Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WAKACJE 2016 w Łodzi. Muzea, Teatr powszechny i Centrum Dialogu zapraszają też w wakacje

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Swoje plany, dotyczące wydarzeń przygotowanych z myślą o rozpoczynających się wakacjach, przedstawiły miejskie instytucje kultury w Łodzi.

Spacer szlakiem łodzi żydowskiej, „Gwiazdozbiór” pokazujący inną twarz 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, inkluzywny Klub Wielkich Łodzian, a także ponadnormowe przedstawienia Teatru Powszechnego w Łodzi - to tylko część propozycji, które miejskie instytucje kultury przygotowały na lato z myślą o młodych i starszych mieszkańcach.

Pierwsze z wakacyjnych warsztatów już się odbywają, na przykład w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1). Dwa razy w tygodniu - w środy i w niedziele - obchodząca 30-lecie powstania instytucja zaprasza na letnią odsłonę zajęć z cyklu „Mały Kinematograf”, docenionego (i dotowanego) przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Program organizowanych od kilku lat zajęć obejmuje m.in. warsztaty z animacji, czytanki przed ekranem oraz tematyczne pokazy filmów. Zajęcia skierowane są do dzieci od trzeciego roku życia.

Około 2,5 tysiąca osób będzie mogło skorzystać z programu przygotowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Dla dzieci i młodzieży zaplanowane zostały różnorodne warsztaty plastyczne, muzyczne i modelarskie - zostały one pomyślane w taki sposób, by przybliżyć ważne momenty w historii Polski. Młodzież będzie mogła poznać pieśni patriotyczne, a także dowie się, jak interesujący może być zawód muzealnika.

PRZECZYTAJ TEŻ: WAKACJE 2016. W Łódzkiem rozpoczynają się letnie atrakcje

Wśród wydarzeń specjalnych zaplanowano dzień z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej oraz dzień z rycerzami - wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z tradycją rycerską, dowiedzą się także skąd tak naprawdę wzięli się rycerze w Polsce i co to jest kodeks rycerski. Wydarzenia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbywać się będą od poniedziałku do czwartku.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaś zaprasza na warsztaty w każdy wakacyjny wtorek od godz. 12 (pierwsze już 28 czerwca. W tym roku zajęcia odbywają się pod hasłem „Gwiazdozbiór Triennale” i tematyką nawiązywać będą do trwającej 15. edycji prestiżowego Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Uczestnicy zajęć przygotują płaskie i przestrzenne kompozycje, wykorzystując tkaniny, papier, włóczki, przędze, a także pasmanterię i farby do tkanin. Poznają również główne wystawy składające się na 15. MTT oraz techniki tworzenia tkaniny artystycznej i sposoby poszukiwania inspiracji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polówka i Letni Kinematograf Rozrywkowy. Sto projekcji kina letniego w Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza w wakacyjne czwartki lipca i sierpnia na zajęcia zatytułowane „Klub Wielkich Łodzian”. Przyświecająca mu idea zakłada poznawanie sylwetek ważnych, choć nie zawsze bardzo popularnych łodzian (m.in. architekta Henryka Hirszenberga, poety i dramaturga Jicchoka Kacenelsona, tłumaczki m.in. literatury dziecięcej Ireny Tuwim).

Teatr Powszechny, jak w latach ubiegłych, będzie grał także w lipcu. Bilety w ramach „Lata w mieście” można kupować w kasie i online w cenie 20 zł. Obejrzeć będzie można komedie i farse: „Brancz”, „Szalone nożyczki” oraz „Pomoc domową”.

Tradycją są już lipcowe spacery „Chodź do parku, jest wtorek” organizowane przez Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Teraz odbędą się pod hasłem „Lomir szpacirn” (z języka jidysz - pospacerujmy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki