MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Turcji, o jakich ci się nie śniło. Czym jest Błękitny Rejs? Jak przebiega trasa? Ile kosztuje taka przygoda?

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
A może by tak zaplanować w tym roku coś innego niż zwykłe wakacje all inclusive w Turcji? Ten kraj można zwiedzać na wiele sposobów, a jednym z najbardziej niesamowitych i romantycznych jest Błękitny Rejs. Na czym polega taka przygoda, jak przebiega trasa? No i najważniejsze – ile to kosztuje? Cena pozytywnie zaskakuje, a atrakcje po drodze zapierają dech w piersi! Przekonaj się, dlaczego warto wybrać się na Błękitny Rejs i spędzić wakacje w Turcji na pokładzie tradycyjnej drewnianej łodzi gulet.

Spis treści

Najpierw zesłańcy, dziś miłośnicy przyrody, historii i przygód. Błękitny Rejs cię zachwyci!

Błękitny Rejs (ang. Blue Cruise) to określenie żeglugi wzdłuż najpiękniejszego odcinka tureckiego wybrzeża, tradycyjnie od Bodrum do Antalya. Trasa obejmuje wyjątkowo malownicze, pełne starożytnych zabytków i zacisznych wiosek brzegi południowo-zachodniej Turcji i dwie riwiery: śródziemnomorską i egejską.

Statek wycieczkowy w Bodrum
Masz ochotę na wakacje w Turcji, ale nudzi cię zwykłe all inclusive w kurorcie? Wybierz się na Błękitny Rejs! To wspaniała przygoda, która pozwala poznać tureckie wybrzeże z nieznanej strony, w dodatku jest przystępna cenowo. Sprawdź, czym jest, jak przebiega i ile kosztuje Błękitny Rejs w Turcji. TGA, materiały prasowe

Jako pierwszy rejsy tą trasą spopularyzował turecki pisarz Cevat Şakır Kabaağaçlı jeszcze w 1920 r., gdy wypadł z łask sułtana i został zesłany do Bodrum. Dziś Bodrum to jeden z najlepszych tureckich kurortów, ale w latach 20. XX w. był to koniec świata i zupełna głusza, zamieszkana tylko przez prostych rybaków.

Şakır zaprzyjaźnił się z rybakami, nauczył ich zawodu i odkrywał tutejsze śliczne wybrzeże na pokładzie tradycyjnej drewnianej łodzi, zwanej gulet. Z czasem dołączyli do niego inni pisarza. Jego wierna towarzyszka, Azra Erhat, wydała w 1962 r. książkę „Błękitny Rejs”, w której opisała zalety tureckiego wybrzeża, bogatego w zabytki (sama Erhat fascynowała się starożytną Grecją i przekładała na turecki poematy Homera).

Czemu warto wybrać się na Błękitny Rejs wzdłuż tureckiego wybrzeża?

Błękitny Rejs pozostaje atrakcją turystyczną do dziś. Stanowi przygodę i pomysł na wypoczynek inny niż zwykłe all inclusive.

Żeglowanie wzdłuż tureckich riwier daje mnóstwo frajdy i poczucie wolności, pozwala łączyć zabawy takie jak nurkowanie ze zwiedzaniem wspaniałych ruin (codziennie innych!), z odwiedzinami w tradycyjnych wioskach i miasteczkach rybackich, z delektowaniem się smakami tradycyjnej, autentycznej kuchni tureckiej i egejskiej. Czekają na ciebie noce pod gwiazdami, pływanie z delfinami, podglądanie ptactwa wodnego.

Kto wybierze się na Błękitny Rejs, może poznać Turcję od innej, nieoczywistej i może nieoczekiwanej strony, i naprawdę zrozumieć, dlaczego tureckie wybrzeże przyciągało podróżników i turystów na długo przed postawieniem pierwszych 5-gwiazdkowych hoteli w Alanya czy Antalya.

Ile kosztuje Błękitny Rejs? Cena może pozytywnie zaskoczyć!

Ceny wycieczek szlakiem Błękitnego Rejsu mogą być zaskakująco przystępne, niewiele odbiegające od kosztów all inclusive w jednym z tureckich kurortów. Wszystko zależy oczywiście od konkretnej oferty, standardu łodzi, długości trwania rejsu.

Wśród operatorów specjalizujących się w tego rodzaju wycieczkach (linki znajdziesz na dole w sekcji „Źródła”) można znaleźć zarówno luksusowe wycieczki w cenie od 1000 euro za dzień od osoby, ale też propozycje niemal na każdą kieszeń, np. 532 euro za osobę za 4 dni i 3 noce na pokładzie guletu płynącego z Olympos do Fethiye, z wliczonymi posiłkami. To raptem 2263 zł od osoby za przygodę, której nie zapomnisz do końca życia!

Trasa Błękitnego Rejsu. To najpiękniejsze zakątki tureckiego wybrzeża, które trzeba zobaczyć!

Błękitny Rejs można zacząć z dowolnego punktu na tradycyjnej trasie. Wyprawa może zająć ci cały urlop lub też być tylko wycieczką fakultatywną z kurortu, w zależności od tego, czy chcesz przebyć cały szlak, czy tylko odcinek lub zrobić pętlę.

Dziś trasy Błękitnych Rejsów obejmują cały odcinek między Çeşme pod Izmirem a kurortem Antalya. To ok. 900 km wybrzeża. Po drodze czeka wiele atrakcji, a wśród nich najpiękniejsze zakątku na całym wybrzeżu Turcji.

Trasa Błękitnego Rejsu wzdłuż brzegów Turcji:

  • Çeşme: słynie z pysznej kuchni w stylu greckim, a wiele tutejszych restauracji zostało wyróżnionych gwiazdkami Michelin. W regionie czekają też na ciebie piękne zatoki z falami w sam raz na surfing, malownicze miasteczko Alaçatı o tradycyjnej architekturze, a także rozległe winnice Urli.
Port w Cesme
Trasa Błękitnego Rejsu sięga współcześnie aż do Çeşme i liczy ok. 900 km. TGA, materiały prasowe
  • Bodrum: to tradycyjny punkt startowy Błękitnego Rejsu. Właśnie tu wytwarza się drewniane łodzie gulet. W samym kurorcie warto zwiedzić zamek mieszczący Muzeum Archeologii Podwodnej, podjeść w restauracjach wyróżnionych w przewodniku Michelin i pooglądać luksusowe jachty, zacumowane w tutejszych marinach.
Gulet zacumowany w Bodrum
W Bodrum według tradycji zaczyna się dawna trasa Błękitnego Rejsu. Tu też wytwarzane są tradycyjne łodzie - gulety. TGA, materiały prasowe
  • Półwysep Datça: to punkt styku Morza Egejskiego ze Śródziemnym. Słynie z pięknych zatok, gajów oliwkowych i migdałowych, a także starożytnych zabytków, jak ruiny miasta Knidos.
Plaża i molo w Datca
Półwysep Datça wyznacza granicę między Morzem Egejskim a Śródziemnym. TGA, materiały prasowe
  • Marmaris: to kolejny kurort na trasie Błękitnego Rejsu i kolejne zagłębie starożytności. Można tu zwiedzać ruiny aż czterech grecko-rzymskich miast: Physkos, Bybassos, Amos i Kastabos, a ponadto wyjątkowo malowniczą zatokę Bozukkale i wyspę Sedir.
  • Między Göcek a Fethiye: ciągnie się tu pasmo zatok i zatoczek, których brzegi porastają szmaragdowe lasy. W regionie szczególnie warto odwiedzić trzy miejsca: skalne grobowce Kaunos, plażę Iztuzu, na której lęgną się żółwie morskie caretta caretta, a także Dolinę Motyli z plażą, po której fruwają przedstawiciele aż ok. 80 różnych gatunków tych owadów.
Wysepki w zatoce Gocek z lotu ptaka
Okolice Göcek to jeden z najpiękniejszych rejonów tureckiego wybrzeża. TGA, materiały prasowe
Widok z lotu ptaka na plaże i zatoki Fethiye
Fethiye słynie z cudów przyrody - można tu oglądać np. żółwie morskie i różne gatunki motyli. TGA, materiały prasowe
  • Między Kaş i Kekova: Tutaj zaczyna się południowa riwiera turecka. Warto podpłynąć na plażę Kaputaş, uchodzącą za jedną z najpiękniejszych na całym świecie, a także pozostałości miasta Simena koło Kekovy, które zapadło się pod wodę w wyniku trzęsień ziemi.
  • Antalya: to być może najbardziej znany turecki kurort. Zabytkowe stare miasto cieszy oczy, ale główną atrakcją jest tu rozbudowana baza turystyczna – od hoteli po restauracje i aquaparki – wśród której znajdą się opcje praktycznie na każdą kieszeń. Antalya może być punktem startowym lub końcowym twojego Błękitnego Rejsu, albo bazą wypadową do rekreacyjnej żeglugi po okolicy.
Łódź płynąca wzdłuż brzegów Antalya
Kurort Antalya może być znakomitą bazą wypadową do żeglugi szlakiem Błękitnego Rejsu. TGA, materiały prasowe

Mapa trasy – Błękitny rejs wzdłuż wybrzeża Turcji:

Zobacz na filmie, jak mogą wyglądać wakacje w czasie Błękitnego Rejsu w Turcji:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki