Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w policji czeka na chętnych. Rekrutacja do policji w Łodzi. Jakie są zarobki w policji. Nabór do policji 18.02.2020

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Jakie są zarobki w policji? Nabór do policji.
Jakie są zarobki w policji? Nabór do policji.
Braki kadrowe nie od dziś dają się we znaki policji w Łódzkiem. Mimo ciągłych naborów na ponad 6,2 tys. policyjnych etatów jest przeszło 500 wakatów.

Policjanci z KWP w Łodzi uspokajają i zapewniają, że sytuacja może się poprawić dzięki podwyżkom w resorcie i powołaniu specjalnego zespołu dla wspierania kandydatów na stróżów prawa.

Sytuacja staje się dramatyczna i może wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa – alarmują związkowcy.

Sytuacja jest dramatyczna. Wakatów w policji przybywa z roku na roku i pod tym względem jako Łódzkie jesteśmy w krajowej czołówce. Niestety, ma to negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa. A to dlatego, że jeśli dwóch policjantów z powodu niedoborów kadrowych pracuje za trzech funkcjonariuszy, to w końcu musi się to przełożyć na pogorszenie stopnia bezpieczeństwa – zaznacza Krzysztof Balcer, przewodniczący NSZZ Policjantów w Łódzkiem.

I przyznaje, że właśnie w lutym wielu policjantów, z przyczyn finansowych, odchodzi na emeryturę, co oznacza kolejne uszczuplenia kadrowe. Co na to KWP w Łodzi? Czy faktycznie z powodu wakatów grozi nam pogorszenie bezpieczeństwa?

Z powodu wakatów w policji grozi nam pogorszenie bezpieczeństwa?

Adam Kolasa z zespołu prasowego KWP w Łodzi zaprzecza. I powołuje się na najnowsze dane, z których wynika, że dzieje się wprost przeciwnie, bowiem stan bezpieczeństwa w w woj. łódzkim poprawił się. Chodzi o to, że liczba przestępstw w różnych kategoriach – od zabójstw, przez rozboje do kradzieży – mniej lub bardziej spadła. Jedynym wyjątkiem są kradzieże samochodów, których liczba – w latach 2018 2019 - podskoczyła z 4591 do 4980.

Test MultiSelect - przykładowe pytania testu psychologicznego do policji

Jeśli zaś chodzi o wakaty, to w 2019 roku o pracę w lokalnej policji zabiegało 919 kandydatów, z czego przyjęto tylko 290. Dlaczego tak mało? Okazało się, że bardzo wielu niedoszłych funkcjonariuszy „poległo” na testach sprawnościowych, a także podczas rozmów z psychologiem i w trakcie badań lekarskich.

Aby poprawić sytuację niedawno powołano specjalny zespół w Wydziale Kadr i Szkolenia KWP w Łodzi, który dosłownie prowadzi „za rękę” kandydatów: od początku do końca naboru. Ważne jest to, że kandydaci – dzięki wsparciu instruktorów – zobaczywszy zadania sprawnościowe mogą przed egzaminami poprawić swoją kondycję poprzez odpowiednie ćwiczenia.

ZAROBKI W POLICJI

Do tego dochodzą lepsze warunki finansowe, bowiem policjanci wywalczyli podwyżki, co oznacza, że świeżo upieczony funkcjonariusz po kursie podstawowym będzie otrzymywał – jak zapewnia Adam Kolasa – 3,8 tys. zł na rękę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki