Wakacje się skończyły. Pracownicy tylko co dziesiątej firmy zostaną w domu

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
Eksperci wskazują, że praca zdalna, choć się spopularyzowała, ma swoje minusy. Dlatego często pracownicy bez większego problemu godzą się na powrót do normalnego trybu
Eksperci wskazują, że praca zdalna, choć się spopularyzowała, ma swoje minusy. Dlatego często pracownicy bez większego problemu godzą się na powrót do normalnego trybu unsplash
Udostępnij:
Tak jak od września uczniowie wrócą do szkoły, tak większość pracowników wróci niebawem do biur, jednak praca będzie wyglądać inaczej niż przed pandemią. Choć praca zdalna spopularyzowała się w ostatnich miesiącach, ma swoje minusy. Dlatego pracownicy bez większego problemu godzą się na powrót do normalnego trybu pracy.

Jak wynika z badania firmy Grafton Recruitment, 26% firm wróciło już w pełni do pracy w trybie stacjonarnym. Jednak zdecydowana większość przedsiębiorstw (64%) zdecydowała się na tryb mieszany, łączycy pracę zdalną z tą wykonywaną w biurze. Taka forma najczęściej oznacza, że połowa kadry przychodzi jednego tygodnia do biura, a reszta pracuje zdalnie. Po tygodniu następuje zmiana.

Warto przeczytać:

Na stałe pracę zdalną wprowadziło tylko 10% firm i to głównie z sektora IT.

- Na stały home office najczęściej decydowały się firmy z sektora IT, ale też m.in. reklamy, marketingu i komunikacji. Są to zatem branże, w których jest duża łatwość w przeniesieniu całości działań na zdalne kanały i tę formę pracy praktykowano częściowo nawet przed pojawieniem się epidemii koronawirusa. Dzisiaj po zakończeniu okresu miesiąca miodowego związanego ze stałą pracą z domu widać dużą chęć oraz potrzebę wśród firm i pracowników żeby powrócić do realiów sprzed epidemii. Brakuje nam przestrzeni biurowej, codziennej relacji z innymi i możliwości spotkania – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Rekrutacje, zamiast zwolnień

Powrót do biur wiąże się z powrotem do prowadzenia procesów rekrutacji. Już 6 na 10 firm deklaruje, że zamierza zatrudniać nowych pracowników. Na dalsze zamrożenie nowych zatrudnień decyduje się nadal co czwarta firma.

Część pensji zamiast całej. Konieczność odrabiania godzin czy propozycja nie odrzucenia? To tylko niektóre problemy z jakimi zmagają się pracownicy z przełożonymi w czasie epidemii. Niekiedy koronawirus jest tylko pretekstem dla pracodawców, by mogli bezterminowo wprowadzić niekorzystne warunki pracy. Przedstawimy listę najczęstszych przewinień do jakich dochodzi ze strony pracodawcy w czasie koronawirusa.Zobacz kolejne przypadki wzięte z życia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

10 największych grzechów pracodawców w czasie koronawirusa. ...

Co ważne, zwolnienia planuje tylko 3% firm. Jak wskazują eksperci, tak małe plany zwolnień są pochodną m.in. zapisów tarczy antykryzysowej, której jednym z priorytetów jest ochrona miejsc pracy.

Najsilniej rekrutacje wstrzymują firmy z branży produkcyjnej – aż 30% przedsiębiorstw nie chce zatrudniać nowych pracowników. W IT tylko 17% firm nie zatrudnia nowych pracowników.

- Pojawienie się pracowników w biurach oraz prowadzenie nowych procesów rekrutacyjnych to dwa zjawiska w covidowej rzeczywistości, które zwiastują powracającą normalność na rynku pracy. Oczywiście jest to proces złożony i długofalowy. Dodatkowo, nadal nie wiemy jaka będzie skala zachorowań w kolejnych miesiącach. Natomiast zdecydowana większość pracowników nie doświadczy rewolucji związanej z pracą zdalną. W takich sektorach jak budowlany, logistyka, produkcja czy handel, gdzie pracuje mnóstwo osób, nie można wykonywać obowiązków zdalnie – podsumowuje Joanna Wanatowicz, Business Director Grafton Recruitment.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje się skończyły. Pracownicy tylko co dziesiątej firmy zostaną w domu - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie