Wakacje 2013. Tylko połowa dzieci może wyjechać

  Wakacje 2013. Tylko połowa dzieci może wyjechać

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wakacje 2013. Tylko połowa dzieci może wyjechać

  ©Karol Misztal

  W województwie łódzkim wyhamował wzrost liczby uczniów, wyjeżdżających na wakacje. Takie dane przynosi najnowszy raport serwisu Mojapolis.pl, opracowany na podstawie danych, zbieranych przez MEN.
  Wakacje 2013. Tylko połowa dzieci może wyjechać

  ©Karol Misztal

  Serwis zebrał dane, poczynając od wakacji w 2006 roku. Wtedy z lata poza miejscem zamieszkania cieszyło się 43 proc. gimnazjalistów z naszego regionu. Do 2010 roku wskaźnik ten urósł do 48 proc. i tak samo było w poprzednie wakacje.

  Podobne wyhamowanie dotyczy uczniów podstawówek. Siedem lat temu w Łódzkiem wyjechało z domu 47 proc. podopiecznych tego typu szkół, w 2010 roku już 56 proc., ale przed rokiem - 55 proc.


  Jak będzie w tym roku? Trudno być optymistą, zwłaszcza gdy zajrzy się w statystyki ze stolicy województwa. Przez ostatnie dwa lata nie zmienił się odsetek wyjeżdżających gimnazjalistów (58 proc.), ale w kategorii podstawówek spadł on z 73 proc. w 2010 roku do 67 w ostatnie wakacje.

  - Powodem jest ubożenie łódzkich rodzin i postępujące rozwarstwienie społeczne - mówi Piotr Adamczyk, przewodniczący klubu PiS w łódzkiej Radzie Miejskiej, zasiadający m.in. w komisji ochrony zdrowia i opieki społecznej. - Są rodziny, które wylatują razem na Majorkę, ale coraz więcej takich, których nie stać na posłanie dziecka gdziekolwiek.

  Zdaniem Adamczyka, dane mówiące o tym, że większość uczniów z Łodzi jednak gdziekolwiek wyjeżdża, mogą wynikać z metodologii badań. - Zakładam, że są uwzględniane także krótkie wyjazdy, np. do dziadka pod Zgierz - mówi Adamczyk.

  Agnieszka Błażejczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 na Widzewie Wschodzie w Łodzi, zauważyła, że mniej dzieci mogło pochwalić się wyjazdami. - Ale jest też ciekawa tendencja, wynikająca z emigracji. Uczniowie zaczęli opowiadać o zaplanowanych wyjazdach do krewnych, którzy w ostatnich latach zamieszkali za granicą, np. do wujka w Anglii - opowiada dyrektor Błażejczyk.

  Jednak ogółem przez spadek liczby wyjazdów uczniów łódzkich podstawówek stolica regionu przedostała być latem najbardziej "odjechanym" powiatem województwa - i minimalnie ustąpiła Pabianicom, chociaż tam również odsetek wyjazdów najmłodszych spadł do 67 proc. Na trzecie miejsce awansowały Skierniewice (wzrost z 64 proc. do 66 proc.)

  Z dużych miast regionu znacznie polepszyła się sytuacja dzieci z Piotrkowa. W 2010 roku ten powiat miejski był w klasyfikacji czwarty od końca, teraz dogania czołówkę (skok liczby wyjeżdżających dzieci z podstawówek z 41 proc. do 57 proc.) Latem najczęściej na "swoich śmieciach" siedzą najmłodsi uczniowie z powiatów: poddębickiego, opoczyńskiego oraz brzezińskiego, gdzie wyjeżdża tylko jedna trzecia dzieci w wieku od 7 do 13 lat.

  Najwięcej gimnazjalistów w czasie poprzednich wakacji spędzało część lata poza domem w powiecie łaskim - aż 70 proc. Za Łodzią (58 proc.) jest Piotrków i powiat tomaszowski (po 54 proc. wyjeżdżających). Ostatnia trójka wygląda podobnie jak w przypadku badania wakacji uczniów podstawówek, z jedną różnicą: powiat brzeziński w ogonie zestawienia zastępuje wieruszowski. Z tych terenów dwie trzecie gimnazjalistów o wakacjach może tylko pomarzyć.

  Według serwisu Mojapolis.pl, największy odsetek uczniów wyjeżdża z obszarów Polski południowo-zachodniej i zachodniej. Dobrze mieszkać w Koszalinie (wyjeżdża 84 proc. uczniów podstawówek), w Katowicach i Krakowie (79 proc.) oraz w Warszawie (75 proc.). Najmniej uczniów, odpoczywających poza domem, mieszka we wschodniej Polsce. Np. w powiecie parczewskim tylko jeden na pięciu uczniów podstawówki wyrusza odkrywać nowe miejsca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A o cenach kolonii nic nie mówimy?

  WM49 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  Ceny wyjazdu na kolonie właśnie w SP34 to 1600 +kieszonkowe około 200 +przygotowanie około 200 zł to cena średnio 2000zł na jedno dziecko na czas pobytu 11dni,tak ,tak to pytam skąd te ceny?i to...rozwiń całość

  Ceny wyjazdu na kolonie właśnie w SP34 to 1600 +kieszonkowe około 200 +przygotowanie około 200 zł to cena średnio 2000zł na jedno dziecko na czas pobytu 11dni,tak ,tak to pytam skąd te ceny?i to jest główny powód spadku wyjazdów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo