Walczy o rentę po mężu

  Walczy o rentę po mężu

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pani Halina z gminy Stryków od 2010 roku walczy z ZUS-em o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Ubezpieczyciel odmówił przyznania jej świadczenia, gdyż uznał, że małżonkowie nie pozostawali we wspólnocie. Mężczyzna był ciężko chory i przebywał w domu pomocy społecznej.
  Pani Halina z gminy Stryków od 2010 roku walczy z ZUS-em o rentę rodzinną po zmarłym mężu.

  Pani Halina z gminy Stryków od 2010 roku walczy z ZUS-em o rentę rodzinną po zmarłym mężu. ©Grzegorz Gałasiński

  Mąż pani Haliny przez wiele lat pracował jako górnik. Gdy w 1986 roku odchodził z pracy, zdiagnozowano u niego chorobę wibracyjną. To zawodowe schorzenie górników. Poza tym mężczyzna, jak tłumaczy pani Halina, nadużywał alkoholu.

  - Mąż zawsze dużo pił, a pogłębiło się to jeszcze, gdy przeszedł na emeryturę - mówi pani Halina. - Leczył się z alkoholizmu, na tym tle były w domu nieporozumienia. Przez jego chorobę nie mogliśmy być razem. Mąż był agresywny, dochodziło do awantur. W końcu wyprowadził się z domu, mieszkał u siostry, a następnie przeniósł się do domu pomocy społecznej. Nie byliśmy rozwiedzeni, odwiedzałam go tam z synem. 6 lipca 2010 roku mąż zmarł.


  Pani Halina wkrótce potem straciła pracę. Wystąpiła do inspektoratu ZUS w Zgierzu o przyznanie renty rodzinnej. Dostała odmowę, choć sądziła, że spełnia kryteria. W chwili śmierci męża miała bowiem skończone 50 lat, a taki jest wymóg.

  Zdaniem przedstawicieli I Oddziału ZUS w Łodzi, pod który podlega zgierski inspektorat, renta pani Halinie się nie należy, ponieważ "nie pozostawała ona do dnia śmierci męża we wspólności małżeńskiej, gdyż od kilku lat nie zamieszkiwali wspólnie i nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego".

  Kobieta argumentowała, że wspólne mieszkanie i prowadzenie gospodarstwa domowego nie było możliwe ze względu na chorobę męża.

  Racje ubezpieczyciela podzielił sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Kobieta odwołała się od niekorzystnego dla siebie wyroku, lecz apelacja została oddalona. Pani Halina odwołała się też od tego wyroku, ale z podobnym skutkiem. Zdecydowała się kolejny raz na walkę w sądzie, czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

  Paweł Olejniczek, radca prawny, który zajmuje się sprawami ZUS-u, podpowiada pani Halinie dwa rozwiązania.

  - Trudno mi konkretnie odnieść się do tej sprawy, ale gdy droga instancyjna zostanie już wyczerpana, pozostaje złożenie skargi kasacyjnej - mówi Paweł Olejniczek. - Można też wystąpić do prezesa ZUS o przyznanie renty w drodze wyjątku. Oba te wyjścia się nie wykluczają.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiec

  Zgorszona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Wlasnie nalezy sie wychodzic za alkoholika , ktory na swoja chorobe. laduje w DOS.Nastepnie po ukonczeniu 50 roku zycia nalezy sie za to sie z tym pijakiem jest po slubie renta od panstwa. Teraz...rozwiń całość

  Wlasnie nalezy sie wychodzic za alkoholika , ktory na swoja chorobe. laduje w DOS.Nastepnie po ukonczeniu 50 roku zycia nalezy sie za to sie z tym pijakiem jest po slubie renta od panstwa. Teraz juz wiem dlaczego tylu alkoholistow jest w Polsce i k a z d y znajdzie jeszcze chetna kandydatke na siebie - nic je nie powstrzymuje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xx

  Skowron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Jaka ty głupia jesteś !!! Niech baba ani grosza nie dostanie!!! Do roboty


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp:Do Skowrona

  Zgorszona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Ja wlasnie tak skomentowalam , rowniez uwazam ze tej kobiecie sie nie nalezy renta po mezu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Renta

  Elmo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  I nie powinna kobieta dostać tej renty ,takie prawo. Bo niby czemu miałaby ją dostać ? Za co? Za to ,że ileś lat żyła z alkoholikiem? A pózniej już nie? Renta się nie należy!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  absurd

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  miałam podobną sytuacje i moja mama dostaje do dzisiaj rente po meżu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo