Waldemar Krenc: Mussolini też zaczął od związków

  Waldemar Krenc: Mussolini też zaczął od związków

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej, rozmawia Marcin Darda
  Waldemar Krenc

  Waldemar Krenc ©Grzegorz Gałasiński

  Senator PO Filip Libicki pisze ustawę "antyzwiązkową", która wykluczy m.in. etaty związkowe opłacane przez pracodawcę. Idzie chyba wojna...
  Nam już wcześniej grożono palcem byśmy się "nie wychylali". Ale zacznę od tego, że każda władza totalitarna na zaczynała się od rozprawy się ze związkami zawodowymi, że przypomnę Mussoliniego, Hitlera, czy Jaruzelskiego. Czy to rozwiązało problemy? Nie. Dziś przygotowywanie takiego projektu jest małpią złośliwością, bo weźmy region łódzki, gdzie jest 400 organizacji zakładowych "Solidarności", w których jest ponad 22 tys. członków. Próbowałem policzyć ilu z tych ludzi jest na związkowych etatach opłacanych przez pracodawcę.
  Doliczyłem się 10 ludzi z "Solidarności". Ktoś sobie kupował garnitury i ubierał żonę, ktoś kupował cygara, a teraz szuka się kozła ofiarnego, którym będą związkowcy. I ma pan rację, ktoś tu wywołuje wojnę, bo z punku widzenia PR dla rządu to jest lepsze niż tłumaczenie ludziom dlaczego nie ma pracy, rośnie bezrobocie i jest dziura w budżecie. Wśród tych naszych 400 organizacji w regionie nie ma tak "wypasionych" jak KGHM.

  Ale w skali kraju te etaty idą w ciężkie miliony na pensje dla etatowych związkowców, A "Solidarność" ze składek ma 200 mln zł budżetu. I pojawia się pytanie, dlaczego to zakłady pracy mają finansować te etaty?
  Nie wiem skąd ta informacja o 200 mln zł budżetu. Ale problem leży gdzie indziej, bo tu nie chodzi o to, że ten ma "tyle", a tamten "tyle". Bo gdzie nas taka logika zaprowadzi? Może do tego, że skoro rodzice mają jeszcze pieniądze, to niech płacą za studia swoich dzieci, zamiast państwa, które finansuje studentów. W tej chwili państwo ma poważny problem, bo salonowiec Donald Tusk będzie się musiał w Europie tłumaczyć jak to jest, że od w Polsce nie prowadzi dialogu ze związkami.

  Przecież to Piotr Duda, przewodniczący "S" opuścił Komisję Trójstronną.
  Wyszedł, bo miał dosyć atrapy. My na terenie województwa też już nie prowadzimy dialogu, co mówię z szacunkiem dla osób, które w tym województwie rozmawiały z sensem. Ale nie można traktować związków szantażem, że jak nie będziemy cicho, to nas zniszczą.

  Ale kto to wszystko zaczął? "Solidarność" nie kojarzy się dziś z obroną pracowników, a z antyrządowymi i politycznymi manifestacjami. Może Libicki ze swym pomysłem wziął się z waszych zapowiedzi kolejnych manifestacji, albo strajku generalnego?
  A który protest, który organizowałem ja w imieniu regionu łódzkiego, albo Piotrek Duda w imieniu całego kraju, zrobiliśmy nie w imieniu interesów pracowniczych? Nie było takiego protestu. W przypadki regionu łódzkiego takie protesty były dwa, gdzie wyprowadziliśmy ludzi na ulice. Konstytucja nam to gwarantuje, choć wiem, że ostatnio Donald Tusk mówi, że to on broni interesów pracowników. Był protest w sprawie płacy minimalnej, wszystkie ugrupowania uznały, że "Solidarność" ma świetny pomysł, a do dziś nie ma w tej sprawie żadnego projektu ze strony tych ugrupowań. Kolejna rzecz to emerytury w wieku 67 lat, pomysł, z którego wycofali się nawet Hiszpanie. Mieliśmy siedzieć cicho? W międzyczasie Piotr Duda zaniósł do premiera Tuska projekty ustawy o agencjach pracy tymczasowej i o umowach śmieciowych. Pamiętam, jak poseł Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO, powiedział wtedy, że "lepiej rozmawiajmy". Dziennikarze mu przypomnieli, że od roku na klub PO czeka zaproszenie na spotkanie i rozmowy z "Solidarnością"! Dziennikarze musieli mu przypomnieć. Trzecia rzecz, to sprawa zmuszania pracowników do pracy wtedy, kiedy zechce pracodawca, czyli zniesienia jakiegoś cywilizowanego stosunku pracy. To są tematy, które my oprotestowujemy, a przy okazji tworzy się kolejny cel, i to nie polityczny, ale społeczny. Bo żyjemy w kraju, w którym obywatele mogą zebrać nawet kilkanaście milionów podpisów w jakimś celu, ale i tak to zostanie zlekceważone, bo zawsze najważniejszy i najmądrzejszy będzie poseł. Mieliśmy 2,5 miliona podpisów w sprawie referendum na temat wieku emerytalnego, a nas jeszcze opluto. Dziś nie trzeba nawet wojny wypowiadać, wystarczy przykręcić kurek z pieniędzmi. Jak ktoś się nie podoba, to mu zabiorą pieniądze.

  Ale co to za związki zawodowe, które weszły w politykę i angażują się tylko po stronie jednej opozycyjnej partii, czyli PiS? Może PiS was po prostu wykorzystuje?
  Z zaszufladkowania trudno się wyrwać, to fakt. Przyznam, że jako Solidarność" rzeczywiście mamy problem, ale w innych europejskich krajach związki mają alternatywę. W Polsce kiedyś ją budowaliśmy poprzez AWS, ale poprzycinaliśmy sobie palce. Dziś mamy świadomość jednej rzeczy: problemów na ulicy nie rozwiążemy, a partnerów trzeba szukać w parlamencie. Przecież zaproszenie do rozmów Piotr Duda wysłał do wszystkich klubów parlamentarnych, poza Ruchem Palikota, bo z nimi trudno byłoby nam usiąść do rozmów. A odpowiedź przyszła w ostatnim okresie tylko od PiS. I bardzo dobrze. Pamiętam, że było w PiS parę osób negatywnie nastawionych do związków zawodowych, pamiętam walki Pawła Poncyljusza ze związkami. Ale dopóki żył śp. prezydent Lech Kaczyński, profesor prawa pracy, to mieliśmy w tej osobie jedyną życzliwą instytucję dotyczącą ochrony praw pracowniczych. Dziś bardzo go brakuje. Jeśli związek zawodowy współpracuje z partią, to nie znaczy, że się do partii zapisał. Nie szufladkujcie nas.

  Rozmawiał Marcin Darda

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mussolini ?

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Jak zaczal Mussolini wiadomo. Jak skonczyl ,tez wiadomo .

  Zdjęcie autora komentarza
  wierzę w naszego Tuska, przez Putina i Merkel uwielbianego. Stworzyciela Zielonej Wyspy obiektywnych

  magda

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Wierzę w naszego Tuska, przez Putina i Merkel uwielbianego. Stworzyciela Zielonej Wyspy obiektywnych mediów, dobrze płatnej pracy aż do 67 lat. Wierzą w Tuska jako twórcę niskich POdatków, tanich...rozwiń całość

  Wierzę w naszego Tuska, przez Putina i Merkel uwielbianego. Stworzyciela Zielonej Wyspy obiektywnych mediów, dobrze płatnej pracy aż do 67 lat. Wierzą w Tuska jako twórcę niskich POdatków, tanich kredytów, mocnego złotego, kwitnącego lewego biznesu i POskromiciela korupcji. POspieszyciela budowy tanich mieszkań, szybkich kole, autostrad, linii lotniczych i stadionów. Stworzyciela wszystkich dotacji z Unii, tych widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Rostowskiego, doradcę Tuska prawdomównego, który przez PeO został stworzony przed wszystkimi długami. Tusk z Tuska, europejskość z europejskości, Fakty prawdziwe z TVN obiektywnego, jak komunistyczna prawda o zbrodni w Katyniu. FAKTY przez Lisa i Miecugowa stworzone i przez bzdurczoka Durczoka mówione, współistotne Tuskowi. A przez niego wszystko się stało. Oni to dla nas zstąpili z Kremla i z Pawlakiem POdpisali na 25 lat "najtańszą" w UE umowę gazową, na chwałę Putina. A za sprawą Angeli POchodzącej POnoć z POlski, Tusk przyjął miliardy z UE i został przez nią POklepany, za dziadka w Wehrmachcie i chętnie POgodził się z rosyjsko-niemiecką rurą gazową na dnie Bałtyku. POd Władimira i Angeli namową, POnownie został wybrany jak oznajmia OBOP. Wstąpił do rządu, siedzi po prawej Bronka i lewej Palikota, skąd POwtórnie przyjdzie w chwale, a agresja jego do Kaczyńskiego i Rydzyka nigdy się nie skończy. Wierzę w pancerną brzozę zdradkę oraz Radka jej ożywiciela, który od Tuska pochodzi. Oni wspólnie odbierają uwielbienie i chwałę od WSI i KGB, za zgodę na "katastrofę" POd Smoleńskiem.
  Wierzę w naszego Tuska i Palikota oraz w kryzys UE. Cieszę się z wydłużonego czasu do emerytury aby spokojnie zejść przed 67 rokiem życia, co da duże oszczędności do budżetu III RP i ucieszy min Rostowskiego. Pragnę długiego oczekiwanie na lekarzy specjalistów i szybkiej eutanazji dla starych i chorych jako odpuszczenie ich grzechów. Cieszę się z POwszechnej prywatyzacji, dominacji obcego kapitału, rosnącego bezrobocia i biedy bo POwoduje to zmniejszenie POpulacji III RP i radość ludu. Żądam dużo wódki, haszu, marychy oraz dopalaczy. Nienawidzę Świąt Niepodległości bo kocham Owsiaka, WOŚP, Woodstock i niekończące się parady miłości. Nie cierpię prawicy, kleru, Rydzyka, Kaczyczyzmu, AKowców i ich filmu Czas Honoru. Oglądam filmy POkazujace Polaków jako antysemitów, odpowiedzialnych za polskie obozy śmierci. Lubię Stawkę i Hansa Klossa z NKWD oraz Kiepskich i Wojewódzkiego. Uwielbiam TVN24, Ranczo i Taniec z gwiazdami. POpieram Tuska, Palikota, Niesiołowskiego, Millera, Kwaśniewskiego, Michnika, Frasyniuka, Urbana i Wałęsę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE DAJMY SIĘ WYWLEC NA ULICE !!!

  LOWOBYWATEL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  BOŻE WSZECHMOGACY OBUDŻ POLAKÓW. OBRONA KONIECZNA. UDOWODNIONY ZAMACH STANU W POLSCE!

  0 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  LOWOBYWATEL (gość) • 15.08.13, 23:11:25

  wezwanie do zaniechania...rozwiń całość

  BOŻE WSZECHMOGACY OBUDŻ POLAKÓW. OBRONA KONIECZNA. UDOWODNIONY ZAMACH STANU W POLSCE!

  0 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  LOWOBYWATEL (gość) • 15.08.13, 23:11:25

  wezwanie do zaniechania wszelkich kontaktów z władzami okupacyjnymi.

  " Wzywam również:
  - Wszystkich uczciwych i szlachetnych Polaków, którym leży na sercu dobro ich
  Ojczyzny i którzy z różnych powodów pracują w urzędach, policji, sądach, straży miejskiej,
  …, do rezygnacji (na czas obalania uzurpatorów) z pracy/służby i zaniechania wszelkich
  kontaktów z władzami okupacyjnymi.
  Niestety istnieje ryzyko, że w sposób niezamierzony mogliby zostać uznani za kolaborantów...

  .powyższe z listu otwartego T. Cichockiego ...UDOWODNIONY ZAMACH STANU W POLSCE.
  WEZWANIE NARODU POLSKIEGO DO OBRONY KONIECZNEJ
  WYSTĄPIENIE DO OBWE w związku z udowodnionym zamachem stanu w Polsce więcej na
  http://www.tcichocki.pl,
  http://www.petycjeonline.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze
  ...... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo