MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych placówkach w naszym województwie w miesiąc usuniesz zaćmę na NFZ! Te szpitale w naszym regionie oferują najkrótsze terminy!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W 11 placówkach w Łódzkiem pacjenci zoperują zaćmę w czasie krótszym niż miesiąc.
W 11 placówkach w Łódzkiem pacjenci zoperują zaćmę w czasie krótszym niż miesiąc. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów w naszym województwie. Aż w 11 placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ chorzy usuną zaćmę w terminie krótszym niż miesiąc. Są też placówki w których pacjent czeka krócej niż 7 dni!

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów w naszym województwie. Aż w 11 placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ chorzy usuną zaćmę w terminie krótszym niż miesiąc. Są też placówki w których pacjent czeka krócej niż 7 dni!

Zabieg już jutro
Najszybszy termin, już następnego dnia, proponuje Instytut Zdrowia Medicall w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pacjent może być operowany następnego dnia po zapisaniu się na zabieg. Równie szybko zostanie wyleczony w Centrum Medycznym Julianów w Łodzi. Sześć dni oczekiwania na zabieg to czas w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.

Tylko 9 dni
O dzień dłużej pacjent poczeka w szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi. Zabieg za 9 dni od dnia zgłoszenia wyznaczą nam w szpitalu MSW w Łodzi, a za 11 dni na oddziale okulistycznym szpitala w Tomaszowie Mazowiecki. Dwa tygodnie oczekiwania na zabieg czeka chorego, który zdecyduje się na usunięcie zaćmy w Bonifraterskim Centrum Medycznym w Łodzi, a trzy tygodnie w spółkach All Med i Medeor w Łodzi.

Krócej niż miesiąc
Terminy krótsze niż miesiąc proponują pacjentom również szpital im. Jonshera w Łodzi oraz Centrum Medyczne Księży Młyn. Najdłuższy czas oczekiwania na taki zabieg jest na oddziale okulistycznym w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie, 20 grudzień. Takie terminy dla pacjentów w stanie stabilnym sprawozdają powyższe placówki w dniu 28 sierpnia.

"Pilne" jeszcze szybciej
Natomiast pacjenci ze wskazaniem „pilne” w ciągu miesiąca zostaną zoperowani aż w 21 placówkach z 22, które mają podpisany kontrakt z NFZ na operacje usunięcia zaćmy. Najdłuższy termin dla pacjentów ze wskazaniem „pilne” jest w spółce Salve w Łodzi, 4 grudzień.

Czym jest zaćma
Zaćma, znana również jako katarakta, to jedna z najczęstszych chorób oczu, która polega na zmętnieniu soczewki oka. Zmiana ta prowadzi do zaburzeń odbierania światła przez siatkówkę, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia. Choroba ta może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, zaćma stanowi poważny problem zdrowotny, szczególnie wśród osób starszych.

- Najczęstsze objawy zaćmy mogą obejmować zmniejszenie ostrości wzroku, czyli widzenie jak przez mgłę, problemy z widzeniem w nocy, zmiany w postrzeganiu kolorów, czy podwójne widzenie w jednym oku. Przyczyny zaćmy są różnorodne, ale najczęściej wiążą się ze starzeniem się organizmu – tłumaczy dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi. - Czynnikami ryzyka są również m.in. długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, palenie tytoniu, cukrzyca, urazy oka lub dziedziczne skłonności do rozwoju zaćmy. Leczenie zaćmy jest możliwe i najczęściej polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym implantem.

- Operacje zaćmy są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce i są dostępne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia dr Agata Błońska. - W ostatnich latach, na popularności zyskują operacje zaćmy z wykorzystaniem lasera, które są mniej inwazyjne i pozwalają na szybszy powrót do zdrowia.

W Polsce wykonuje się około trzy tysiące operacji usunięcia zaćmy na milion mieszkańców, co świadczy o jej powszechności.

- Choroba ta odpowiada za znaczną część przypadków utraty wzroku wśród Polaków. Regularne badania okulistyczne i świadomość społeczna na temat tej choroby są kluczowe dla wczesnego wykrywania i leczenia. Współczesna medycyna oferuje skuteczne metody leczenia, które pozwalają na przywrócenie dobrego widzenia u większości pacjentów – informuje dr Agata Błońska.

Rodzaje zaćmy
Rodzaje zaćmy wyróżnia się na podstawie czynnika wywołującego zmiany czy miejsca powstania. Najczęściej spotykana jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle po 50. roku życia. To ważne, aby osoby doświadczające objawów zaćmy, takich jak pogorszenie ostrości widzenia czy problemy z odbieraniem światła, skonsultowały się z lekarzem i podjęły odpowiednie leczenie, aby uniknąć dalszego pogorszenia widzenia, a w konsekwencji utraty wzroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki