Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim skracają się kolejki pacjentów czekających na usunięcie zaćmy

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Przedstawiciele łódzkiego NFZ i Szpitala Zakonu Bonifratrów poinformowali o zmniejszeniu kolejek pacjentów czekających na usunięcie zaćmy.
Przedstawiciele łódzkiego NFZ i Szpitala Zakonu Bonifratrów poinformowali o zmniejszeniu kolejek pacjentów czekających na usunięcie zaćmy. Marcin Bereszczyński
Od kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje operacji usunięcia zaćmy. Płaci za każdy zabieg. Dlatego skrócił się czas oczekiwania pacjentów na operację. Dzięki zmianie organizacji pracy w szpitalach pacjenci z zaćmą są wypisywani z placówek medycznych w dniu zabiegu, a nie po kilku dniach. To też skraca kolejki pacjentów.

- Do placówek wykonujących operację zaćmy trafi w tym roku o 10 mln zł więcej niż dotychczas. To rozwiązanie pozwoli skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do tych procedur i poprawić kondycję finansową placówek medycznych - powiedział Robert Wilanowski, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ. - W ubiegłym roku na operacje planowe trzeba było czekać nawet trzy lata. Obecnie średni czas oczekiwania to od 8 miesięcy do roku. W przypadkach pilnych na operację czeka się około miesiąca, a wcześniej trwało to kilka miesięcy.

Przykładowo, w czerwcu ubiegłego roku pacjent w stanie stabilny czekał 35 miesięcy na zabieg usunięcia zaćmy w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego. Obecnie, kto się tam zapisze, to będzie czekał 8 miesięcy. W placówce Jasne Błonia w Łodzi czas oczekiwania skrócił się w ciągu roku z 33 do 16 miesięcy, natomiast w Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi z 21 do 2 miesięcy. W szpitalu bonifratrów od stycznia do końca kwietnia wykonano o 72 proc. więcej operacji zaćmy niż w tym samym okresie 2018 r.

Na skrócenie kolejek wpływ ma zmiana organizacji pracy w szpitalach. Na początku roku 37 proc. pacjentów operowanych na zaćmę wychodziło do domu po zabiegu. Pozostali leżeli w szpitalu 2-3 dni. W maju już 82 proc. pacjentów było wypisywanych po operacji. W trybie jednodniowym niemal wszyscy pacjenci opuszczali oddziały okulistyczne szpitali MSWiA, szpitala im. Kopernika, Salve, Jasnych Błoni i Contact Med w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki