zniszczone lub opuszczone. Niektóre pochłonął podnoszący się poziom mórz, inne zostały zrównane z ziemią przez klęski żywiołowe lub ludzi. Bywało i tak, że miasta były opuszczane przez mieszkańców, ponieważ życie tam było zbyt trudne i wyczerpujące.

Natura przejmuje kontrolę

Miejsca, które tętniły życiem, nagle, z dnia na dzień, milkną. Nie odwiedzają ich ludzie, brak jest hałasu, wycinania, wykopywania, polowania, użytkowania. Co się dzieje z takim opuszczonym miejscem, które otaczają puste budynki? Natura przejmuje w nich kontrolę. Chociaż zajmuje to czas, nie robi tego nieśmiało. Mech pokrywa budynki, drzewa wyrastają na dachach i oplatają ściany swoimi korzeniami, wydmy pochłaniają całe domy. Przestaje być cicho, bo żyjąca natura wydaje wiele odgłosów, zamieszkują tutaj różne gatunki dzikich zwierząt, opuszczone miasto znów tętni życiem.

To, co dla człowieka jest prawdziwą tragedią, jak katastrofa w Czarnobylu, huragany, które rozrywają domy na strzępy, powodzie zalewające miasta wiele kilometrów w głąb lądu, trzęsienia ziemi, przez które codzienność nie jest już taka sama – dla natury to prawdziwa gratka. Jakby poprzez katastrofalne wydarzenia (pomijając te powodowane przez człowieka) chciała uprzątnąć przestrzeń i zmienić krajobraz na lepsze.

Zobacz: Tutaj natura przejęła kontrolę

Natura wkracza w nowe miejsca powoli, niemal słychać jak się skrada, pozwalając mchom, trawom, drzewom, kwiatom i zwierzętom odzyskać ziemię, która do niej należy. Jest to tylko dowód na to, że człowiek musi pozostawić naturze przestrzeń, aby mogła się rozwijać.

Życie na ziemi umiera?

Jak wynika z raportu WWF „Living Planet Report 2022”, pozostaje nam coraz mniej żyjącej planety. Populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 proc. i trend ten nie zwalnia od lat.

– The Living Planet Report 2022 przedstawia tragiczny obraz zdrowia naszej planety. Wynika z niego, że monitorowane populacje ssaków, ryb, ptaków, gadów i płazów zmniejszyły się średnio o 69% od 1970 r. Liczba ta opiera się na pomiarach ponad 32 000 populacji kręgowców z siedlisk lądowych, morskich i słodkowodnych. Naukowcy uważają, że jesteśmy w trakcie szóstego masowego wymierania. To szybkie tempo utraty różnorodności biologicznej jest ściśle związane ze zmianą klimatu – powiedziała w rozmowie z Treehugger Rebecca Shaw, główny naukowiec WWF.

Jak wyglądają miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a teraz kontrolę nad nimi przejęła natura? Postanowiliśmy to sprawdzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki