Ze statystyk rezerwacyjnych wynika, że w tym roku mieszkańcy naszego regionu na wakacje wybierają się głównie do Grecji. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym kierunkiem był Egipt, ale przez zamieszki jego popularność drastycznie spadła.

- Z łódzkiego lotniska uruchomiliśmy nowy grecki kierunek, czyli Zakynthos. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem - mówi Ewa Bieńkowska, rzeczniczka łódzkiego lotniska.

Potwierdza to Radomir Świderski z biura podróży Rainbow Tours.

- Zakynthos to numer jeden wśród turystów - mówi Świderski. - Popularna z Łodzi jest także Kreta i Rodos. Wyspy greckie są bezpieczne i turyści nie boją się tam latać.

CZYTAJ TEŻ: Wakacje nad polskim morzem droższe niż w Egipcie

Za 8 dni (all inclusive) na Zakynthos w hotelu trzygwiazdkowym zapłacimy w Rainbow Tours od 2 tys. zł. za osobę.

Grecja jest numerem jeden też w biurze podróży Neckermann.

- Grecja notuje najwyższe wzrosty sprzedaży w porównaniu do roku ubiegłego. Zaraz po niej jest Hiszpania, Bułgaria, Turcja i Egipt - mówi Magda Plutecka-Dydoń z Neckermanna. - Wycieczki do Egiptu odbywają się zgodnie z planem. W kurortach jest bezpiecznie. Sytuację na bieżąco monitorujemy. Bezpieczeństwo klientów jest zawsze priorytetem. Jedyne modyfikacje dotyczą wycieczek fakultatywnych. Do 29 lipca odwołaliśmy wycieczki do większych miast, takich jak np. Kair i Luksor.

W Neckermannie tygodniowe wakacje z all inclusive w czterogwiazdkowym hotelu w Egipcie kosztują od 1 tys. 900 zł za osobę.

Z raportu przygotowanego przez specjalistów Wakacje.pl i EasyGo wynika, że na urlop najczęściej wybieramy się samolotem. Ten wariant w przypadku Łodzi wybrało 78,4 proc. turystów. Łodzianie głównie lecą na wakacje we dwoje - tak odpoczywa 60 proc. wczasowiczów. Średnia wartość wakacji rezerwowanych od początku czerwca z wylotem z Łodzi to 2398 zł od osoby. Na Egipt wydamy średnio 2 tys. 382 zł za osobę, na Grecję - 2 tys. 707 zł, na Turcję - 2 tys. 786 zł, na Hiszpanię - 2 tys. 474 zł, a na Bułgarię - 1 tys. 612 zł.

Z raportu wynika, że najchętniej spędzamy urlop w czterogwiazdkowym hotelu i w wariancie all inclusive.

- Najwięcej osób przeznacza na wakacyjny urlop około tygodnia, dlatego tak ważna stała się jakość wypoczynku, na który czekamy często cały rok. Za tę jakość jesteśmy też gotowi zapłacić więcej niż rok temu - komentuje Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl.

Według danych internetowego biura podróży Tripsta.pl turyści w tym roku chętnie wybierają również kierunki, które do niedawna zarezerwowane były tylko dla najbogatszych. To Hiszpania, Włochy, Portugalia oraz południowa Francja.

- Sytuacji sprzyja regularnie pojawiające się promocje i obniżki cen, które sprawiają, że przy odrobinie szczęścia podróż samolotem w dwie strony może nawet nie przekroczyć 500 - 600 zł - mówi Aleksandra Jakiel z Tripsta.pl.