Walka o Muzeum Książki Artystycznej. Dziś relacja na żywo w TVP Info

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Ilu zwolenników przyjdzie dziś do Muzeum?
Ilu zwolenników przyjdzie dziś do Muzeum? Fot. Materiały Muzeum Książki Artystycznej
Udostępnij:
Redakcja program "To jest temat" będzie dziś (10 grudnia) nadawać z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Ta unikalna w skali Europy placówka stanęła wobec groźby zamknięcia po tym, jak pismo z żądaniem usunięcia się z willi Grohmana wystosował wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński. Obciążył też MKA kosztami za pobyt w niej w wysokości 32 tys. zł. Postępowanie władz miasta wywołało nawet reakcję wicepremiera rządu i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

"Kochani - zapraszamy wszystkich dysponujących chwilką do nas. Razem weźmiemy udział w programie "To jest temat" TVP info" - anonsuje program, który ma zacząć się w czwartek o godz. 17 Muzeum Książki Artystycznej (ul. Tymienieckiego 24). Z pewnością nie uda się zebrać wszystkich przyjaciół i zwolenników MKA, którzy w liczbie blisko 6 tysięcy podpisali się pod petycją w jego obronie, ale liczy się każda osoba.

O problemach, w jakich znalazło się Muzeum zrobiło się głośno po naszym zeszłotygodniowym artykule "Krajowy unikat ma iść na bruk".

Sposób postępowania władz miasta wobec Muzeum Książki Artystycznej nazwał wstydem dla Łodzi Grzegorz Matuszak (SLD), przewodniczący komisji kultury Rady Miejskiej podczas jej wtorkowego posiedzenia. Wówczas radni wystosowali apel do prezydent Hanny Zdanowskiej o zabezpieczenie istnienia Muzeum założonego i prowadzonego przez Jadwigę i Janusza Tryznów, cofnięcie żądania eksmisji oraz wstrzymanie egzekucji kwot naliczonych w sposób nieprzystający do możliwości fundacji Correspondances des Arts, która placówkę prowadzi. Komisja apeluje też o wypracowanie zasad wspierania Muzeum.

Szybkiej reakcji ministra kultury, który wystąpił z apelem do prezydent Hanny Zdanowskiej towarzyszło wycofanie się z żądań przez władze miasta. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski przeprosił Tryznów za pismo wiceprezydenta Jabłońskiego, a w środę rano odwiedził Muzeum Książki Artystycznej, by rozpocząć rozmowy na temat rozwiązania tej skomplikowanej sprawy.

- Pan prezydent powiedział, że będzie naszym orędownikiem - przyznaje Jadwiga Tryzno.

Wiceprezydent otrzymał też w MKA postulaty, omawiane we wtorek przez radnych komisji kultury, adresowane także do wiceprezydent Jabłońskiego w sprawie uregulowania sytuacji Muzeum i willi. Są wśród nich:

  • odowłanie pełnej treści pisma nakazującego opuszczenie willi do końca grudnia i zapłatę do 14 grudnia ponad 30 tys. zł za bezumowne korzystanie
  • podjęcie działań ze strony Prezydenta miasta jako starosty zarządzającego nieruchomością będącej własnością Skarbu Państwa do wykreślenia z jej hipoteki niemożliwych do ściągnięcia wierzytelności (spowodowanych przez likwidowaną fabrykę "Uniontex" oraz podczas przekształceń własnościowych umożliwiających powstanie obok willi Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej)
  • przygotowanie umowy użyczenia nieruchomości fundacji
  • poparcie wniosku fundacji skierowanego do Ministra Skarbu Państwa, by korzystając z uprawnień Ustawy o gospodarce nieruchomościami, by wyposażył w willę Muzeum Książki Artystycznej jako organizację pożytku publicznego

Pełną treści postulatów można poznać tutaj.

Pełne zaproszenie do udziału w programie TVP Info znajduje się tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo
obrażanie społeczności łódzkiej jest już stałym elementem wypowiedzi, ale wątpliwym jest poziom kultury wypowiadającego takie słowa. nie umiemy walczyć na fakty na argumenty na prawdę do końca tylko na wyzwiska. NO CÓŻ.......
a
ana
w obronie kultury staje ktoś kto nie ma kultury własnej
G
Gość
widac gleboki wplyw edukacji, kultury i sztuki na kazdym kroku,

niezle srodowicho chamskich kiboli pod plaszczykiem "kultury"
J
Jasiek
wstyd wam co ...? Zrobiliscie z łodzi betonowo kibolskie dno !
G
Gość
które edukuje i wzmacnia pozycje łodzi na mapie kultury w Polsce i na świecie. Jakie muzeum w Polsce jest dochodowe???! Prosze o przykłady! De.bilu z UML
N
No cóż
Łódź miastem meneli i kibolstwa ( 3 stadiony w budowie) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2gość
Na nieruchomości co do której nie mają tytułu prawnego nie płacą za wynajem, prowadzą działalność pt CORRESTUDIO i jeszcze robią z siebie ofiary.
C
CORRESTUDIO
Prowadzą działalność pt. CORRESTUDIO na nieruchomości do której nie mają tytułu i robią z siebie ofiary.
g
gość
Te wspaniałe rzeczy mogą robić na swojej własności a potem przekazać tą własność Gminie dla potrzeb szerzenia kultury i wtedy uznać należy, że to wspaniali ludzie. Czemu odwrotnie to miasto powinno im przekazać na własność nieruchomość? My też chcemy.
g
gość
Warto dodać, że ci państwo zajmują budynek od dwudziestu lat, bez tytułu i bez wnoszenia opłat. Dlaczego dziennikarze o tym nie piszą. Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, że ci państwo nie ponoszą opłat z tytułu zajmowania lokalu i nie są zainteresowani uregulowaniem tej kwestii.
m
malpa w czerwonym
z ICH podatkow ida pieniadze na wygodne zycie cwaniakow
Dodaj ogłoszenie