18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

W tym roku odpoczywamy pod łódzkimi palmami

Matylda Witkowska, Anna Pawłowska
W Manufakturze będzie można opalać się na prawdziwej plaży
W Manufakturze będzie można opalać się na prawdziwej plaży fot. Grzegorz Gałasiński
Latem w Łodzi każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkamy Krystynę Jandę, pośpiewamy z Elżbietą Zapendowską, a potem wypróbujemy zjeżdżalnie w Aquaparku Fala i odpoczniemy pod palmami w Manufakturze. O tym, że spędzanie wakacji w mieście może być fascynującą alternatywą dla wyjazdów

Zamiast nudzić się jak mops w leśnej głuszy lub wiosce gdzieś na końcu świata, lepiej spędzić lato w mieście. A kto w tym roku zostaje w wakacje w Łodzi, naprawdę nie powinien się martwić. Przez dwa miesiące miasto będzie tętnić życiem Każdego dnia odbywać się będą koncerty, festiwale i zajęcia dla dzieci.

Wakacje są czasem kiedy życie kulturalne miasta zwalnia tempo. Teatry i ośrodki kultury mają przerwę urlopową. Nie oznacza to jednak, że życie kulturalne zamiera. Przyjmuje lżejszą, wakacyjną formę. Muzea i galerie w tym czasie przygotowują się do najazdu żądnych wrażeń turystów. Ale i mieszkańcy Łodzi znajdą w lekkiej wakacyjnej ofercie kulturalnej coś dla siebie.

Tylko latem można pójść do kina pod gwiazdami . W tym roku projekcje odbywać się będą aż w trzech miejscach - na Starym Rynku, w Parku Poniatowskiego i w Parku na Zdrowiu. Organizatorzy - kino Cytryna i Muzeum Kinematografii wychodzą z założenia, że najbardziej lubimy te filmy, które już znamy. Zobaczymy więc filmy w Woody'eg o Allena, Marka Koterskiego czy "Przeminęło z wiatrem". Projekcje odbywają się po zachodzie słońca.

Część imprez jest już doskonale zakorzeniona w letnim krajobrazie Łodzi - jak choćby plenerowe występy teatrów z cyklu "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice" czy plenerowe kina, które w tym roku, oprócz dwóch dobrze znanych nam lokalizacji w Parku na Zdrowiu i na Rynku Starego Miasta wzbogaca się o jedną zupełnie nową - w Parku Poniatowskiego. Pojawiają się także zupełnie nowe oferty, jak jazzowe koncerty Geyer Music Factory, na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w fabryce Geyera.

Zapendowska nauczy śpiewać

- Do udziału w tej pierwszej edycji Geyer Music Factory zaproszenie przyjęli znakomici artyści - mówi Tomasz Gołębiewski z Q4Q Impresariatu Artystycznego. - Jedynym wyznacznikiem cyklu jest muzyka na najwyższym poziomie. Bez określania stylów, gatunków. Na dobry początek jazz i klasyka. Wszystkie koncerty będą rozpoczynały się o godzinie 21.

Pierwszy z koncertów, w piątek 26 czerwca utwory Krzysztofa Komedy zagra Leszek Kułakowski Trio. W następny piątek, 3 lipca muzykę filmową zaprezentuje Paweł Serafiński Trio. Podczas kolejnego koncertu Krzysztof Herdzin Trio zaprezentuje kompozycje swojego lidera. W drugiej połowie lipca usłyszymy jeszcze dancingowe tony White Boat Orchestra i tanga Machiny del Tango. Rytmy Hot Club de France zaprezentuje Hot DJazz Trio. Pierwszy z sierpniowych piątków należał będzie do tria Macieja Strzelczyka. Glass Duo pozwoli nam się wsłuchać w dźwięki szklanej harfy, czyli kieliszków w różnym stopniu napełnianych wodą. Ostatni koncert wypełni śpiew sekstetu Affabre Concinui.

W jazzowych klimatach upływać będą także wakacje w klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29. Tak samo jak podczas poprzednich edycji Letniej Akademii Jazzu, czwartki będą gromadzić od godz. 11 do 17 tych, którzy chcą nauczyć się grać i doskonalić swój warsztat jazzowy, wieczorami natomiast o godz. 19 dołączą do nich także jazzo-słuchacze. I tak w pierwszy czwartek, 9 lipca, warsztaty gitarowe poprowadzi Leszek Cichoński, który zagra wieczorny koncert z Mikem Greenem.
Warsztat gitarowy tydzień później będzie można doskonalić pod okiem Marka Radulego, a wieczorny koncert mistrzów usłyszymy tego dnia w wykonaniu Grupy Laboratorium. Muzykom grającym na perkusji rad udzielał będzie Tomasz Łosowski. wieczorne wrażenia muzyczne zadba piątka młodych muzyków ze Skandynawii, czyli Jazz Kamikadze. W ostatni czwartek lipca warsztaty wokalne poprowadzi Elżbieta Zapendowska, nauczycielka śpiewu i krytyk muzyczny, znana z udziału w programach telewizyjnych "Idol" i "Jak oni śpiewają". Po jej zajęciach koncert zagra Igor Butman Big Band. W sierpniu warsztaty poprowadzą Wojciech Pilichowski na basie i Al Di Meola, amerykański gitarzysta jazzowy. Ich lekcjom pokazowym towarzyszyły będę koncerty Bobo Stensona i Meoli właśnie.

Na muzycznej mapie Łodzi zaistnieje także Fabryka Sztuki przy ulicy Tymienieckiego 3 z dwudniową Łódź Alternatywą 2009. W piątek 24 lipca w pofabrycznych halach zagrają Plazmaticon, Bajzel, The Complainer & The Compleiner oraz Tymanski Yass Esamble. Dzień później zagrają The Washing Machine, Bruno Schulz, The car is on fire i Cool Kids of Death.

Krystyna Janda i jej teatr

Jak co roku na ulice, place, rynki i podwórka kamienic wyjdą przyjaciele łódzkiego teatru Nowego. Już jutro o godzinie 21, z tego właśnie cyklu, zobaczymy recital Krystyny Jandy w Pałacu Poznańskiego. W niedzielę, 5 lipca o godzinie 22 na rynku Manufaktury zespół SzaZa, czyli duet klarnecisty Pawła Szamburskiego i skrzypka Patryka Zakrockiego, nie mylić z discopolową wokalistką Shazzą, zilustruje muzycznie film "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" z 1927 roku. z zespołem spotkamy się ponownie 8 sierpnia, kiedy będą podkładać muzykę do "Górskiej kotki". W czwartek, 9 lipca o godzinie 21.30 poznański Teatr Biuro Podróży w Manufakturze pokaże "Rękopis znaleziony w Saragossie". Spektakl, inspirowany powieścią Jana Potockiego, jest historią kapitana gwardii wallońskiej, która pokazana poprzez magię i symbolikę kart Tarota, staje się metaforą ludzkiego życia. A kolejne jej epizody to etapy dojrzewania bohatera, w których granica między realnością a iluzją zaczyna się niebezpiecznie zacierać.

W piątek, 10 lipca, o godz. 21 w tym samym miejscu włoski Teatro Tascabile pokaże "Storie del giardino dei peri" czyli "Historie z gruszowego sadu" - egzotyczną suitę z maskami obrzędowymi, jak zapowiadają. Dokładnie tydzień później o godz. 13 i 16 Teatr Polonia Krystyny Jandy w manufakturze wystawi dwa spektakle. Pierwszy z nich - "Lament na placu konstytucji" jest zdarzeniem teatralno-ulicznym opartym na tekście Krzysztofa Bizio, w którym babcia, matka i wnuczka, mówią o swoich problemach i nadziejach, sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.

Drugi - "Starość jest piękna" to protest przeciwko kultowi młodości. Bohaterami dramatu Esther Villar wyreżyserowanego przez Łukasza Kosa są ludzie starzy, ci właśnie, którzy wszystkiego żałują, którzy czują się oszukani przez życie. Na Placu Konstytucji starcy domagać się będą swoich konstytucjonalnych praw. W niedzielę 19 lipca, o godz. 21. 30 na podwórku kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 17 (gdzie znajduje się klub muzyczny Jazzga) znakomity lubelski Teatr Provisorium, znany jest ze znakomitych wykonań "Ferdydurke" i "Transatlantyku" Witolda Gombrowicza tym razem wziął się za sztukę Tadeusza Różewicza "Do piachu". Tekst w demitologizujący sposób ukazuje partyzantów Armii Krajowej, a spektakl lubelskiej grupy eksponuje wątki przedstawiające wpływ czynnego uczestnictwa w konflikcie zbrojnym na ludzką mentalność.
"Stolik" zespołu Karbido, który zobaczymy 25 lipca o godzinie 21.30 w zaciszu podwórka przy Piotrkowskiej 17 jest spektaklem dźwiękowym. Okazuje się, że tytułowy rekwizyt może stać się instrumentem, z którego można wyczarować rocka, afrykanskie bębny, a nawet brzmienia klubowe, wszystko doprawione "szmeroszeptami" aktorów. Na początku sierpnia Teatr Nowy, organizator festiwalu, pokaże w plenerze jeden ze swoich najnowszych spektakli zatytułowany "Przed południem, przed zmierzchem".

Plaże i palmy w centrum miasta

Choć do tropików z Łodzi jest dość daleko, nie brakuje u nas miejsc do odpoczynku nad ciepłą wodą i pod palmami. Od kilku dni wysypana jest już plaża w Manufakturze, na której pojawiło się kilka ton świeżego piasku. - Przewidzieliśmy podobne atrakcje, co w zeszłym roku - mówi Joanna Delbar, rzeczniczka Manufaktury. - Planujemy zajęcia fitness, aerobiku i atrakcje dla dzieci - dodaje. Na zmęczonych upałem łodzian w Manufakurze czekają już sztuczne palmy, plażowe kosze, a wkrótce dołączy do nich tradycyjny już hawajski bar.

Problemu nie powinno też być ze znalezieniem miejsca do kąpieli. Na terenie Łodzi działają trzy naturalne kąpieliska: w Arturówku, na Stawach Jana oraz na Stawach Stefańskiego. Wszystkie są dopuszczone w tym roku przez sanepid, choć na Stawach Stefańskiego z powodu wykwitu glonów i nadmiaru bakterii z grupy coli kąpiel jest czasowo wstrzymana. Jest jednak szansa, że w wakacje będzie można jeszcze skorzystać z tego zbiornika.

Żadne glony nie przeszkodzą natomiast w korzystaniu z łódek, kajaków i rowerów wodnych. Z takich atrakcji można korzystać w Arturówku, na Stawach Jana, Stawach Stefańskiego oraz na widzewskim Młynku.

Wypożyczenie kajaka kosztuje 5 zł/godz., roweru wodnego - 6-8 zł/godz., a łódki - 5-6 zł/godz. Przystanie, podobnie jak kąpieliska, czynne są w godz. 10-18 i mają zapewnioną opiekę wykwalifikowanego ratownika.

Atrakcją tegorocznych wakacji w Aquaparku Fala będzie otwarcie dwóch gigantycznych zjeżdżalni. Obie mają ponad 16 metrów wysokości oraz po 130 i 145 m długości. Są to urządzenia całoroczne - zaczynają się i kończą w części wewnętrznej Aquaparku. - Prowadzimy ostatnie prace, w pierwszej dekadzie lipca zjeżdżalnie na pewno będą otwarte - zapewnia Witold Rosset, dyrektor ds. rozwojowych Aquaparku Fala. W basenach zewnętrznych woda jest podgrzewana. Godzinny bilet ulgowy w aquaparku kosztuje od 11 zł w tygodniu rano do 17 zł w weekend. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.
Podgrzewaną wodę w chłodniejsze dni ma także Anilana. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, normalny 8 zł. Gdy zrobi się nieco cieplej, w godz. 20-23 odbywać się tam będzie nocne pływanie. By z niego skorzystać, trzeba wykupić karnet 10 wejść po 10 zł za wejście.

Dla odmiany tylko 1 zł płacić będą przedszkolaki i uczniowie za wejście na baseny MOSiR. Zniżka obowiązuje od poniedziałku przez całe wakacje i dotyczy obiektów Promienistych i Wodny Raj. W tym ostatnim - także w części krytej.

W tym roku na otwartej części Wodnego Raju zainstalowano urządzenia do podgrzewania wody, dzięki temu będzie można kąpać się także w chłodniejsze dni.

Jeśli ktoś jest spragniony prawdziwych palm i kaktusów, może je obejrzeć w palmiarni. W wakacje czynna jest codziennie, oprócz poniedziałków, trzeba jednak pamiętać, że w dniach 21-27 lipca prowadzone są tam prace pielęgnacyjne i obiekt jest zamknięty. Wstęp kosztuje 5 zł za bilet normalny, 2,5o za bilet ulgowy.

Codziennie przez całe wakacje czynny będzie za to ogród botaniczny (wstęp kosztuje 2 zł za bilet ulgowy, 4 zł za bilet normalny), a także ogród zoologiczny (8 zł bilet normalny i 4 zł ulgowy). Główną atrakcją dla dzieci jest tam mini-zoo. Z bliska można tam obejrzeć kozy, barany, kury i kaczki a nawet je nakarmić.

Półkolonie dla spragnionych wiedzy

Dla maluchów, które część wakacji spędzają w domu, przygotowano kilkadziesiąt najróżniejszych półkolonii. Większość organizowana jest przez domy i ośrodki kultury, ale nie brakuje też miejsc nietypowych. Znudzone maluchy można podrzucić do kościoła (na półkolonie w oratorium przy parafii św. Teresy i św. Jana Bosko ), do Experymentarium , by zgłębiły wiedzę o kosmosie albo do jednej z bibliotek miejskich, gdzie przez całe wakacje organizowane są warsztaty edukacyjne.

Ceny półkolonii są bardzo zróżnicowane. Dość drogie, choć atrakcyjne są półkolonie w Aquaparku Fala (490 zł za tydzień), za to harcerzom z hufca Łódź-Widzew wystarczy zapłacić 9 zł za dzień. W Widzewskich Domach Kultury za półkolonie nie zapłacimy nic, ale dzieci mają tam opiekę tylko przez pięć godzin dziennie i bez wyżywienia.

Część półkolonii dofinansowywana jest przez miasto, a pełną listę otrzymać można w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, albo na stronie www.uml.lodz.pl.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3