Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku po raz pierwszy akcja Żonkile odbędzie się także w Łodzi. Pamięć powstania w getcie warszawskim

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Kacper Rokicki/muzeum polin
W tym roku akcja Żonkile upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim odbędzie się także w Łodzi. Do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zgłosiło się 51 wolontariuszy. Większość z nich to osoby uczące się w szkołach podstawowych i średnich – w sumie 33 osoby, a najstarszy łódzki wolontariusz ma 63 lata.

- Żonkile w Łodzi będą rozdawać co najmniej dwie grupy wolontariuszy, na pewno będziemy na ul. Piotrkowskiej. Szczegóły akcji w łodzi będą ustalane na początku marca – mówi Maria Bliźniak z Muzeum Polin, organizatora akcji.

Akcja ma charakter społeczno-edukacyjny. Odbywa się od 11 lat co roku w dniu 19 kwietnia, kiedy to przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję Żonkile, która polega na wręczaniu przechodniom w stolicy papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

6 miast

Dotychczas akcja rozdawania żonkili dotyczyła jedynie Warszawy. Jednak w tym roku, w 80-tą rocznicę powstania odbędzie się również w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie, które są miastami, w których przed wybuchem II wojny światowej była liczna społeczność żydowska, a która została wymordowana przez Niemców podczas wojny.

„W roku 2023 chcielibyśmy rozdać 450 tysięcy kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie największego przeludnienia getta – wiosną 1941 roku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą historie cywilów podczas powstania.” – głosi komunikat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wolontariusze i wolontariuszki będą 19 kwietnia 2023 (środa) informować przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczać papierowe żonkile. W ramach przygotowań do wolontariatu będą przeprowadzone warsztaty komunikacyjne, specjalne wykłady i spotkania online, a także spacery miejskie oraz zwiedzanie wystawy Muzeum POLIN. Wolontariuszami mogły zostać osoby mające co najmniej 14 lat.
Akcję poza Warszawą wspierają instytucje partnerskie:

  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,
  • Jewish Community Center w Krakowie,
  • Fundacji Urban Memory we Wrocławiu,
  • Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku,
  • Ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN" w Lublinie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki