Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim pracy formalnie nie ma 53,9 tys. mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosi 5,4 proc. Co czeka rynek pracy w 2023 roku?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Gdzie jest najwyższe bezrobocie w województwie łódzkim?
Gdzie jest najwyższe bezrobocie w województwie łódzkim? Grzegorz Gałasiński
W powiatowych urzędach pracy w Łodzi i województwie łódzkim widnieją dane niemal 54 tys. mieszkańców województwa łódzkiego. Tylu ma status osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi formalnie 5,4 proc. Jest to jeden z najniższych wyników od lat, ale niebawem może się to zmienić. Sytuacja na rynku pracy staje się trudna.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego o stopie bezrobocia rejestrowanego pod koniec listopada (dane za grudzień będą dostępne pod koniec stycznia) wynika, że w Polsce ten wskaźnik wyniósł 5,1 proc., natomiast w województwie łódzkim 5,4 proc. W samej Łodzi było to 4,5 proc., tak jak w Skierniewicach, natomiast w Piotrkowie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 5,1 proc. W porównaniu do listopada 2021 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Łodzi spadła o 1,4 p.p., w Piotrkowie o 0,4 p.p., natomiast w Skierniewicach o 0,8 p.p.

Gdzie w województwie jest najniższe a gdzie najwyższe bezrobocie?

Najlepsza sytuacja jest w powiecie rawskim, gdzie ten wskaźnik osiągnął poziom 3,1 proc. (spadek o 0,1 p.p.), natomiast najgorzej wypadły powiaty brzeziński i pajęczański. W powiecie brzezińskim stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 8 proc. i jest aż o 1,6 p.p. wyższa niż pod koniec listopada 2021. W powiecie pajęczańskim wskaźnik wynosi 8,5 proc. i jest to wzrost o 1,5 p.p. W ciągu roku nie zmieniła się za to stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie kutnowskim, gdzie wynosi 7,6 proc. i jest jedną z najwyższych w regionie.

Co czeka rynek pracy w województwie łódzkim w 2023 roku?

Tymczasem - jak wynika z 46 edycji badania Plany Pracodawców, które prowadzi Instytut Badawczy Randstad wraz z firmą GfK w pierwszej połowie przyszłego roku 73 proc. firm w województwie łódzkim zamierza zostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, natomiast 18 proc. stworzy nowe miejsca pracy. Kilka procent firm planuje natomiast zwolnienia, choć zdaniem ekspertów rynku pracy dla wielu jest to ostateczność.

- Pracodawcy, jeśli tylko mogą, powstrzymują się od zwolnień – mówi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. - Wielu z nich w ostatnich latach zmagało się z problemem pozyskania pracowników. Przekonali się, jak kosztowne jest nieobsadzanie wakatów i ile może trwać zrekrutowanie kompetentnych ludzi.

Czy będą podwyżki pensji?

Większość pracowników z naszego województwa nie ma co liczyć na podwyżki pensji. W regionie 53 proc. firm nie planuje zmiany wysokości pensji, a chce je podnieść 44 proc. Nie będą to jednak okazały podwyżki. Pracodawcy najczęściej zamierzają podnieść wynagrodzenie o 4-7 proc. oraz 7-10 proc. Do rzadkości należą wzrosty, które pozwalają dogonić inflację. Podwyżki o 16-20 proc. planuje 2 proc. firm.

Zobacz ZDJĘCIA - KLIKNIJ NA KOLEJNE SLAJDY

Sylwester 2022 w Łodzi. ZDJĘCIA. W Łodzi dyskoteka pod gołym...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki