Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2019 - św. Walenty. Jego relikwiami szczycą się również wsie

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Patron pszczelarzy, epileptyków, chorych psychicznie i zakochanych. Przedstawiamy jednego z napopularniejszych świętych - Walentego. Właśnie dziś, 14 lutego, przypada jego wspomnienie.

Sprawdzaliście kieszenie kurtki w poszukiwaniu karteczki z czerwonym sercem? A może trafiliście na coś w skrzynce pocztowej? Z racji tego, że dziś Walentynki, przyjrzyjmy się patronowi zakochanych.

Pochodzący z II wieku, święty Walenty, jest dość zagadkowy. Źródła historyczne są skąpe - określają go jako biskupa Interrammy (dziś Terni), lekarza.

Walenty towarzyszył męczennikom w czasie procesów, ale i egzekucji. Za to wsparcie miał zostać ukarany przez prefekta Rzymu. Dodajmy też, że - według legendy - podpadł ... udzielając ślubów. Według cesarza żonaci mężczyźni woleli siedzieć w domach, niż walczyć, więc zawieranie małżeństw było zakazane. Działalność Walentego ujrzała jednak światło dziennie, a jego spotkała wyjątkowo okrutna kara - więzienie i stracenie.

Według przekazów, Walenty nawrócił Asteriusa - swojego strażnika. To miało wywołać furię u cesarza Klaudiusza II Gota, który nakazał ścięcie Walentego, właśnie 14 lutego. Przed egzekucją był bity kijami. W swoich ostatnich chwilach powierzył boskiej opiece zmagających się z epilepsją i innymi dolegliwościami.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Choć był tajemniczą postacią, otoczono go wyjątkową czcią już od IV wieku. Tam, gdzie poniósł meczęńską śmierć, decyzją papieża Juliusza I, stanęła zaś bazylika.

Walenty od stuleci patronował chorym na padaczkę i osobom z problemami psychicznymi. Do świątyń, w których znajdowały się jego obrazy, zrozpaczone matki przyprowadzały pociechy chore na padaczkę. Walentemu przypisywano wiele uzdrowień.

W średniowieczu, kiedy szalały takie choroby jak dżuma i cholera, a żywoty świętych cieszyły się popularnością, Walenty został też orędownikiem zakochanych.

Bazylika w Rudach Arkadiusz Biernat

Wiele miejscowości w Europie i w Polsce szczyci się jego relikwiami. I nie mamy na myśli jedynie Krakowa, Lublina czy Częstochowy, ale też mniejsze miejscowości.

Relikwie przechowywane są choćby w śląskich Rudach. Jesienią 2014 roku doszło do zuchwałej kradzieży. Z tutejszej świątyni skradziono relikwie św. Walentego i błogosławionej Karoliny. Do bazyliki trafiła jednak nowa relikwia świętego.

Oprocz obrazu cudu uzdrowienia dziecka przez św. Walentego, niewielka parafia w Sławatyczach (Lubelskie) ma także relikwiarz z fragmentem kości świętego. O wstawiennictwo świętego prosi tutaj wielu chorych.

Kość świętego trafiła także do kujawsko-pomorskiego Chełmna, nie bez powodu nazywanego Miastem Zakochanych.

Fara w Chełmnie Monika Smól

Źródło informacji o św. Walentym: Brewiarz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Walentynki 2019 - św. Walenty. Jego relikwiami szczycą się również wsie - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki