Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zabytkowej willi Hasenklevera przy Pabianickiej powstanie hotel [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Do zabytkowej rezydencji Hasenklevera przy ulicy Pabianickiej dobudowane zostaną dwa skrzydła. Otoczony zielenią obiekt zostanie przekształcony w kompleks hotelowy z salą konferencyjną.

Zabytkowa willa Petera Hasenklevera u zbiegu ulic Pabianickiej i Starorudzkiej, po sprzedaży na licytacji komorniczej, została zabezpieczona i czeka na renowację. Ta wkrótce nastąpi, bowiem na biurko wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiła koncepcja remontu i zagospodarowania nieruchmości, która została pozytywnie oceniona. To oznacza, że jest zielone światło dla prac projektowych. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to roboty ruszą jeszcze w tym roku.

- Plan jest taki, że ta stylowa willa zostanie odnowiona razem ze sztukateriami i cennymi polichromiami, które niedawno odsłonięto. Po bokach zostaną dobudowane dwa skrzydła, które będą nawiązywać do architektury ogrodowej XIX wieku. W jednym skrzydle będzie hotel na 80 miejsc, a w drugim sala konferencyjna. W samej willi znajdą się recepcja i restauracja. Całość będzie otoczona zielenią - wyjaśnia Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Oryginalna weranda

To znakomita wiadomość dla miłośników dawnej Rudy Pabianickiej, bo willa Hasenklevera to jedna z jej wizytówek. Przez wiele lat stała pusta i niszczała. Wykorzystywali to okoliczni wandale i złomiarze, którzy okradali i dewastowali rezydencję. Już kilka lat temu wydawało się, że po przejęciu willi przez znaną firmę budowlaną Remo Bud obiekt odzyska dawny blask.

Niestety, tak się nie stało. Firma wpadła w kłopoty finansowe a willa trafiła na licytację komorniczą. Prywatny inwestor, który ją kupił, dąży do tego, aby wreszcie odnowić obiekt.

Rezydencja została zbudowana w latach 90. XIX wieku w stylu szwajcarskim jako willa podmiejska. Były to czasy, gdy Ruda Pabianicka nie nie należała do Łodzi. Willa zachowała się w niezłym stanie a największą jej wartością jest unikatowa w skali Łodzi drewniana weranda z bogatą snycerką. Co znajduje się w środku?

- Zachowała się sufitowa sztukateria przedstawiająca rozety i fasety o motywach roślinnych - opisuje Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi - a także: balustrada tralkowa ze schodami, stolarka okienna i drzwiowa, resztki parkietów oraz ciekawa polichromia kasetonowa z motywami roślinnymi, o której na razie niewiele można powiedzieć, bowiem najpewniej w czasach PRL została zamalowana i teraz widać jedynie jej fragment. Warto zwrócić uwagę na drewniane drzwi wejściowe z bogatą dekoracją snycerską.

Historia tego obiektu zaczęła się gdy, Peter Hasenklever, który w 1893 roku przy ówczesnej „szosie pabianickiej” - tak wtedy nazywano dzisiejszą ulicę Pabianicką, której patronem przed II wojną światową był Stanisław Staszic - uruchomił fabryczkę zatrudniającą 10 robotników i produkującą farby do barwienia bawełny i jedwabiu.

Rezydencja z ogrodem

To właśnie on wybudował dla siebie stylowy, eklektyczny dom, natomiast z firmą angielską Read Holiday and Sons, głównym producentem farb anilinowych, założył spółkę Rosyjska Fabryka Anilany.

Po pewnym czasie Hasenklever zlikwidował fabrykę, sprzedał większość działki, a sobie zostawił jedynie willę z otoczeniem. Nabywcą okazał się Rudolf Keller, który do tego czasu był znany jako właściciel pałacyku z narożną wieżyczką u zbiegu ulic Gdańskiej i Zielonej (dziś należy on do angielskiego aktora Maksa Ryana).

Keller rozbudował dawną fabrykę Hasenklevera i obok w latach 1912-13 postawił neobarokową rezydencję z kolumnami i wysokim dachem mansardowym. Jej luksusowe wnętrza zostały wyposażone wyrobami ściągniętymi z Berlina. Przy rezydencji utworzono wspaniały ogród. Całość wkrótce nabył Adolf Horak, najważniejszy fabrykant w Rudzie Pabianickiej.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki